Նախագահ Սարգսյանը Մոսկվայում այցելել է «Սուրբ Պայծառակերպություն» Մայր տաճար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով աշխատանքային այցով նոյեմբերի 15-ին ժամանել է Մոսկվա: Առավոտյան Հանրապետության Նախագահն այցելել է Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդարան և «Սուրբ Պայծառակերպություն» Մայր տաճար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Մոմավառությունից և գովաբանական աղոթքին մասնակցելուց հետո, Նախագահ Սարգսյանը թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի, մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի, համայնքի ներկայացուցիչների և Հայաստանից ժամանած մշակութային գործիչների ուղեկցությամբ դիտել է եկեղեցական համալիրի տարածքում ներկայացված ժամանակակից հայկական խաչքարերի ցուցահանդեսը, որտեղ ցուցադրված են քանդակագործ Ռուբեն Նալբանդյանի հեղինակած շուրջ երկու տասնյակ խաչքարեր։
Այնուհետև Նախագահը եկեղեցական համալիրի «Տապան» թանգարանում դիտել է «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի» շրջանակներում բացված՝ ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի հիմնադրման 300-ամյակին նվիրված «Բիբլիական երկիր Հայաստան» խորագրով ցուցահանդեսը, որն ունի երկու խոշոր թեմատիկ բաժիններ՝ Հայաստանի պատմությունը բրոնզե դարից մինչև Ուրարտու և քրիստոնեության ընդունումից մինչև մեր օրեր: Ցուցահանդեսում ներկայացված են եկեղեցական պարագաներ, հնագույն ձեռագրեր, հին դրամներ և հուշամեդալներ, եզակի գտածոներ, հայ նշանավոր նկարիչների կտավներ։

YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan arrived in Moscow on November 15 at the invitation of Russian President Vladimir Putin, press service of the President’s Office told Armenpress.
The Armenian President visited the Prelacy of Russia and New Nakhijevan Diocese of the Armenian Apostolic Church and the Holy Transfiguration Cathedral.
After attending the candlelight and praising prayer, President Sargsyan, accompanied by Primate of the Diocese Archbishop Yezras Nersisyan, culture minister Armen Amiryan, community representatives and cultural figures from Armenia, watched the exhibition of modern Armenian cross-stones in the territory of the Church which displayed over two dozen cross-stones of sculptor Ruben Nalbandyan.
Thereafter, Serzh Sargsyan watched the exhibition referred to as “Armenia: Biblical Country,” dedicated to the 300th anniversary of the Armenian Diocese and held as part of Armenian Culture Days in Russia. The exhibition focuses on two major thematic sections: Armenia’s history from the bronze era to Urartu and from the adoption of Christianity to nowadays. Church accessories, ancient manuscripts, old coins and memorial medals, unique artifacts, paintings of famous Armenian painters are displayed at the exhibition.