Սահմանադրական հանրաքվե, միջպետական սկանդալներ, էրդողանական ագրեսիայի արտահանում ԱՄՆ. 2017-ը Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի համար անցնող տարին պատմական էր նրանով, որ անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքներով այդ երկրի նախագահ Էրդողանին ի վերջո հաջողվեց փոխել երկրի կառավարման ձևը՝ խորհրդարանականից անցում անելով նախագահական կառավարման համակարգի: Նման փոփոխությունը հնարավորություն կտա նրան առաջիկա տարիներին ավելի միանձնյա կառավարել երկիրն ու կենտրոնացնել բոլոր լծակներն իր ձեռքում: Այս և այլ իրադարձությունների վերհիշմամբ «Արմենպրես»-ը փորձել է առանձնացնել Թուրքիայում իրադարձություններով լեցուն տարվա ամենակարևոր և ուշագրավ դրվագները:
Ահաբեկչություն տարեմուտի գիշերը
Թուրքիայում տարին սկսվեց տարեմուտի գիշերը՝ հունվարի 1-ին Ստամբուլի գիշերային «Ռեյնա» ակումբում իրականացված հարձակմամբ: Ուզբեկստանի քաղաքացի Աբդուլքադիր Մասհարիպովը ինքնաձիգից կրակ էր բացել ակումբում գտնվողների ուղղությամբ: Արդյունքում զոհվել էր 39, վիրավորվել՝ 70 մարդ: Տուժածները 14 երկրի քաղաքացիներ էին: Ահաբեկչության պատասխանատվությունն իր վրա էր վերցրել «Իսլամական պետություն» խմբավորումը:
Ահաբեկչության հեղինակը ձերբակալվեց հունվարի 16-ին: Նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում:
Սահմանադրական հանրաքվեն
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին տեղի ունեցավ սահմանադրական հանրաքվեն, որի 51,4 % կողմ և 48,59 % դեմ ձայների արդյունքում խորհրդարանական կառավարման համակարգից անցում կատարվեց նախագահական համակարգի: Հանրաքվեն միտված էր առաջիկա տարիներին երկրում իշխանությունն ավելի կենտրոնացնել Էրդողանի և նրա ղեկավարած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ձեռքում: Այս փոփոխություններից հետո Էրդողանը կարող է իշխանության ղեկին մնալ մինչև 2029 թվականը:
Ընդհանուր առմամբ, փոխվելու է գործող սահմանադրության 18 հոդված: Սահմանադրական հանրաքվեով նախատեսվող հիմնական փոփոխությունները ուժի մեջ կմտնեն 2019 թվականից:
Նոր սահմանադրության որոշ դրույթներ, սակայն, սկսեցին գործել ընդունումից անմիջապես հետո: Մասնավորապես, խոսքը երկրի նախագահի՝ կուսակցական պատկանելություն ունենալու թույլտվության մասին է: Մայիսի 21-ին ԱԶԿ արտահերթ համագումարի ժամանակ Էրդողանը 33 ամսվա դադարից հետո կրկին վերադարձավ իշխող կուսակցության շարքերը:
Թեպետ սահմանադրական հանրաքվեից հետո թուրքական ընդդիմությունը հայտարարեց դրանց կեղծ լինելու մասին, իսկ գլխավոր ընդդիմադիր քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն նախաձեռնեց շուրջ մեկ ամիս տևած «Արդարության երթը», որը մեկնարկեց Անկարայից և ավարտվեց Ստամբուլում, սակայն հանրաքվեի արդյունքները մնացին անփոփոխ:
Սկանդալ նախարարների մասնակցությամբ
