Նախագահը պաշտոնական այցով կմեկնի Սուրբ Աթոռ, աշխատանքային այցով` Իտալիայի Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 4-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Սուրբ Աթոռ (Վատիկան): Հանրապետության Նախագահը հանդիպումներ կունենա Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի, Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար Կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ և կմասնակցի Վատիկանում «Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» հռչակված Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությանը, որից հետո տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն` Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահի ապրիլի 4-6-ը կայանալիք այցի շրջանակներում հանդիպում է նախատեսվում նաև Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Մեծ վարպետի տեղապահ Ֆրա Ջակոմո Դալլա Տոռե դել Տեմպիո դի Սանգուինետոյի հետ: Հայաստանի Հանրապետության և Երուսաղեմի Սբ. Հովհաննեսի, Հռոդոսի և Մալթայի ինքնիշխան մարտական բարեխնամ ուխտի (Մալթայի ինքնիշխան ուխտ) միջև կստորագրվի համագործակցության համաձայնագիր, որից հետո Սերժ Սարգսյանը և Ֆրա Ջակոմո Դալլա Տոռե դել Տեմպիո դի Սանգուինետոն հանդես կգան ԶԼՄ-ների առջև հայտարարություններով:
Նախագահ Սարգսյանը աշխատանքային այց կկատարի նաև Իտալիայի Հանրապետություն, որտեղ հանդիպումներ կունենա Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի, Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի ևՊատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի հետ:

Президент Армении Серж Саргсян с официальным визитом отбудет в Ватикан и с рабочим визитом – в Италию
Президент Армении Серж Саргсян сегодня с официальным визитом отбудет в Ватикан (Святой Престол). Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
В Ватикане Серж Саргсян встретится с Папой Римским Франциском, государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином и примет участие в церемонии открытия памятника Святому Григору Нарекаци, которому был присвоен титул Учителя Вселенской Церкви.
После этого состоится экуменическая церемония с участием Папы Римского Франциска, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго и Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого.
В рамках визита президента Армении, который будет проходить 4-6 апреля, планируется также встреча с наместником Великого магистра Суверенного Военного Мальтийского Ордена Фра Джакомо Далла Торре дель Темпио ди Сингвинетто.
Между РА и Суверенным военным гостеприимным орденом Святого Иоанна, Иерусалима, Родоса и Мальты будет подписано соглашение о сотрудничестве, после чего Серж Саргсян и Фра Джакомо Далла Торре дель Темпио ди Сингвинетто выступят с заявлениями для прессы.
Президент Саргсян с рабочим визитом посетит также Итальянскую Республику, где встретится с президентом Италии Серджо Маттареллой, председателем Сената Италии Марией Элизабеттой Альберти Казеллати и главой Палаты депутатов Робертом Фико.