Վայր կդնեք ձեր մանդատը և կծառայե՞ք. Փաշինյանը պատասխանեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորի հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդյո՞ք Հայաստանի Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ ընտրվելու դեպքում կհետևի իր կողմնակիցների այն կոչերին, որ բանակում չծառայած պաշտոնյաները վայր դնեն իրենց լիազորությունները ու գնան ծառայեն. խորհրդարանում այս հարցը ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին ուղղեց ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ջեմմա Բաղդասարյանը:
«Պարոն Փաշինյան, Հայաստանի, Արցախի անվտանգության համար կարևոր է ռազմական կարողությունների զարգացումը: Այդ ֆոնի վրա վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում հարցեր են բարձրացվում զորակոչի հետ կապված: Օրինակ, հարց է բարձրացվել այն մասին, որ եթե մեկ ընտանիքից երկու զավակ ծառայել է բանակում, ապա երրորդը չծառայի: Ի՞նչ կարծիք ունեք դուք այս մասին: Խնդրում եմ ձեր կարծիքը նաև ձեր կողմնակիցների այն կոչերի վերաբերյալ, որ այն պաշտոնյաները, որոնք չեն ծառայել բանակում, անկախ հանգամանքներից, պետք է վայր դնեն իրենց լիազորությունները և գնան երկու տարի ծառայեն: Դուք, պարոն Փաշինյան, այդպես կվարվեք, թե ոչ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Ջեմմա Բաղդասարյանը:
Պատասխանելով Ջեմմա Բաղդասարյանին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նախ նշեց, որ իր որդու 18 տարին լրացել է մարտին և նա ամառային զորակոչի ընթացում օրենքով սահմանված կարգով մեկնելու է ժամկետային զինվորական ծառայության:
«Ինչ վերաբերում է հարցին, ապա չի կարելի որևէ իրավիճակ գնահատել անկախ հանգամանքներից : Եթե մենք այդպես անենք, ապա կունենանք անկապ գնահատականներ, որովհետև մենք հաշվի չենք առնի պատճառահետևանքային կապերը: Ինչ վերաբերում է ծառայությանը, ապա անկեղծ ասած իմ ամբողջ լրագրողական և քաղաքական գործունեության ընթացքում, ես ծառայել եմ և ծառայում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը, Արցախի Հանրապետությանը: Եվ 2016 թվականին, երբ անհրաժեշտություն էր առաջացել, մենք մեր կուսակցությունում կամավորական ջոկատ ենք կազմել, որը, մինչև կամավորական ջոկատներին հետ կանչելու վերջին օրը, մարտական ծառայություն է իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ճանկաթաղ գյուղի հատվածում: Այդ ժամանակ եղել եմ Ազգային ժողովի պատգամավոր, և այդ կարգավիճակն ինձ չի խանգարել ավտոմատ կրել, խրամատ փորել և կանգնել պաշտպանության դիրքերում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ կիսում է այն տեսակետը, որ Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությունը բացարձակ առաջնահերթություն է: Ըստ նրա՝ այդ շահերից է բխում, որ հենց այսօր ընտրվի Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, ով այսօրվա երեկոյից սկսած, կզբաղվի օպերատիվ և հրատապ մի շարք հարցերի լուծմամբ: Նա հավաստիացրեց, որ բոլոր այդ հարցերը կլուծվեն օպերատիվ, արդյունավետ և իհարկե, համապատասխան մարմինների օղակների հետ համագործակցված:
Արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ Ջեմմա Բաղդասարյանը նշեց, որ խոսքը սահմանված կարգով զինծառայության մասին էր:
«Երբ Ազգային ժողովը քննարկում էր «Զինծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագիծը, «Ելք» խմբակցությունը, ձեր գլխավորությամբ, այդ հարցն էր բարձրացնում, ըստ որի, պաշտոնյաները, որոնք չեն ծառայել, պետք է վայր դնեն իրենց լիազորությունները: Ուզում եմ արձանագրել, որ ձեր պատասխանը չբավարարեց»,-ասաց Ջեմմա Բաղդասարյանը:

Вы полóжите свой мандат и пойдете служить? – ответ Пашиняна депутату
Последует ли в случае избрания Никол Пашинян призыву своих сторонников, утверждающих, что чиновники, не служившие в армии, должны положить свои мандаты и пойти служить? Этот вопрос задала Николу Пашиняну депутат от РПА Джемма Багдасарян.
«Для обеспечения безопасности Арцаха необходимо повышать военные возможности. На этом фоне в соцсетях в последнее время много говорится о призыве в армию. Например, такой вопрос: если двое из одной служили в армии, то третьему можно не служить. Каково ваше мнение? И что вы думаете о высказываниях ваших сторонников о том, что чиновники, не служившие в армии, должны положить свои мандаты и пойти служить. Вот вы, господин Пашинян, полóжите свой мандат и пойдете служить?» - как передает Арменпресс, сказала Джемма Багдасарян.
Пашинян ответил: «Моему сыну 18 исполнилось в марте, и согласно закону, во время летнего призыва, о н пойдет в армию. А относительно вашего вопроса… нельзя оценивать ситуацию вне обстоятельств. Так мы не сможем оценить причинно-следственные связи. А что касается службы, то знаете, в течение всей моей журналистской и политической деятельности я служил и служу Армении и Арцаху. В 2016г., когда была необходимость, мы в нашей партии сформировали добровольческий отряд, которая до последнего дня, кода отозвали добровольцев, несла боевую службу в арцахском селеЧанкатах. Я тогда был депутатом парламента, и этот статус не помешал мне взять автомат, копать окопы и стоять на позициях», - сказал Пашинян.
Он разделяет мнение, что безопасность Армении и Арцаха – это приоритет. Именно исходя из этого важно, чтобы уже сегодня был избран премьер-министр, который сегодня же вечером приступит к оперативному решениюнеотложных задач.
Джемма Багдасарян заметила, что вообще-то вопрос касался воинской службы в установленном порядке…
«Когда в НС РА обсуждался закон «О воинской службе и статусе военнослужащих», фракция «Елк» под вашим руководством озвучила этот тезис: чиновники, не служившие в армии, должны положить свои мандаты и пойти служить. Хочу заметить: ваш ответ меня не удовлетворил», - сказала Багдасарян.