Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին չէր հանձնի Ադրբեջանին, եթե դրա համար վճարված չլիներ. Ֆրանկ Էնգել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը վերջերս բացահայտված «Ադրբեջանական լվացքատան» թեմայով հարցազրույց է տվել հունգարական Budapest Beacon-ին՝ անդրադառնալով փողերի լվացման պատմության մեջ Հունգարիայի ունեցած դերակատարությանն ու մասնակցությանը:
Ինչպեսհաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պատգամավորն անդրադարձել է Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի ձերբակալության, դատապարտման, այնուհետև Ադրբեջան արտահանձնման հարցին:
«Նորմալ պայմաններում ես կասեի, թե չեմ հավատա դրան: Սակայն քանի որ ես գիտեի, թե 2010 թվականին ինչ տեսակի հունգարական կառավարություն է եկել իշխանության, ես զարմացած չէի: Եվ իհարկե, ճանաչելով Ադրբեջան պետությունը, իմ առաջին միտքն այն էր, որ հունգարական կառավարությունը ծախվել է»,- ասել է Էնգլերը՝ պատմելով արտահանձնման լուրն իմանալուց հետո իր մտքերի մասին:
Նա ընդգծել է, որ Հունգարիայի նախկին վարչապետ Ֆերենց Գյուրչանն իշխանության գլխին լինելու ժամանակ չարտահանձնեց Սաֆարովին: Իր հետ զրույցում նախկին վարչապետն ասել էր, որ հավատացած է՝ Ադրբեջանում այդ մարդն անպայման ազատ կարձակվի:
«Այս մարդը՝ Սաֆարովը, հունգարական հողում սարսափելի հանցագործողություն է իրականացրել: Հունգարիայի կառավարությունը դատապարտել էր նրան երկար տարիների ազատարզրկման հունգարական բանտում: Հունգարացիները չէին պատրաստվում նրան հանձնել Ադրբեջանին, քանի դեռ իշխանության չեկավ Fidesz կուսակցությունը»,- ասել է Էնգելը:
Նա հայտնել է, որ նախկին վարչապետեր Ֆերենց Գյուրչանն ու Գորդոն Բայնային իրեն պատմել են, թե ինչպես է Ադրբեջանի կառավարությունը փորձել համոզել Սաֆարովին հանձնել իրենց՝ նախ բանավոր կերպով, ապա գրավոր՝ հավաստիացնելով, որ այդ մարդը կկրի հունգարական դատարանի կողմից սահմանված պատիժը:
«Տարբերությունն այն է, որ ոչ Գյուրչանը, ոչ էլ Բայանին չհավատացին այդ կեղծ խոստումներին: Բայց նրանցից հետո եկավ Վիկտոր Օրբանը, ում՝ Ադրբեջան կատարած պաշտոնական այցից հետո Սաֆարովը շաբաթներ անց վերադարձավ տուն: Ոչ ոք ինձ չի կարող համոզել, որ այս ամենը գումարի հետ կապ չունի»,- ընդգծել է եվրապատգամավորը՝ շեշտելով, որ չկար մի պատճառ, հանուն որի Օրբանն ու իր ղեկավարած կառավարությունը պետք է վատթարացնեին հարաբերությունները Հայաստանի հետ, եթե դրա համար վճարված չլինեին:

Hungarian government would not extradite Safarov to Azerbaijan if they were not paid for that – MEP
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. MEP Frank Engel gave an interview to Hungarian “Budapest Beacon” speaking about the recently revealed “Azerbaijani Laundromat”, touching upon Hungaria’s role and participation in the money laundering process.
ARMENPRESS reports the MEP spoke about the arrest, verdict and later the extradition of Azerbaijani Ramil Safarov who was charged for murdering Armenian officer Gurgen Margaryan in Hungary with an axe when the latter was asleep.
“But since I knew what kind of Hungarian government had come into office in 2010, I wasn’t that surprised. And my first thought, of course, knowing Azerbaijan, was that they (the Hungarian government) had been bought!”, Engel said.
He stated that former Prime Minister of Hungary Ferenc Gyurcsány didn’t hand Safarov over when he was in power.“And when I spoke to Gyurcsány, he told me they didn’t do it because they had all the reasons to believe he would be instantly set free by Azerbaijan”, Frank Engel added.
“This man, Safarov, had committed a heinous crime on Hungarian soil. He was convicted by a Hungarian court to serve a criminal sentence in a Hungarian prison for a long time. The Hungarians were not just going to hand him over to the Azerbaijanis — before the return to power of Fidesz”, the MEP said.
He told that former Prime Ministers Ferenc Gyurcsány and Gordon Bajnai have told him how the Azerbaijani government tried to persuade them to extradite Safarov - first orally, then in the written promise that he would serve out the sentence that was pronounced by the Hungarian court.
“The difference, of course, is that neither Gyurcsány nor Bajnai believed these obviously false promises. Then comes Viktor Orbán and – miraculously – after an official state visit to Azerbaijan, Safarov is back home a few weeks later. Nobody can tell me this had nothing to do with money”, the MEP stressed, adding that there could be no reason for which Orbán and the government led by him would have worsen relations with Armenia if they were not paid for that.