Թուրքիայի քրդամետ կուսակցության ևս մեկ պատգամավոր կզրկվի պատգամավորական մանդատից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հատուկ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Լեյլա Զանային պատգամավորական մանդատից զրկելու հարցին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական Diken-ը, հանձնաժողովի որոշումը վերջնական քվեարկության կդրվի մեջլիսի նիստին:
Զանան 2015 թվականի նոյեմբերի 17-ին պատգամավորական երդմնակալության ժամանակ երդման տեքստը սկսել էր քրդերեն «Կեցցե խաղաղությունը» խոսքերով, իսկ ընթացքում «թուրք ազգ» եզրույթը փոխարինել էր «Թուրքիայի ազգ»-ով: Երդման տեքստում ինքնակամ փոփոխություն անելու պատճառով նրա երդումը չէր ընդունվել, իսկ 2017 թվականի հուլիսի 20-ին մեջլիսի նախագահությունը Զանային պատգամավորական մանդատից զրկելու հարցը ներկայացրել էր հանձնաժողովին, որի կազմի մեջ են մտնում սահմանադրական և արդարադատության հարցերով հանձնաժողովների անդամները:
2015 թվականի նոյեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը ստացել էր 59 պատգամավորական մանդատ, սակայն այս ընթացքում նրանցից 5-ին զրկել են մանդատից: Այդ պատգամավորներն են կուսակցության համանախագահ Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, Թուղբա Հեզերը, Ֆայսալ Սարըյըլդըզը, Նուրսել Այդողանը և Բեսիմե Քոնջան: Եթե Լեյլա Զանան ևս զրկվի պատգամավորական մանդատից, ապա մեջլիսում քրդամետ կուսակցության անդամների թիվը կնվազի 53-ի:

Еще один депутат от прокурдской Демократической партии народов Турции будет лишен депутатского мандата
Особая комиссия Меджлиса Турции дала положительное заключение по вопросу лишения депутатского мандата депутата от прокурдской Демократической партии народов Турции Лейлы Зана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Diken. Заключение комиссии будет поставлено на голосование в Меджлисе Турции.
17-го ноября 2015 года Лейла Зана начала приносить присягу, сказав на курдском «Да здравствует мир!», а слова «турецкий народ» в тексте присяги заменила словами «Народ Турции», по этой причине присяга не былаа принята, а 20-го июля 2017 года президиум Меджлиса внес предложение о лишении депутатского мандата депутата от прокурдской Демократической партии народов Турции Лейлы Зана.
По итогам выборов 1-го ноября 2015 года прокурдской Демократической партии народов Турции удалось пройти в Меджлис с 59 мандатами, за прошедшее время они были лишены 5 мандатов. Если предложение о лишении депутатского мандата депутата от прокурдской Демократической партии народов Турции Лейлы Зана пройдет, то у Демократической партии народов останется 53 мандата.
В Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдской Демократической партии народов Турции (HDP), а также 12 депутатов из 59 от Демократической партии народов Турции. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.