Վայր կդնեք ձեր մանդատը և կծառայե՞ք. Փաշինյանը պատասխանեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորի հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդյո՞ք Հայաստանի Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ ընտրվելու դեպքում կհետևի իր կողմնակիցների այն կոչերին, որ բանակում չծառայած պաշտոնյաները վայր դնեն իրենց լիազորությունները ու գնան ծառայեն. խորհրդարանում այս հարցը ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին ուղղեց ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ջեմմա Բաղդասարյանը:
«Պարոն Փաշինյան, Հայաստանի, Արցախի անվտանգության համար կարևոր է ռազմական կարողությունների զարգացումը: Այդ ֆոնի վրա վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում հարցեր են բարձրացվում զորակոչի հետ կապված: Օրինակ, հարց է բարձրացվել այն մասին, որ եթե մեկ ընտանիքից երկու զավակ ծառայել է բանակում, ապա երրորդը չծառայի: Ի՞նչ կարծիք ունեք դուք այս մասին: Խնդրում եմ ձեր կարծիքը նաև ձեր կողմնակիցների այն կոչերի վերաբերյալ, որ այն պաշտոնյաները, որոնք չեն ծառայել բանակում, անկախ հանգամանքներից, պետք է վայր դնեն իրենց լիազորությունները և գնան երկու տարի ծառայեն: Դուք, պարոն Փաշինյան, այդպես կվարվեք, թե ոչ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Ջեմմա Բաղդասարյանը:
Պատասխանելով Ջեմմա Բաղդասարյանին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նախ նշեց, որ իր որդու 18 տարին լրացել է մարտին և նա ամառային զորակոչի ընթացում օրենքով սահմանված կարգով մեկնելու է ժամկետային զինվորական ծառայության:
«Ինչ վերաբերում է հարցին, ապա չի կարելի որևէ իրավիճակ գնահատել անկախ հանգամանքներից : Եթե մենք այդպես անենք, ապա կունենանք անկապ գնահատականներ, որովհետև մենք հաշվի չենք առնի պատճառահետևանքային կապերը: Ինչ վերաբերում է ծառայությանը, ապա անկեղծ ասած իմ ամբողջ լրագրողական և քաղաքական գործունեության ընթացքում, ես ծառայել եմ և ծառայում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը, Արցախի Հանրապետությանը: Եվ 2016 թվականին, երբ անհրաժեշտություն էր առաջացել, մենք մեր կուսակցությունում կամավորական ջոկատ ենք կազմել, որը, մինչև կամավորական ջոկատներին հետ կանչելու վերջին օրը, մարտական ծառայություն է իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ճանկաթաղ գյուղի հատվածում: Այդ ժամանակ եղել եմ Ազգային ժողովի պատգամավոր, և այդ կարգավիճակն ինձ չի խանգարել ավտոմատ կրել, խրամատ փորել և կանգնել պաշտպանության դիրքերում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ կիսում է այն տեսակետը, որ Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությունը բացարձակ առաջնահերթություն է: Ըստ նրա՝ այդ շահերից է բխում, որ հենց այսօր ընտրվի Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, ով այսօրվա երեկոյից սկսած, կզբաղվի օպերատիվ և հրատապ մի շարք հարցերի լուծմամբ: Նա հավաստիացրեց, որ բոլոր այդ հարցերը կլուծվեն օպերատիվ, արդյունավետ և իհարկե, համապատասխան մարմինների օղակների հետ համագործակցված:
Արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ Ջեմմա Բաղդասարյանը նշեց, որ խոսքը սահմանված կարգով զինծառայության մասին էր:
«Երբ Ազգային ժողովը քննարկում էր «Զինծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագիծը, «Ելք» խմբակցությունը, ձեր գլխավորությամբ, այդ հարցն էր բարձրացնում, ըստ որի, պաշտոնյաները, որոնք չեն ծառայել, պետք է վայր դնեն իրենց լիազորությունները: Ուզում եմ արձանագրել, որ ձեր պատասխանը չբավարարեց»,-ասաց Ջեմմա Բաղդասարյանը:

‘Will you quit and serve in the military?’ – HHK lawmaker to Pashinyan
YEREVAN, MAY 1, ARMENPRESS. As lawmakers are addressing a variety of questions to opposition MP Nikol Pashinyan, who seeks to become Prime Minister, Republican Party (HHK) lawmaker Jemma Baghdasaryan asked Pashinyan if he will follow the calls of his supporters who said that officials who haven’t served in the military should resign and get enlisted for service.
“Mr. Pashinyan, the development of military capacity is important for the security of Armenia and Artsakh. On this background questions about conscription are being raised on social media these days. For example, a question has been raised that if two sons from a family have served in the army then the third shouldn’t have to serve. What is your opinion in this regard. I am asking also for your opinion about the calls of your supporters who said that officials who didn’t serve, regardless of circumstances, should resign and go serve in the military. Will you, Mr. Pashinyan, act like this or not?” – Baghdasaryan asked.
In response, Pashinyan said that his son has reached the age of 18 in March and will be conscripted for military service in the summer draft.
“Regarding the question, no situation can be assessed regardless of circumstances. If we do so, then we will have senseless assessments, because we won’t take into account the causative ties. Regarding service, frankly speaking during my entire journalistic and political activities I have served and I serve Armenia and Artsakh. And in 2016, when there was need, we formed a volunteer unit in our party, which, until the last day of recalling the volunteer units was in combat service in the Jankatagh village of Nagorno Karabakh. I was a Member of Parliament then, and this status didn’t bother for carrying a rifle, dig a trench and stand in defense positions”, Pashinyan said.
He mentioned that he shares the viewpoint that the security of Armenia and Artsakh are absolute priority.
According to him all issues will be solved tactically, efficiently and coordinated with relevant bodies.
In response, the HHK MP said: “When the parliament was debating the status of servicemen and service bill, Yelk faction, under your leadership, was raising this issue, according to which officials who didn’t serve in the army should resign. For the record I want to say that your response was unsatisfactory”.