Թուրքական զինուժը հրետակոծել Է Աֆրինի արվարձանները, զոհվել են խաղաղ բնակիչներ. SANA
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Աֆրին քաղաքի (Հալեպից 65 կիլոմետր հեռավորությամբ) քրդաբնակ արվարձանները մարտի 14-ին ենթարկվել են թուրքական զինուժի հրետակոծմանը: SANA գործակալության տեղեկատվության համաձայն, ինը խաղաղ բնակիչների զոհվելու մասին տեղեկություններ են ստացվել Բաադինա գյուղից (Մուաբթալիի օկրուգ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տվյալներով, հունվարի 20-ից՝ «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերի» (ԺԻՈւ) քրդական ջոկատների դեմ թուրքական զորքերի «Ձիթենու ճյուղ» գործողության սկզբից ի վեր, Աֆրինում ավիահարվածների եւ գնդակոծությունների հետեւանքով զոհվել Է 222 մարդ, ավելի քան 700 հոգի վերքեր են ստացել: SANA-ն նշում Է, որ վերջին օրերին զգալիորեն ավելացել Է Աֆրինից փախստականների հոսքը Նոբուլ եւ Էզ-Զահրա ավանների ուղղությամբ, որոնք գտնվում են սիրիական բանակի պաշտպանության ներքո:
Այնտեղ 20 հազարից ավելի մարդ Է ժամանել: Խաղաղ բնակիչները, փրկվելով գնդակոծումներից ու ռմբակոծումներից, ուղեւորվում են նաեւ Հալեպից արեւմուտք ընկած Թել-Ռիֆաաթ քաղաք եւ Զիյարա ու Էլ-Ուքեյբա բնակավայրեր: Թուրքական զորքերը եւ «Սիրիական ազատ բանակի» (ՍԱԲ) կազմավորումները գրեթե ամբողջությամբ շրջափակել են Աֆրինի վարչական կենտրոնը: ԺԻՈւ-ի շրջապատված ջոկատները, սակայն, հրաժարվել են անձնատուր լինել եւ շարունակում են դիմադրել՝ կորուստներ հասցնելով հակառակորդին: ANF քրդական գործակալության տվյալներով՝ մարտի 13-ին զինված արտագրոհների ընթացքում ԺԻՈւ-ի մարտիկները սպանել են 25 թուրք զինվորների եւ ՍԱԲ-ի 46 զինյալների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: турецкая артиллерия обстреляла окрестности Африна
Курдские селения в окрестностях города Африн (65 км от Алеппо) на севере Сирии подверглись в среду обстрелу турецкой артиллерии. Согласно информации агентстваSANA, сведения о девяти погибших мирных жителях поступили из деревни Баадина (округ Муабтали).
По данным агентства, с 20 января - начала операции турецких войск "Оливковая ветвь" против курдских отрядов "Сил народной самообороны" (СНС) - в результате авиаударов и обстрелов в Африне погибли 222 человека, свыше 700 получили ранения, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
SANA отмечает, что за последние дни значительно увеличился поток беженцев из Африна в направлении поселков Нобуль и Эз-Захра, которые находятся под защитой сирийской армии. Туда прибыли свыше 20 тыс. человек.
Мирные жители, спасаясь от обстрелов и бомбардировок, направляются также в город Телль-Рифаат к западу от Алеппо и селения Зияра и Эль-Укейба.
Турецкие войска и формирования "Сирийской свободной армии" (ССА) почти полностью блокировали административный центр Африн. Окруженные отряды СНС, однако, отказались капитулировать и продолжают держать оборону, нанося потери противнику. По данным курдского агентстваANF, в ходе вооруженных вылазок во вторник бойцы СНС убили 25 турецких солдат и 46 боевиков ССА.