Նախագահը պաշտոնական այցով կմեկնի Սուրբ Աթոռ, աշխատանքային այցով` Իտալիայի Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 4-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Սուրբ Աթոռ (Վատիկան): Հանրապետության Նախագահը հանդիպումներ կունենա Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի, Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար Կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ և կմասնակցի Վատիկանում «Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» հռչակված Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությանը, որից հետո տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն` Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահի ապրիլի 4-6-ը կայանալիք այցի շրջանակներում հանդիպում է նախատեսվում նաև Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Մեծ վարպետի տեղապահ Ֆրա Ջակոմո Դալլա Տոռե դել Տեմպիո դի Սանգուինետոյի հետ: Հայաստանի Հանրապետության և Երուսաղեմի Սբ. Հովհաննեսի, Հռոդոսի և Մալթայի ինքնիշխան մարտական բարեխնամ ուխտի (Մալթայի ինքնիշխան ուխտ) միջև կստորագրվի համագործակցության համաձայնագիր, որից հետո Սերժ Սարգսյանը և Ֆրա Ջակոմո Դալլա Տոռե դել Տեմպիո դի Սանգուինետոն հանդես կգան ԶԼՄ-ների առջև հայտարարություններով:
Նախագահ Սարգսյանը աշխատանքային այց կկատարի նաև Իտալիայի Հանրապետություն, որտեղ հանդիպումներ կունենա Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի, Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի ևՊատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի հետ:

Armenian President to pay official visit to Holy See, working visit to Italy
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan will depart for the Holy See (Vatican) on an official visit on April 4, the Presidential Office told Armenpress.
The Armenian President will meet with Pope Francis, the Holy See’s Secretary of State CardinalPietro Parolin and will participate in the inaugural ceremony of the status of St. Gregory of Narek in Vatican. Thereafter, an ecumenical ceremony will be held with the participation of Pope Francis, His Holiness Garegin II – Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia.
Within the frames of the April 4-6 visit, the Armenian President will also meet with Frà Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, Lieutenant of the Grand Master of the Sovereign Military Hospitaller Order of Malta.
Armenia and theSovereign Military Hospitaller Order of Saint John of Jerusalem of Rhodes and of Maltawill sign a cooperation agreement after which Serzh Sargsyan and Frà Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto will deliver statements for media.
President Sargsyan will also pay a working visit to Italy where he will meet with President Sergio Mattarella, President of the Senate MariaElisabetta AlbertiCasellati and President of the Chamber of Deputies RobertoFico.