Թուրքիայի քեմալականների առաջնորդը հայց է ներկայացրել ՆԳ նախարարի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն դատական հայց է ներկայացրել ներքին գործերի նախարար Սուելյման Սոյլուի դեմ: Պատճառը նախարարի կողմից հեռուստատեսային հաղորդումներից մեկի ժամանակ հնչեցրած մտքերն են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Քըլըչդարօղլուի փաստաբան Ջելալ Չելիքն Անկարայի հանրապետական դատախազություն ներկայացրած դիմումի մեջ նշել է, որ Սուլեյման Սոյլուն հեռուստահաղորդման ժամանակ վիրավորել է իր պաշտպանյալին, զրպարտել է և սպառնացել:
Ընդդիմադիր գործիչը պահանջում է նախարարից իրեն վճարել 100 հազար թուրքական լիրա (շուրջ 26 հազար ԱՄՆ դոլար) բարոյական փոխհատուցում:

Лидер кемалистов Кылычдароглу возбудил иск против министра внутренних дел Турции
Лидер оппозиционной Республиканской народной партии Турции Кемаль Кылычдароглу возбудил искпротив министра внутренних дел Турции Сулеймана Сойлу. Причина – озвученные последним во время одной из телепередач мысли. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
Адвокат лидера оппозиционной Республиканской народной партии Кемаля Кылычдароглу Джелал Челик в своем исковом заявлении, представленном в республиканскую прокуратуру Анкары отмечает, что министр внутренних дел Турции Сулейман Сойлу оскорбил его доверителя во время одной из телепередач, оклеветал его и угрожал ему расправой.
Лидер оппозиционной Республиканской народной партии Турции Кемаль Кылычдароглу требует уплатить ему в качестве компенсации за моральный ущерб 100 тысяч лир (около 26 тысяч долларов).