Հայաստանից ապրանքների արտահանումն առաջին անգամ հատել է 2 միլիարդի սահմանը. հետևողական աշխատանք և սպասելի ցուցանիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա 11 ամիսներին տնտեսական աննախադեպ ցուցանիշներ են գրանցվել: Հունվար-նոյեմբերին արտահանման ծավալներն Հայաստանի անկախության ժամանակաշրջանում առաջին անգամ գերազանցել են 2 միլիարդ դոլարը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը, նման ցուցանիշը սպասելի էր և կառավարության՝ արտահանմանն ուղղված հետևողական քաղաքականության արդյունք: «Ապրանքների արտահանումն առաջին անգամ հատել է 2 միլիարդի սահմանը: Նման ցուցանիշն, անշուշտ, սպասելի էր, քանի որ, հանդիսանալով տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկը, արտահանումը ողջ տարվա ընթացքում արձանագրել էր կայուն աճի միտում»,-ասաց փոխնախարարը: Նրա խոսքով` տնտեսական ակտիվության 7.3 տոկոս աճն էլ ամենաբարձրն է վերջին հինգ տարիների ընթացքում:
Համաձայն ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող տեղեկանքի` 2017-ի հունվար-նոյեմբերին երկնիշ աճ է ապահովվել ծառայությունների ծավալում (14.2), առևտրի շրջանառության (14.4), արդյունաբերական արտադրանքի ծավալում (12.3), արտաքին ապրանքաշրջանառության (26.4), արտահանման (23.5) և ներմուծման (28) ոլորտներում: Անկում է գրանցվել միայն գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալներում, այն դեպքում, երբ նախորդող ամիսներին այս շարքը համալրում էր նաև շինարարության ոլորտը: Այն ողջ տարվա ընթացքում առաջին անգամ ակտիվացման նշաններ է ցույց տվել՝ 11 ամսում աճելով 0.3 տոկոսով (324 միլիարդ 558 միլիոն դրամ): Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում 2017 թվականի հունվար-նոյեմբերի ցուցանիշը 4.9 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

Export from Armenia exceeds 2 billion USD for the first time: consistent work and expected figure
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. Unprecedented economic figures have been recorded in Armenia in the 11 months of this year.
In January-November the export volumes exceeded 2 billionUSD for the first time in the period of Armenia’s independence.
Tigran Khachatryan – deputy minister of economic development and investments, told Armenpress that such figure was expected and is due to the government’s consistent policy directed to boosting exports.
“The export of goods for the first time exceeded 2 billion USD. Such figure, of course, was expected since, the export, as one of the driving forces of the economy, has recorded a stable growth tendency during the year”, the deputy minister said. According to him, the 7.3% increase of the economic activity is the highest over the past five years.
According to the data of the National Statistical Service of Armenia, in January-November 2017 a double-digit growth has been recorded in the services volume (14.2), trade turnover (14.4), industrial production volume (12.3), external trade turnover (26.4), export (23.5) and import (28). Decline was registered only in the volumes of gross agricultural output. Increase was registered in the construction field: compared to the same period of the previous year, the figure increased by 0.3% comprising 324 billion 558 million drams. The electricity production volume increased by 4.9% in January-November, 2017, compared to January-November, 2016.