Մյանմայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացիներ լինելու վերաբերյալ տվյալներ չկան
Մյանմայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհվածների շրջանում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ լինելու վերաբերյալ տվյալներ չկան:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
Մարտի 28-ին Մյանմայում տեղի են ունեցել երկու հզոր երկրաշարժեր՝ համապատասխանաբար 7․7 և 6․4 մագնիտուդով։ Ցնցումները զգացվել են նաև հարևան Թաիլանդում, ինչպես նաև Չինաստանում, Կամբոջայում, Բանգլադեշում և Հնդկաստանում։
Վերջին տվյալներով՝ երկրաշարժերի հետևանքով Մյանմայում գրանցվել է 1002 զոհ, ավելի քան 2376 մարդ վիրավորվել է։ Տարածաշրջանում շարունակվում են փրկարարական աշխատանքները, իսկ զոհերի և տուժածների թիվը, ըստ տեղական իշխանությունների, դեռևս աճի միտում ունի։
Ըստ սեյսմիկ ռիսկի համաշխարհային քարտեզի՝ Մյանման դասվում է կարմիր գոտու մեջ՝ միջինից բարձր սեյսմիկ ակտիվության տարածաշրջան։
Մարտի 29-ին հայտնի դարձավ, որ Մյանմայում ևս մեկ երկրաշարժ է տեղի ունեցել՝ 5.1 մագնիտուդ ուժգնությամբ։

Информации о наличии граждан Армении среди жертв землетрясения в Мьянме нет
Информации о наличии граждан Республики Армения среди погибших в результате землетрясения в Мьянме нет.
Об этом заявила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян в беседе с Арменпресс
28 марта в Мьянме произошло два мощных землетрясения магнитудой 7,7 и 6,4 балла по шкале Рихтера соответственно. Подземные толчки ощущались также в соседнем Таиланде, а также в Китае, Камбодже, Бангладеш и Индии.
28 марта в Мьянме произошло два мощных землетрясения — магнитудой соответственно 7,7 и 6,4 балла по шкале Рихтера. Подземные толчки ощущались также в соседнем Таиланде, а также в Китае, Камбодже, Бангладеш и Индии.
По последним данным, в результате землетрясений в Мьянме погибли 1002 человека и более 2376 получили ранения. В регионе продолжаются спасательные операции, а число жертв и пострадавших, по данным местных властей, продолжает расти.
Согласно глобальной карте сейсмического риска, Мьянма классифицируется как территория красной зоны — региона с умеренной и высокой сейсмической активностью.