Նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ նոր կառավարության հաջողության հասնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ նոր կառավարության հաջողության հասնելու գործում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նախագահը հույս հայտնեց, որ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ արագ կկարողանա նոր կառավարություն կազմել և լուծել հանրությանը հուզող խնդիրները՝ լինեն դրանք տնտեսական, անարդարության, կոռուպցիայի հետ կապված խնդիրներ, բարեկեցության հարցեր: «Ես իմ ներդրումն անպայման պետք է ունենամ և կունենամ, որպեսզի կառավարությունը հաջողության հասնի, հակառակ դեպքում անիմաստ է այս ամբողջ շարժումը, հակառակ դեպքում անիմաստ կլինի բոլոր հույսերը, որ ժողովուրդն ունի ապագայի հանդեպ: Այնպես որ ես հույս ունեմ, որ վաղն իսկապես ավելի լավ է լինելու և կառավարությունն իրեն արդարացնելու է»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը տաղանդավոր մարդ է, ում հետ ինքը գործնական և շատ հարգալի հարաբերություններ ունի:
Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ ինքն առաջադրվել է Հանրապետության երրորդ նախագահի առաջարկով: «Կարևորն այն է, որ ես պատրաստ եմ և ծառայում եմ իմ երկրին: Եթե լավ ծառայեմ, ուրեմն լավ նախագահ եմ, եթե լավ չծառայեմ, ուրեմն լավ նախագահ չեմ: Նույն Ազգային ժողովը, որն ընտրել է ինձ, ընտրել է նաև պարոն Փաշինյանին: Խնդիրն այն է՝ կարողանալու ենք մենք բոլորս միասին մեր երկիրը դարձնել այն երկիրը, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը՝ և ես, և մեր հայ ժողովուրդը, երազում է և երազել է 26 տարվա ընթացքում»,-ասաց նա:
Արմեն Սարգսյանը ՀՀ ազգային ժողովի կողմից նախագահ է ընտրվել 2018թ. մարտի 2-ին և պաշտոնը ստանձնել է ապրիլի 17-ին: Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետ է ընտրվել մայիսի 8-ին՝ խորհրդարանում ստանալով 59 կողմ և 42 դեմ ձայն: Նա պետք է 15-օրյա ժամկետում ձևավորի նոր կառավարություն, իսկ 20-օրյա ժամկետում ներկայացնի կառավարության գործունեության ծրագիրը:

Президент Армен Саркисян готов внести свой вклад в успешное становление нового правительства
Президент Армении Армен Саркисян готов внести свой вклад в успешное становление нового правительства.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами в парке Победы он выразил надежду, что новоизбранный премьер Никол Пашинян сможет оперативно сформировать новое правительство и начать решать насущные проблемы – будь то экономические, коррупционные, социальной несправедливости.
«Я непременно внесу свой вклад, чтобы правительство достигло успеха, в противном случае все это движение не имело смысла, в противном случае не имели смысла все чаяния народа. Так что надеюсь, завтра будет действительно лучше, и правительство оправдает себя», - сказал президент, добавив, что Пашинян человек талантливый, и у него с ним сложились деловые и весьма уважительные отношения.
По словам Армена Саркисяна, он был выдвинут Третьим президентом. «Главное – я готов и на деле служу своей стране. Буду служить хорошо – стало быть, я хороший президент, буду служить плохо – стало быть, неудачный. То же Национальное собрание, которое избрало меня, избрало и Никола Пашиняна. И весь вопрос в том – сможем ли мы все вместе сделать нашу страну такой, о какой все эти 26 лет мечтал каждый из нас», - сказал президент.
Армен Саркисян избран Национальным собранием Президент Армении 2 марта 2018г. и вступил в должность 17 апреля.
НС Армении на особом заседании 8-го мая открытым голосованием избрало лидера фракции «Елк» Никола Пашиняна премьер-министром Армении. «За» проголосовали 59 депутатов, «против» - 42 депутатов.
Согласно Конституции Армении, после избрания премьер-министра, в течение 15 дней после назначения премьер-министра формируется правительство Армении.