Թուրքիայում նշել են «Աքքույու» ատոմակայանի շինարարությունն սկսելու ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Աքքույու» ատոմային Էլեկտրակայանի հիմնարկեքի արարողությունը, որը Թուրքիայում կառուցվում Է ՌԴ-ի նախագծով, կարող Է տեղի ունենալ այս տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին՝ երկու պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Թուրքիայի Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը:
«Թուրքիայի ատոմային Էներգիայի գործակալությունը շարունակում Է հնարավոր ամեն ինչ անել, որպեսզի «Աքքույու» ատոմակայանի հիմնարկեքի արարողությունը տեղի ունենա այս տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին: Հիանալի կլիներ, եթե ԱԷԿ-ը շահագործման հանձնվեր մինչեւ 2023 թվականի հոկտեմբերի 29-ը, երբ նշվելու Է Թուրքիայի Հանրապետության ստեղծման 100-ամյակը»,-ասել Է Ալբայրաքը՝ Անթալիայի նահանգում ելույթ ունենալով Թուրքիայի ութերորդ Էներգետիկական համաժողովի նիստում: Նրա խոսքը մեջբերել Է Anadolu գործակալությունը:
Թուրքիայի Մերսինի նահանգի «Աքքույու» հարթակում ատոմային Էլեկտրակայանի կառուցման եւ շինարարության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ միջկառավարական համաձայնագիր Է ստորագրվել 2010 թվականին: «Աքքույու» ԱԷԿ-ի նախագիծը ներառում Է չորս Էներգաբլոկ, որոնցից յուրաքանչյուրի հզորությունը կկազմի 1200 մեգավատ: Նախագծի արժեքը շուրջ 20 մլրդ դոլար Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Турции назвали сроки начала строительства АЭС "Аккую"
Церемония закладки фундамента АЭС "Аккую", которая сооружается вТурции попроекту РФ, может пройти вконце этого года илив начале будущего года приучастии глав двух государств.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил министр энергетики иприродных ресурсов Турции Берат Албайрак.
"Агентство поатомной энергии Турции (TAEK) продолжает делать все возможное длятого, чтобы церемония закладки фундамента АЭС "Аккую" прошла уже кконцу этого илив начале будущего года приучастии глав двух государств. Было бы прекрасно, если бы АЭС была введена вэксплуатацию до29 октября 2023 года, когда будет отмечаться 100-летие содня создания Турецкой Республики",— сказал Албайрак назаседании VIII Турецкого энергетического форума впровинции Анталья. Его цитирует агентство Anadolu.
Межправительственное соглашение между Россией иТурцией посотрудничеству всфере строительства иэксплуатации атомной электростанции наплощадке "Аккую" втурецкой провинции Мерсин было подписано в2010 году. Проект АЭС "Аккую" включает всебя четыре энергоблока сроссийскими реакторными установками ВВЭР-1200 поколения "3+", соответствующими самым высоким, так называемым "постфукусимским" стандартам безопасности. Мощность каждого энергоблока АЭС составит 1200 МВт. Стоимость проекта составляет порядка 20 миллиардов долларов. Турецкая сторона рассчитывает наввод первого блока АЭС в2023 году.