Նախագահն այցելել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գործունեության 25-ամյա հոբելյանների կապակցությամբ այսօր այցելել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է կազմակերպության աշխատակազմին՝ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոյի գլխավորությամբ, ինչպես նաև կազմակերպության հայաստանյան թիմի մաս կազմող մասնագիտացված գործակալությունների, հիմնադրամների և ծրագրերի ղեկավարներին ու աշխատակիցներին այդ կարևոր և հիշարժան հոբելյանի առթիվ: Նախագահը բարձր է գնահատել անցած 25 տարիներին Հայաստանում ՄԱԿ-ի կողմից երևանյան գրասենյակի միջոցով իրականացված զարգացման ծրագրերը, որոնք, նրա խոսքով, եղել են և՛ թիրախային, և՛ բազմազան՝ սկսած ժողովրդավարական հաստատություններին աջակցությունից մինչև փոքր և միջին բիզնեսին օժանդակություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոյի հետ հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ կազմակերպության հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը տարեցտարի առավել կամրապնդվի ու կխորանա: Նախագահը ջերմությամբ է հիշել ավելի քան մեկ ամիս առաջ իր հանդիպումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ՝ կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակներում: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ՄԱԿ-ի հիմքում դրված հիմնարար արժեքներին:
«ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի օգտակար և արդյունավետ աշխատանքում մեծ է նաև մշտական համակարգող Բուզետտոյի ներդրումը: Հայաստանում մարդիկ հավատում են գրասենյակին, որի համակարգմամբ ծրագրերն իրականացվում են մասնագիտական բարձր որակով և մեծ պատասխանատվությամբ: ՄԱԿ-ը, իհարկե, առաջին հերթին ընդհանուր նպատակների շուրջ համախմբված պետությունների միավորում է, և ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել կազմակերպության դրոշի ներքո կարևոր առաքելություն իրականացնող այն բազմահազար մարդկանց, ովքեր ամեն օր մեծագույն նվիրումով իրականացնում են իրենց աշխատանքը»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Բրեդլի Բուզետտոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ՄԱԿ-ի գրասենյակ այցելության, շնորհավորական ջերմ խոսքերի ու գնահատանքի համար և ընդգծել, որ գրասենյակն այս տարիների ընթացքում իր լավագույն ջանքն է ներդրել, որպեսզի ՄԱԿ-ը Հայաստանում դառնա չեզոք հարթակ միջազգային համայնքի և Հայաստանի համադրված աշխատանքի համար: « Հայաստանում՝ ՄԱԿ-ը_բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի Դաշնության, Միացյալ Նահանգների և այլ դոնորների ֆինանսավորման միջոցով: Մենք այս տարիներին փորձել ենք կենտրոնանալ Հայաստանի կառավարության համար կարևոր ռազմավարական խնդիրների վրա, օրինակ՝ սահմանային անցակետերի արդիականացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացում, ինչպես նաև ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ուղղությամբ աշխատանք: Ակնկալում ենք նաև նոր ծրագրերի իրականացում, օրինակ՝ Մեղրիի սահմանակետի արդիականացում, ԱԻՆ-ի հետ քննարկում ենք Նաիրիտի տարածքում վտանգավոր նյութերի պահեստների մաքրման աշխատանքներ իրականացնելու հարցը: Շատ լավ և կարևոր աշխատանքներ ենք իրականացնում Տավուշի սահմանամերձ համայնքներում և այժմ ուսումնասիրում ենք այդ ծրագրերը ընդարձակելու հնարավորությունը՝ ներառելով նաև Գեղարքունիքի և Սյունիքի սահմանամերձ գյուղերը:
Իհարկե, չպետք է մոռանանք այն աշխատանքը, որ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ իրականացնում ենք սիրիահայ փախստականներին աջակցության նպատակով:
Առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ Հայաստանին երախտագիտություն հայտնել համաշխարհային մակարդակով կայունությանը և խաղաղությանը նպաստելու, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում խաղաղապահ առաքելությանը մասնակցելու գործում կարևոր և ակտիվ դերակատարում ունենալու համար: Ցանկանում եմ ընդգծել Մալիում, Լիբանանում և այլ երկրներում Հայաստանի խաղաղապահ առաքելությունը և այն շարունակելու պատրաստակամությունը»,- նշել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բուզետտոն:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ուղեկցությամբ դիտել է գրասենյակում բացված «Հայաստան-ՄԱԿ. 25 տարի միավորված ազգերի ընտանիքում» ցուցահանդեսը, որտեղ լուսանկարների միջոցով ներկայացվում են 25 տարվա ընթացքում Հայաստանի ներկայությունը ՄԱԿ-ում, ինչպես նաև Հայաստանում կազմակերպության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացված ծրագրերը:

