Մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց Մխիթարյան միաբանության հիմնադրման 300-ամյակի թեմայով նամականիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հիմնադրման 300-ամյակը» թեմային: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամականիշը շրջանառության մեջ դրվեց հոկտեմբերի 23-ին Մատենադարանում կայած միջոցառումով: Ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:
«Շնորհակալ եմ, որ հոբելյանական այս գեղեցիկ միջոցառումը տոնում ենք Հայաստանում՝ Մատենադարանում: Քարտեզի վրա միաբանությունը մի փոքրիկ կետ է, սակայն իր մշակութային, գիտական, կրթական և հոգևոր գործունեությամբ հսկա է, որը կարողացավ 300 տարի շարունակ հզորանալ և դառնալ հայ ազգի հպարտության առարկան: Մենք հպարտ ենք, որ ունենք Մխիթարյան միաբանություն, որը զրկանքով կարողացավ հասնել մեր օրեր և թողնել մեծ ժառանգություն: Մխիթարյանների կարևորագույն ներդրումը հայ ժողովրդի կյանքում հայկական մշակույթը եվրոպական մշակույթին կապելն է»,-ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարի կարծիքով՝ ներկայումս Մխիթարյան դպրոցները համարվում են սփյուռքի մեր լավագույն դպրոցները: Այսօր՝ 300 տարի անց էլ նրանք զբաղված են բառաշինությամբ, բառարանագիտությամբ: Նրանց գրչագիր մատյանները հայ ժողովրդի խոսուն ներկայությունն են Իտալիայում:
«300 տարվա պատմության ներկայացուցչի պաշտոնը ստանձնելն անգամ մեծ պատիվ է: Այդ 300 տարիները վերագրում են հայ ժողովրդի ամենանվիրական ակունքներից մեկին՝ Մխիթարյան միաբանությանը»,-ասաց Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանն ու հավելեց՝ ամեն հայ մխիթարյանցի է:
Շրջանառության մեջ դրված նամականիշն ունի 230 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրվել է Ֆրանսիայի տպագրատներից մեկում՝ 40 000 հատ տպաքանակով: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է դիզայներ Վահե Մուրադյանը: Բացվեց նաև «Մխիթարյանների 300-ամյակը» խորագրով ցուցահանդես: Ներկայացվեցին Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում 17-18-րդ դարերում տպագրված գրքեր:

Stamp dedicated to 300th anniversary of establishment of Mekhitarist Congregation cancelled and put into circulation
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. A stamp dedicated to the 300th anniversary of the establishment of the Mekhitarist Congregation in the island of San Lazzaro was cancelled and put into circulation, reports Armenpress.
The stamp was put into circulation on October 23 during the event in Matenadaran. The event was attended by Diaspora minister Hranush Hakobyan and Primate of the Armenian Catholic Diocese of Turkey Archbishop Levon Zekiyan.
“I am grateful that we celebrate this beautiful jubilee event in Armenia, in Matenadaran. The Congregation on the map is a small point, but it is great with its cultural, scientific, educational and spiritual activity that managed to strengthen and become the subject of Armenian people’s pride for 300 years. We are proud that we have a Mekhitarist Congregation which managed to reach our days and leave a great heritage. The key contribution of the Mekhitarists in Armenian people’s life is connecting the Armenian culture with the European culture”, the Diaspora minister said.
According to her, currently the Mekhitarist schools are one of the best schools of the Diaspora. Their manuscript records are the vivid presence of the Armenian people in Italy.
Archbishop Levon Zekiyan said it’s a great honor to assume the position of representative of 300 years of history.
The stamp costs 230 AMD. It was printed in one of the French printing houses with 40.000 copies. The designer of the stamp is Vahe Muradyan.
Exhibition dedicated to the 300th anniversary of the Congregation also opened during which books published in the San Lazzaro island of Venice in the 17-18th centuries were presented.