Անցնող տարին աչքի ընկավ թուրք նախարարների մասնակցությամբ միջպետական սկանդալներով: Եվրոպական մի շարք երկրներ, մասնավորապես Գերմանիան, Ավստրիան, Շվեյցարիան, Դանիան և Նիդերլանդներն արգելեցին թուրք նախարարների մուտքը երկիր: Թուրք քաղաքական գործիչները 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման տապալված փորձի 1-ին ամյակի կապակցությամբ մտադիր էին այցելել եվրոպական երկրներ և հանդիպումներ ունենալ տեղի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նիդերլանդները, սակայն, մարտի 11-ին հետ կանչեց Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին տեղափոխող ինքնաթիռի վայրէջքի թույլտվությունը: Նիդերլանդների կառավարությունը հայտնեց, որ նման քայլի են դիմել, քանի որ Չավուշօղլուի այցը Ռոտերդամ «ռիսկի տակ էր առնում հասարակական կարգն ու անվտանգությունը»: Միևնույն ժամանակ Նիդերլանդները թույլ չտվեց վայրէջք կատարել նաև Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական հարցերով նախարարի ինքնաթիռին: Այն բանից հետո, ինչ նախարարը երկիր մտավ ցամաքային ճանապարհով, նրան «անցանկալի անձ» հայտարարեցին և արտաքսեցին երկրից:
Նիդերլանդների նման դիրքորոշմանը հաջորդեցին Գերմանիայի և Ավստրիայի կողմից թուրք նախարարների ելույթներն ու նրանց մասնակցությամբ միջոցառումների չեղարկումները: Մասնավորապես, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ելույթներն արգելվեցին գերմանական այնպիսի քաղաքներում, ինչպիսիք էին Դորտմունդը, Օբերհաուզենը, Քյոլնը, Դյուսելդորֆը:
Պաշտոնական Անկարան, բնականաբար, շատ խիստ արձագանք տվեց կատարվածին՝ բողոքի նոտաներ հղելով և սպառնալով հարաբերությունների առկախմամբ:
Գերմանիան ի վերջո լքեց Ինջիրլիքի ռազմաբազան
Բունդեսթագի կողմից 2016 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը հաջորդած թուրք-գերմանական հարաբերություններում առկա լարվածությունը այս տարի ևս շարունակվեց: Արդեն այս տարի Գերմանիայում թուրք քաղաքական գործիչների նախընտրական ելույթներն արգելելուց հետո լարվածությունը գագաթնակետին հասավ Ինջիրլիքի ռազմաբազա գերմանացի պատգամավորների այցելության հարցի շուրջ:
Պաշտոնական Անկարան կրկին արգելեց Գերմանիայի խորհրդարանական պատվիրակության այցը Ինջիրլիքում ծառայող գերմանացի զինծառայողներին: Ի պատասխան թուրքական կողմի նման որոշման՝ Բունդեսթագը հունիսի 22-ին պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ որոշում ընդունեց հետ կանչել իր զինվորներին Ինջիրլիքի ռազմաբազայից: Պատմության մեջ առաջին անգամ գերմանական բանակը իր զինվորներին դուրս բերեց ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի ռազմաբազայից և տեղափոխեց մեկ այլ՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ չհանդիսացող երկրի՝ Հորդանանի ռազմաբազա: Վերջին գերմանացի զինվորներն արդեն սեպտեմբերին լքեցին Թուրքիան:
Աքշեների կողմից նոր կուսակցության հիմնումը
Թուրքիայի քաղաքական կյանքում անցնող տարին նշանավորվեց նոր քաղաքական ուժի ծնունդով. հայտնի թուրք քաղաքական գործիչ, պաշտպանության նախկին նախարար Մերալ Աքշեները հիմնեց «Լավ» կուսակցությունը: Ուշագրավ է, որ նախկինում «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ) անդամ Աքշեների կուսակցությանը սկսեցին միանալ հարյուրավոր նախկին ԱՇԿ-ականներ, ովքեր դժգոհ են ազգայնական կուսակցության ներկա քաղաքականությունից, մասնավորապես այն հանգամանքից, որ ԱՇԿ-ն սերտ համագործակցության մեջ է Էրդողանի ու նրա ղեկավարած քաղաքական ուժի հետ:
Ակնկալվում է, որ Աքշեները Թուրքիայի առաջիկա՝ 2019 թվականի նախագահական ընտրություններում լինելու է Էրդողանի հիմնական մրցակիցը:
Էրդողանական բռնապետության դրսևորում Վաշինգտոնում