Президент Армении посетил представительство ООН в Армении
Президент Армении Серж Саргсян в связи с 25-летним юбилеем членства Республики Армения в Организации Объединённых Наций и деятельности ООН в Армении посетил представительство ООН в Армении.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, президент Республики поздравил сотрудников организации во главе с постоянным координатором ООН Бредли Бузетто, а также руководителей и сотрудников специализированных агентств, фондов и программ, являющихся частью армянской команды организации, с этим важным и памятным юбилеем. Президент высоко оценил осуществлённые ООН в Армении за прошедшие 25 лет посредством ереванского представительства программы развития, которые, по его словам, были и целевыми, и разнообразными, начиная от содействия демократическим институтам до помощи малому и среднему бизнесу.
В ходе встречи с постоянным координатором ООН Бредли Бузетто Президент Саргсян выразил надежду, что плодотворное сотрудничество Армении с организацией год от года будет ещё более укрепляться и углубляться. Президент с теплотой вспомнил свою встречу более месяца назад с Генеральным секретарём ООН Антонио Гутерешом в рамках 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи организации. Серж Саргсян подтвердил приверженность Армении основополагающим ценностям, заложенным в основу ООН.
"В полезной и эффективной работе ереванского офиса ООН велик также вклад постоянного координатора Бузетто. Люди в Армении верят офису, при координации которого программ реализуются с высоким профессиональным качеством и с большой ответственностью. ООН, конечно, в первую очередь - объединение государств, сплотившихся вокруг общих целей, и я хочу выразить благодарностью тем многим тысячам людей, выполняющим свою важную миссию под флагом организации, которые каждый день с величайшей преданностью осуществляют свою работу", - сказал Президент Саргсян.
Бредли Бузетто выразил Президенту Республики благодарность за посещение офиса ООН, тёплые слова поздравления и высокую оценку. Он подчеркнул, что офис за эти годы приложил свои наилучшие усилия, чтобы ООН в Армении стала нейтральной площадкой для совместной работы международного сообщества и Армении.
"В Армении ООН реализует многочисленные программы посредством финансирования Европейского союза, Российской Федерации, Соединённых Штатов и других доноров. Мы за эти годы пытались сосредоточиться на решении важных для правительства Армении стратегических задач, например: модернизация пограничных пропускных пунктов, укрепление демократических институтов, проведение демократических выборов, а также работа в направлении решения демографических проблем. Мы ожидаем также реализации новых программ, например: модернизация пограничного пункта Мегри, обсуждаем с МЧС вопрос реализации работ по очистке складов опасных материалов на территории Наирита. Проводим очень хорошую и важную работу в приграничных общинах Тавуша и сейчас изучаем возможность расширения этих программ, включая также приграничные сёла Гегаркуника и Сюника.
Конечно, не нужно забывать ту работу, которую в сотрудничестве с Арменией выполняем с целью помощи сирийским армянским беженцам.
Пользуясь случаем, хочу выразить Армении благодарность за содействие стабильности и миру на всемирном уровне, в частности, за участие и активную роль в важном деле миротворческих миссий в рамках ООН. Хочу подчеркнуть миротворческие миссии Армении в Мали, Ливане и других странах и готовность продолжать эти миссии", - отметил постоянный координатор ООН Бузетто.
В конце встречи Президент Саргсян в сопровождении постоянного координатора ООН осмотрел открытую в офисе выставку "Армения-ООН: 25 лет в семье объединённых наций", в которой посредством фотографий представлено присутствие Армении в ООН в течение 25 лет, а также программы, реализованные организацией в Армении в разных сферах.