Բունդեսթագի պատգամավորները պահանջել են ազատել Թուրքիայում 13 ամիս կալանքի տակ պահվող Դեմիրթաշին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացի քաղաքական գործիչներ՝ Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Թոմաս Օփերմանը, Ձախերի կուսակցության պատգամավոր Սահրա Վագենկնեհթը և Կանաչների կուսակցության նախագահ Անտոն Հոֆրայթերը հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով ազատ արձակել Թուրքիայում արդեն 13 ամիս կալանավորված քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle-ն:
Պատգամավորներն ընդգծել են, որ Դեմիրթաշին անազատության մեջ պահելով թուրքական կողմը խոչընդոտում է ժողովրդի կողմից ընտրված պատգամավորի գործունեությունը: «Քաղաքական շարժառիթ ունեցող այդ դատական գործը չի կարող դիտարկվել որպես քաղաքականության օրինական գործիք»,- նշել են նրանք:
Դեմիրթաշի դեմ դատական լսումները սկսվել են դեկտեմբերի 7-ին: Առաջին դատական նիստի ժամանակ որոշում է կայացվել ուժի մեջ թողնել քրդամետ կուսակցության առաջնորդին կալանքի տակ պահելու մասին որոշումը: Բացի այդ վճռվել է, որ Դեմիրթաշը պետք է ներկա լինի առաջիկա նիստին, որը կգումարվի 2018 թվականի փետրվարի 14-ին:
Քաղաքական գործիչը մեղադրվում է «ահաբեկչական խմբավորում հիմնելու, ղեկավարելու, հանցախմբի քարոզչություն անելու, հանցանքն ու հանցագործին գովաբանելու» մեջ: Պահանջվում է Դեմիրթաշին դատապարտել մինչև 142 տարվա ազատազրկման:

Депутаты Бундестага потребовали освободить Демирташа, который уже 13 месяцев находится в турецкой тюрьме
Депутаты Бундестага – Томас Опперман от СДП, Сара Вагенкнехт от Левых, Антон Хоффрайтер ор Зеленых, потребовали освободить сопердседателя прокурдской Демократической партии народов Селахеттина Демирташа, который уже 13 месяцев, как находится в заключении в Турции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета Deutsche Welle.
Депутаты Бундестага подчеркнули, что содержание Демиртапа в неволе препятствует его депутатской деятельности. «Это политическое дело не может рассматриваться как юридически законный инструмент политической борьбы»,- сказано в заявлении. Судебные слушания по делам Селахаттина Демирташа, Фиген Юкседаг и Идриса Балукена начались 6-го декабря. На первом судебном заседании было принято решение о продлении меры пресечения в виде заключения под стражу. Следующее судебное заседание назначено на 14-е февраля 2018 года. Демирташу грозит срок до 142 лет лишения свободы.
Из штаба прокурдской Демократической партии народов сообщают, что защитой Демирташа занимаются 1250 адвокатов, тогда как в здании суда в Синджане помещается всего лишь 20 человек.
В Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдскойДемократической партии народов Турции (HDP), а также 12 депутатов из 59 отДемократической партии народов Турции. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.