Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցելու կարիք չունի. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան Եվրամիությանն անդամակցելու կարիք չունի, նա պատրաստ Է դադարեցնել ԵՄ-ի հետ բանակցություններն այդ հարցի շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«ԵՄ-ն մեզ ստիպում Է սպասել: Մենք համբերում ենք: Եթե դուք ազնիվ եք, ապա հայտարարություն արեք, եկեք վերջ դնենք սրան, մենք ձեր կարիքը չունենք»,-ասել Է Էրդողանը՝ Անկարայում ելույթ ունենալով նահանգապետների առջեւ:
Թուրքիան 1963 թվականին ասոցացման համաձայնագիր Է ստորագրել ԵՄ-ի հետ, իսկ 1987 թականին միությանն անդամակցելու հայտ Է ներկայացրել: Սակայն անդամակցության շուրջ բանակցություններն սկսվել են միայն 2005 թվականին, ընդ որում՝ դրանք քանիցս կասեցվել են տարաձայնությունների պատճառով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Турция не нуждается во вступлении в ЕС, заявил Эрдоган
Турции ненужно членство вЕвросоюзе, она готова кпрекращению переговоров сЕС поэтому вопросу.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомзаявил турецкий лидер Тайип Эрдоган.
"ЕС заставляет нас ждать. Мы терпим. Если вы честны, то сделайте заявление, давайте сэтим покончим. Мы ввас ненуждаемся",— сказал Эрдоган, выступая перед губернаторами вАнкаре.
Турция в1963 году подписала соглашение обассоциации сЕС (в то время— ЕЭС), ав 1987 подала заявку начленство всоюзе. Однако переговоры овступлении начались только в2005 году, причем неоднократно приостанавливались из-за разногласий. Сейчас открыты 16 из35 глав переговорного досье. В марте прошлого года Брюссель активизировал переговоры вобмен насогласие Турции способствовать сокращению притока мигрантов вЕвропу.