Նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ նոր կառավարության հաջողության հասնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ նոր կառավարության հաջողության հասնելու գործում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նախագահը հույս հայտնեց, որ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ արագ կկարողանա նոր կառավարություն կազմել և լուծել հանրությանը հուզող խնդիրները՝ լինեն դրանք տնտեսական, անարդարության, կոռուպցիայի հետ կապված խնդիրներ, բարեկեցության հարցեր: «Ես իմ ներդրումն անպայման պետք է ունենամ և կունենամ, որպեսզի կառավարությունը հաջողության հասնի, հակառակ դեպքում անիմաստ է այս ամբողջ շարժումը, հակառակ դեպքում անիմաստ կլինի բոլոր հույսերը, որ ժողովուրդն ունի ապագայի հանդեպ: Այնպես որ ես հույս ունեմ, որ վաղն իսկապես ավելի լավ է լինելու և կառավարությունն իրեն արդարացնելու է»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը տաղանդավոր մարդ է, ում հետ ինքը գործնական և շատ հարգալի հարաբերություններ ունի:
Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ ինքն առաջադրվել է Հանրապետության երրորդ նախագահի առաջարկով: «Կարևորն այն է, որ ես պատրաստ եմ և ծառայում եմ իմ երկրին: Եթե լավ ծառայեմ, ուրեմն լավ նախագահ եմ, եթե լավ չծառայեմ, ուրեմն լավ նախագահ չեմ: Նույն Ազգային ժողովը, որն ընտրել է ինձ, ընտրել է նաև պարոն Փաշինյանին: Խնդիրն այն է՝ կարողանալու ենք մենք բոլորս միասին մեր երկիրը դարձնել այն երկիրը, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը՝ և ես, և մեր հայ ժողովուրդը, երազում է և երազել է 26 տարվա ընթացքում»,-ասաց նա:
Արմեն Սարգսյանը ՀՀ ազգային ժողովի կողմից նախագահ է ընտրվել 2018թ. մարտի 2-ին և պաշտոնը ստանձնել է ապրիլի 17-ին: Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետ է ընտրվել մայիսի 8-ին՝ խորհրդարանում ստանալով 59 կողմ և 42 դեմ ձայն: Նա պետք է 15-օրյա ժամկետում ձևավորի նոր կառավարություն, իսկ 20-օրյա ժամկետում ներկայացնի կառավարության գործունեության ծրագիրը:

President Sarkissian says ready to contribute to success of new government
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian says he is ready to contribute to the new government to reach success, reports Armenpress.
During a briefing with reporters in Yerevan’s Victory Park on May 9, the President expressed hope that newly-elected Prime Minister Nikol Pashinyan will be able to very quickly form a new government and solve the public’s issues of concern, be they economic, injustice, corruption related issues, as well as welfare issues.
“I must definitely have my contribution and I will have so that the government will reach success, otherwise all this movement, all hopes the people have towards the future will be nonsense. Therefore, I hope that tomorrow will really be better, and the government will justify itself”, the President said, adding that Nikol Pashinyan is a talented man with whom he has practical and very respectful ties.
Armen Sarkissian said he has been nominated by the proposal of the third President of the Republic. “The important is that I am ready and serve my country. If I serve good, it means I am a good president, if I don’t serve good, it means I am not a good president. The same Parliament, which elected me, also elected Mr. Pashinyan. The problem is whether we all can together make our country the one each of us, both me and our people, dreams and have dreamed for during 26 years”, the President stated.
Armen Sarkissian was elected President of Armenia by the Parliament on March 2, 2018 and assumed office on April 17.
Nikol Pashinyan was elected Prime Minister of Armenia by the Parliament on May 8. 59 voted in favor, 42 voted against. As required by the Constitution, a new government must be formed within 15 days after electing a Prime Minister.