Մոսկվան Բաքվին և Երևանին կոչ է անում զերծ մնալ ռազմատենչ հռետորաբանությունից և գտնել փոխընդունելի լուծումներ
ՄՈՍԿՎԱ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնությունը կոչ է անում Բաքվին եւ Երեւանին էսկալացիայից խուսափելու համար ցուցաբերել զգուշություն, խուսափել ռազմական հռետորաբանությունից, կենտրոնացնել ջանքերը՝ գտնելու փոխընդունելի լուծումներ, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ու զարգացմանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին՝ հուլիսի 31-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասինը՝ ընդգծելով, որ ՌԴ-ն հանդես է գալիս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բոլոր վիճահարույց հարցերի շտկման տեսանկյունից՝ բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով։
Պաշտոնյան նշել է նաեւ, որ դրան հասնելու համար  ճանապարհային քարտեզ է համարվում եռակողմ ձեւաչափի վերագործարկումը՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ։
Անդրադառնալով հայերի՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձին վերաբերող հարցին՝ ռուս պաշտոնյան նշել է՝ քանի որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը կրում է ձգձգված բնույթ, երկարամյա դիմադրության արդյունքում երկու կողմերից էլ հազարավոր փախստականներ ու տեղահանվածներ կան։
«Ռուսաստանը հետեւողականորեն հանդես է գալիս երկու երկրների միջեւ ամուր խաղաղության հաստատման համար։ Եռակողմ պայմանավորվածությունները հենց այդ միտումն ունեն՝ նախատեսում են փուլային լուծում առավել բարդ խնդիրների, այդ թվում՝ սոցիալ-հումանիտար ուղղվածության, երկխոսության գործարկում քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ։ Խոսքը միայն փախստականների մասին չէ, այլեւ հուշակոթողների ավերումը թույլ չտալու»,- ասել է Նաստասինը։

Москва призывает Баку и Ереван воздержаться от воинственной риторики и найти взаимоприемлемые решения
Россия призывает Баку и Ереван во избежание эскалации проявить сдержанность, избегать военной риторики и сосредоточить усилия на поиске взаимоприемлемых решений, которые будут способствовать установлению и развитию стабильного мира в регионе.
Как передает корреспондент Арменпресс, об этом заявил заместитель директора департамента информации и печати МИД России Андрей Настасьин на состоявшейся 31 июля пресс-конференции, подчеркнув, что Российская Федерация выступает с позиции решения всех спорных вопросов между Арменией и Азербайджаном исключительно политико-дипломатическими средствами.
Он также отметил, что дорожной картой для достижения этой цели считается перезапуск трехстороннего формата с участием лидеров Армении, России и Азербайджана.
Касаясь вопроса возвращения армян в Нагорный Карабах, российский чиновник отметил, что, поскольку армяно-азербайджанский конфликт носит затяжной характер, то в результате многолетнего противостояния с обеих сторон присутствуют тысячи беженцев и вынужденных переселенцев.
“Россия последовательно выступает за установление прочного мира между двумя странами. Трехсторонние соглашения имеют именно такую ​​тенденцию: они предусматривают поэтапное решение самых сложных проблем, в том числе социально-гуманитарных, запуск диалога между гражданскими обществами. Речь идет не только о беженцах, но и о предотвращении разрушения мемориалов", - сказал Настасьин.