Թույլ չեմ տա, որ մեր երկրի հետաքրքրությունները ճիշտ հաշվի չառնվեն. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է, որ այն իրավունքների շրջանակում, որոնք տրված են իրեն սահմանադրորեն, թույլ չի տալու, որ երկրի հետաքրքրությունները ճիշտ հաշվի չառնվեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է Բելառուսի Համազգային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Խոսելով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրասիական ուղղության մասին՝ նախագահը նշել է. «Մեզ համար եվրասիական տարածաշրջանը բարեկամական տարածաշրջան է, այստեղ այն երկրներն են, որոնք բացարձակ բարեկամական ու եղբայրական են մեր նկատմամբ: Բացի այդ, դա նաև Հայաստանի համար հսկայական շուկա է, հետևաբար մեր մասնակցությունը եվրասիական տարածքում ելնում է մեր արմատական հետաքրքրություններից, այլ ոչ թե որովհետև ինչ-որ մեկը մեզ որևէ տեղ է հրում: Կարծում եմ՝ ով էլ ի վերջո լինի կառավարությունում, ես անձամբ որևէ պարագայում, այն իրավունքների շրջանակում, որոնք տրված են ինձ սահմանադրորեն, թույլ չեմ տա, որ մեր երկրի հետաքրքրությունները ճիշտ հաշվի չառնվեն»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ դա միայն Հայաստանի խնդիրը չէ, այն նաև Արցախի ժողովրդինն է ու Ադրբեջանինը: «Ես կոչ կանեի բոլորին, որ Հայաստանում այս դժվարին պահին, որից աշխարհում ոչ ոք երաշխավորված չէ, ցուցաբերել զսպվածություն, որպեսզի չլինեն սադրանքներ: Տա Աստված, որ խաղաղ բանակցային գործընթացի արդյունքում մենք ի վերջո հասնենք խնդրի հանգուցալուծմանը»,- ընդգծել է նա:

Не позволю, чтобы не были учтены интересы нашей страны – президент РА
Президент Армении Армен Саркисян заявил, что в рамках прав, предоставленных ему Конституцией, он не позволит, чтобы интересы нашей страны не были правильно учтены. Как передает Арменпресс, об этом он сказал в интервью Общенациональному телевидению Беларуси.
Относительно европейского вектора внешней политики Армении Саркисян сказал: «Евразийское пространство для нас родственная территория, там находятся страны, которые настроены к нам исключительно дружественно, братски. Кроме того, это еще и огромный рынок для Армении, так что наше участие в евразийском регионе исходит из наших коренных интересов, а не так, что кто-то нас куда-то подталкивает. Думаю, кто бы ни был в конце концов в правительстве, лично я в рамках полномочий, данных мне Конституцией, не позволю, чтобы интересы нашей страны не были правильно учтены».
Относительно проблемы Арцаха президент РА подчеркнул, что это проблема не только Армении, но и народа Арцаха и Азербайджана. «Я бы призвал всех, чтобы в этот тяжелейший для Армении час, от чего не гарантирована ни одна страна мира, была проявлена сдержанность, не было провокаций. Дай Бог, чтобы в результате мирных переговоров мы наконец пришли к разрешению проблемы», - подчеркнул президент.