Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց Արմավիրում կարկտահարության պատճառած վնասներով. տուժել են այգիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր կողմից առաջին անգամ վարվող կառավարության նիստը բացեց Արմավիրի մարզում կարկտահարության հետևանքների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանը զեկուցեց, որ մասնագետներ են ուղարկվել իրավիճակին ծանոթանալու համար: «Օպերատիվ տվյալներով՝ վնասները մեծ ծավալի չեն, բայց կան այգիներ, որոնք վնասներ են կրել»,-ասաց նախարարի պաշտոնակատարը: Նա հավելեց, որ կատարվում է վնասի չափի գնահատում, լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում կհայտնեն:
Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե վնասի չափը գնահատելուց հետո պրակտիկայում ինչ գործողություններ են կատարում: Հարցին ի պատասխան՝ Իգնատի Առաքելյանն ասաց. «Նախորդ ժամանակաշրջանում հիմնականում կառավարությունը հնարավորություն է ունեցել զիջել ջրի վարձը, հողի հարկը, երբեմն սերմերի գումարը, որևէ պարտավորություն պետության նկատմամբ, ավելին չի տրամադրվել, որքանով գիտեմ»:
«Մենք այդ թեմային կանդրադառնանք անպայման, բայց պետք է այնպես անել, որ աջակցությունը լինի ոչ ֆորմալ, այլ արդյունավետ, որ մարդիկ իսկապես զգան՝ պետությունը լրջագույն ջանք է գործադրում, որ այդ վիճակից իրենք դուրս գան»,-ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե ինչու հնարավոր չի եղել հակակարկտային կայանների միջոցով կանխարգելել կարկուտը, և, ընդհանրապես, գյուղատնտեսական հողերի որքան հատվածն են դրանք ծածկում: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը տեղեկացրեց, որ այդ վայրերը, որոնք կարկտահարվել են, դուրս են եղել հակակարկտային ներազդեցության դաշտից: «Մենք հիմա կարողանում ենք ծածկել (գյուղատնտեսական հողերի) 15 տոկոսը: Պիլոտային ծրագիր էր աշխատում, որի շրջանակում կան որոշ խնդիրներ, որոնք կլուծվեն Ռուսաստանից ժամանող մասնագետների օգնությամբ: Նոր համակարգ է ներդրվում»,-ասաց Տոնոյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ երկու տարվա ընթացքում նախատեսվում է հակակարտային համակարգերով ապահովել 70 տոկոսը:

PM Pashinyan inquires on hailstorm damages in Armavir province
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan began his first Cabinet meeting in the new capacity with a briefing on consequences of a hailstorm in the province of Armavir.
Acting minister of agriculture Ignati Arakelyan briefed that experts have been dispatched to the area to assess the situation.
“Estimates suggest the damages aren’t big, but there are gardens which have been damaged”, he said, adding that damages are being evaluated.
The Prime Minister asked on further steps after the evaluation. “Previously the government was mostly enabled to [cancel] water tariff payments, land tax, sometimes the payment for seeds, any obligation towards the state, as far as I know anything more hasn’t been provided”, Arakelyan responded.
“We will definitely address this subject, but we must make the assistance not simply a formality, but effectively, in order for the people to really feel that the state is making serious efforts for them to recover from that situation”, the Prime Minister said.
PM Pashinyan inquired why it wasn’t possible to prevent the hailstorm through the anti-hail stations, and generally how much of a total agricultural lands are covered by the stations.
Acting minister of emergency situations David Tonoyan said the affected areas have been out of the limits of the station’s coverage. “We are now able to cover 15% of agricultural lands. A pilot program was implemented, which has several problems, and these problems will be solved with the help of experts who will arrive from Russia. A new system is being introduced”, Tonoyan said.