Թուրքիան կոչ Է արել «Իսլամական ությակի» երկրներին՝ փոխհաշվարկն իրականացնել ազգային արժույթներով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական ությակ» (D-8) կազմակերպության երկրները պետք Է փոխադարձ առեւտուրն իրականացնեն ազգային արժույթներով ապրանքաշրջանառության ծավալը մեծացնելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 20-ին Ստամբուլում հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով D-8-ի գագաթնաժողովի բացմանը, որը հեռարձակել Է Haberturk հեռուստաալիքը:
«Մեր նպատակը պետք Է դառնա առեւտրաշրջանառության մակարդակի բարձրացումը 100 մլրդ դոլարից մինչեւ 500 մլրդ դոլար,-ընդգծել Է նա:-Դրա համար մենք պետք Է փոխհաշվարկներն իրականացնենք ազգային արժույթներով: Ոչ մի անհրաժեշտություն չկա մեր տնտեսությունները ենթարկել դոլարի եւ եվրոյի ճնշմանը»:
Ստամբուլում մեկնարկել Է «Իսլամական ությակ» կազմակերպության իններորդ գագաթնաժողովը, որի մեջ մտնում են Բանգլադեշը, Եգիպտոսը, Ինդոնեզիան, Իրանը, Մալայզիան, Նիգերիան, Պակիստանը եւ Թուրքիան: Կազմակերպությունը հիմնվել Է 1997 թվականի հունիսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Турция призывает страны "Исламской восьмерки" перейти на расчеты в нацвалютах
Страны организации "Исламская восьмерка" (D-8) должны вести торговлю между собой в национальных валютах для увеличения уровня товарооборота. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в пятницу президент Турции Тайип Эрдоган на церемонии открытия саммита D-8 в Стамбуле, трансляцию которого вел телеканалHaberturk.
"Нашей целью должно стать увеличение уровня торгового оборота со $100 млрд до 500 млрд, - подчеркнул он. - Для этого мы должны перейти на расчеты в национальных валютах. Нет никакой необходимости подвергать наши экономики давлению со стороны доллара и евро".
В Стамбуле стартовал 9-й саммит организации "Исламская восьмерка", в которую входят Бангладеш, Египет, Индонезия, Иран, Малайзия, Нигерия, Пакистан и Турция. Организация была учреждена в июне 1997 года. Тема саммита D-8 в Стамбуле - "Расширение возможностей через сотрудничество".