ԵՄ-ն նոր հայտարարություն է տարածել Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը կրկին իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանին բարգավաճ և ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու ջանքերում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հանձնաժողովի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչի հայտարարության մեջ:
«Չափազանց կարևոր է, որ ներգրավված բոլոր կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները և նրանք, ովքեր իրացնում են հավաքի և խոսքի ազատության իրենց իրավունքը, խուսափեն առճակատումից և ցուցաբերեն զսպվածություն ու պատասխանատվություն, ինչպես վերջին օրերի ընթացքում էր: Եվրամիությունը շարունակում է հորդորել բոլոր շահագրգիռ կողմերին, այդ թվում և քաղաքացիական հասարակությանը, անցնել համապարփակ երկխոսության՝ հանուն նոր կառավարության ժողովրդավար կազմավորման՝ համաձայն Սահմանադրության ու բոլոր հայերի շահերի»,- ասվում է ԵՄ հայտարարության մեջ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մայիսի 1-ի հատուկ նիստում կայացած բաց քվեարկության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը չստացավ բավարար թվով ձայներ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու համար: «Ելք» խմբակցության կողմից վարչապետի միակ թեկնածու առաջադրված Փաշինյանի օգտին կողմ քվեարկեց 45, դեմ՝ 56 պատգամավոր:
ԱԺ-ում քվեարկությունից հետո Փաշինյանը հանդիպեց քաղաքացիներին Հանրապետության հրապարակում: Նա կոչ արեց կրկին վերադառնալ գործադուլի և դասադուլի կազմակերպման, փողոցների փակման գործելաոճին:

European Union issues statement on Armenia after parliament fails to elect PM
YEREVAN, MAY 2, ARMENPRESS. The European Union has released a statement after the Armenian parliament failed to elect a Prime Minister on May 1.
“On 1 May, a special session of the National Assembly of the Republic of Armenia did not result in the election of a new Prime Minister.
The Constitution provides for another session of the National Assembly to elect a new Prime Minister in seven days.
The European Union reiterates its support to Armenia in its efforts to build a prosperous and democratic society. It remains crucial that all parties involved, including the law enforcement agencies and those exercising their right of freedom of assembly and expression,avoid confrontation andshow restraint and responsibility,as has been the case in recent days.The European Union continues to encourage all stakeholders, including civil society, toengage in a comprehensive dialogue, in view of the democratic formation of a new government in accordance with the Constitution and in the interest of all Armenians”, the statement attributable to Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Maja Kocijancic says.