Թուրքիայում մարդու հիմնարար իրավունքները և ազատությունները մշտապես ոտնահարող Էրդողանը անցնող տարում փորձ արեց իր «քաղաքականությունն արտահանել» Միացյալ Նահանգներ: Մասնավորապես, մայիսի 16-ին ողջ աշխարհն ականատես եղավ նրա, թե ինչպես Էրդողանի թիկնազորի անդամները հարձակվեցին և սկսեցին դաժանաբար ծեծի ենթարկել խաղաղ ցուցարարների, ովքեր հավաքվել էին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի կեցավայրի մոտ և բողոքում էին Էրդողանի վարած քաղաքականությունից:
Հարձակման հետևանքով մի քանի վիրավորներ, այդ թվում և հայեր, արնաշաղախ տեղափոխվեցին հիվանդանոց:
Հարձակման պահի տեսագրությունը փաստեց, որ ոչ միայն հարձակումն իրականացրածների շարքում էին նաև Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները: Ավելին, հենց Էրդողանն անձամբ է տալիս ցուցարարների վրա հարձակվելու հրահանգը:
Վաշինգտոնի քաղաքապետ Մուրիել Բոուսերը և ոստիկանապետ Փիթեր Նյուշեմը հունիսի 15-ին կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեցին, որ Էրդողանի կողմնակից խմբի 12 անդամի ձերբակալության հրաման է տրվել: Հարձակմանը մասնակից ԱՄՆ երկու թուրք քաղաքացի անմիջապես ձերբակալվեցին: Դեկտեմբերին կայացած դատական նիստի ժամանակ նրանք հայտարարեցին, որ ընդունում են իրենց դեմ ներկայացված մեղադրանքը:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հունիսի 6-ին միաձայն ընդունեց թիվ 354 երկկուսակցական բանաձևը, որը դատապարտում է Էրդողանի թիկնապահների կողմից խաղաղ ցուցարարների դեմ բռնությունը և կոչ է անում օրինազանցներին ենթարկել քրեական պատասխանատվության և քայլեր ձեռնարկել նմանատիպ միջադեպերը բացառելու համար:
Աշխարհի ամենամեծ բանտը լրագրողների համար
Ինչպես նախորդ տարվա ընթացքում, այնպես էլ այս տարի Թուրքիայում չդադարեցին մարդու հիմնարար ազատությունների ու իրավունքների սահմանափակումները: Տարվա ընթացքում ձերբակալվեցին ինչպես տեղացի, այնպես էլ օտարերկրյա քաղաքացի տասնյակ լրագրողներ: Պատահական չէ, որ հեղինակավոր «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2017 թվականի մամուլի ազատության ինդեքսում Թուրքիան 179 երկրների շարքում զբաղեցրեց ընդամենը 155–րդ հորիզոնականը: Կազմակերպությունը երկիրը կրկին ճանաչեց որպես «ամենամեծ բանտը լրագրողների համար»:

Constitutional referendum, inter-state scandals, Erdogan aggression’s display in US: 2017 in Turkey
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. 2017 was historical for Turkey in a sense that based on the results of the constitutional referendum that country’s president Recep Tayyip Erdogan eventually succeeded in changing the country’s governance system from parliamentary to presidential one. Such change will enable Erdogan to govern the country in the upcoming years and concentrate all the levers in his hands.
ARMENPRESS tried to identity the most important and key events held in Turkey during 2017.
Terrorism on New Year’s Eve
2017 started in Turkey on the New Year’s Eve by the terror attack in the Reina night club in Istanbul on January 1. 39 people were killed and 70 were wounded in the terror attack. The Islamic State terrorist group assumed responsibility for the attack.
The author of the terror attack was arrested on January 16. He is to face live imprisonment.
