Ավագանու արտահերթ ընտրություններ Գյումրիում և Փարաքարում. մեկնարկել է քվեարկությունը
Շիրակի մարզի Գյումրի և Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքներում մեկնարկել են ավագանու արտահերթ ընտրությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ժամը 08։00-ից երկու համայնքներում բացվել են բոլոր ընտրատեղամասերը և սկսվել է քվեարկությունը, որը կտևի մինչև ժամը 20։00-ն, որից հետո կսկսվի ձայների հաշվարկը։
Գյումրիում ավագանու արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար բացվել է 82 ընտրական տեղամաս, Փարաքարում՝ 16։
Գյումրիում ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 111236 է, Փարաքարում՝ 20967։
Երկու համայնքներում մեկնարկած ընտրությունների քվեարկությունը դիտարկելու համար Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում գրանցվել է 5 դիտորդական կազմակերպություն՝ «Ականատես», «Անկախ դիտորդ», «Հայաքվե», «Գյումրու առաջընթաց», «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն»։ Գյումրիի և Փարաքարի ավագանիների արտահերթ ընտրությունները լուսաբանելու համար գրանցվել է 38 լրատվամիջոց։
Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքում ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 9 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն (քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյան), Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցություն (քաղաքապետի թեկնածու՝ Վարդան Ղուկասյան), «Ապրելու երկիր» կուսակցություն (քաղաքապետի թեկնածու՝ Կարեն Մալխասյան), «Մայր Հայաստան» դաշինք (քաղաքապետի թեկնածու՝ Կարեն Սիմոնյան), «Հայաստանի աշխատավորական սոցիալիստական կուսակցություն» (քաղաքապետի թեկնածու՝ Արտյոմ Թումանյան), «Եվրադաշինք» կուսակցությունների դաշինք (քաղաքապետի թեկնածու՝ Լևոն Բարսեղյան), «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցություն (քաղաքապետի թեկնածու՝ Արտյոմ Ղարաղազարյան), «Մեր քաղաքը» կուսակցությունների դաշինք (քաղաքապետի թեկնածու՝ Մարտուն Գրիգորյան), «Իմ հզոր համայնք» կուսակցություն (քաղաքապետի թեկնածու՝ Ռուբեն Մխիթարյան)։
Փարաքար համայնքում ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 4 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն (համայնքի ղեկավարի թեկնածու՝ Լյուդվիգ Գյուլնազարյան), «Միասնություն» կուսակցությունների դաշինք (համայնքի ղեկավարի թեկնածու՝ Վալոդյա Գրիգորյան), «Ազգային առաջընթաց» կուսակցություն (համայնքի ղեկավարի թեկնածու՝ Դավիթ Մինասյան), «Կայունություն» կուսակցություն (համայնքի ղեկավարի թեկնածու՝ Գոռ Սարիբեկյան)։

Внеочередные выборы в Советы старейшин Гюмри и Паракара. Стартовало голосование
В общинах Гюмри Ширакской области и Паракар Армавирской области начались внеочередные выборы в Советы старейшин.
Как передает Арменпресс, все избирательные участки в обеих общинах открылись в 08:00 часов, и началось голосование, которое продлится до 20:00 часов, после чего начнется подсчет голосов.
Для проведения внеочередных выборов в Совет старейшин в Гюмри открыто 82 избирательных участка, в Паракаре — 16.
Число граждан, имеющих право голоса, в Гюмри составляет 111.236, в Паракаре — 20.967.
Для наблюдения за начавшимися в двух общинах выборами в Центральной избирательной комиссии зарегистрированы пять наблюдательных организаций: «Аканатес», «Независимый наблюдатель», «Айакве», «Прогресс Гюмри» и «Армянская прогрессивная молодежь». Для освещения внеочередных выборов в советы Гюмри и Паракара зарегистрировались 38 СМИ.
Для участия во внеочередных выборах в Совет старейшин общины Гюмри Ширакской области зарегистрировались девять политических сил: партия «Гражданский договор» (кандидат в мэры — Сарик Минасян), Коммунистическая партия Армении (кандидат в мэры — Вардан Гукасян), партия «Страна для жизни» (кандидат в мэры — Карен Малхасян), блок «Мать Армения» (кандидат в мэры — Карен Симонян), «Трудовая социалистическая партия Армении» (кандидат в мэры — Артем Туманян), блок партий «Европейский альянс» (кандидат в мэры — Левон Барсегян), партия «Демократическая альтернатива» (кандидат в мэры — Артем Карагазарян), блок партий «Наш город» (кандидат в мэры — Мартун Григорян) и партия «Моя могучая община» (кандидат в мэры — Рубен Мхитарян).
Для участия в выборах в общине Паракар зарегистрировались четыре политические силы: партия «Гражданский договор» (кандидат на пост главы общины — Людвиг Гюльназарян), блок партий «Единство» (кандидат на пост главы общины — Володя Григорян), партия «Национальный прогресс» (кандидат на пост главы общины — Давид Минасян), партия «Стабильность» (кандидат на пост главы общины — Гор Сарибекян).