Constitutional referendum
The constitutional referendum was held in Turkey on April 16 with 51.4% in favor and 48.59% against. As a result the country shifted from the parliamentary system to the presidential one. The referendum aimed at further concentrating the power in the hands of Erdogan and his ruling Justice and Development party. After these changes Erdogan can remain in power until 2029.
Overall, 18 articles of the current Constitution will change. The main changes will come into force starting from 2019.
However, some provisions of the new Constitution started to be applied immediately after its adoption. In particular, the talk is about to allow the country’s president have a party affiliation. During the extraordinary session of the Justice and Development party on May 21 Erdogan after a 33-month pause again returned to the ruling party.
Although the opposition announced the results of the constitutional referendum as being fake, the referendum results remained unchanged.
Scandal involving ministers
The passing year was also distinguished by inter-state scandals involving Turkish ministers. Some European countries, including Germany, Austria, Switzerland, Denmark and Netherlands banned the Turkish ministers’ entry to their countries. The Turkish political figures planned to visit European countries on the 1st anniversary of the failed military coup attempt in Turkey and meet with the Turkish community representatives.
However, the Netherlands on March 11 withdrew the permission to land the plane transporting Turkish foreign minister Mevlut Cavusoglu. The Netherlands government announced that they took such a step since Cavusoglu’s visit was “putting the public order and security under risk”.
The Netherlands was followed by Germany and Austria which cancelled the speeches of the Turkish ministers and events with their participation. In particular, the speeches of the Turkish President were banned in the German cities of Dortmund, Oberhausen, Cologne and Düsseldorf.
Of course, official Ankara strongly reacted to this incident by sending notes of complaint and threatening to cut the relations.
Germany withdrew its troops from Incirlik airbase
The existing tension in the Turkish-German relations after the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution by the Bundestag in 2016 continued this year as well. Already this year after banning the speeches of the Turkish political figures in Germany the tension reached culmination over the issue of the visit of German lawmakers to the Incirlik airbase.
Official Ankara again banned the German parliamentary delegation’s visit to their troops in the airbase. In response to the decision of the Turkish side the Bundestag on June 22 adopted a decision by majority of votes to withdraw its troops from the Incirlik airbase. For the first time in history the German army withdrew its troops from the airbase of NATO member state and transported to the airbase of Jordan, which is not a member of NATO. The last German troops left Turkey in September.
Establishment of new party by Meral Akşener
2017 was significant in the Turkish political life by the establishment of new political party: famous Turkish politician, former defense minister Meral Akşenerestablished the Good party. It’s worth mentioning that hundreds of former members of the Nationalist Movement party joined the Good party who were not satisfied with the current policy of the nationalist party, in particular, with the fact that the Nationalist Movement party closely cooperates with Erdogan and the political force led by him.
Meral Akşeneris expected to be Erdogan’s main rival in the upcoming 2019 presidential election.
Erdogan’s dictatoriship demonstrated in Washington D.C.
Erdogan, who constantly violates the fundamental human rights and freedoms, tried to “export his policy” to the United States. In particular, on May 16 the whole world witnessed how Erdogan’s security details attacked peaceful protesters outside the Turkish Embassy in Washington D.C. who were complaining against Erdogan’s policy.
As a result of the attack a number of wounded people, including Armenians were hospitalized.
The video of the attack shows that Erdogan personally gives the order for the attack.
The Washington Mayor and Police Chief on June 15 announced declaring arrest warrants for 12 supporters of Erdogan. Two Turkish citizens involved in the attack have been immediately arrested. During the December court hearings they pleaded guilty for the attack.
The world’s biggest prison for journalists
Like the previous year, this year as well the restrictions on fundamental human rights and freedoms continued in Turkey. During 2017 dozens of local and foreign journalists have been arrested. It’s not a coincidence that Turkey was ranked 155th among the 179 countries in the Media Freedom Index 2017 of the Reporters Without Borders organization. The organization again recognized Turkey as the “world’s biggest prison for journalists”.