ԻՊ-ի նավթային եկամուտները կտրուկ ընկել են. USA Today
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նավթի վաճառքից «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման եկամուտները երկու տարվա ընթացքում ընկել են 90 տոկոսով, ինչի մասին հայտնել Է USA Today-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սիրիայում եւ Իրաքում արդյունահանված նավթի իրացումից ԻՊ-ի հասույթը 2015 թվականից ի վեր ընկել Է 12 անգամ՝ ամսական 50 միլիոնից մինչեւ 4 մլն դոլար: Միջնորդները նավթահումքը վերավաճառում Էին Սիրիայում կամ փոխադրում այլ երկրներ, նշում Է հրատարակությունը:
Նավթի վաճառքն ահաբեկիչներին բերում Էր եկամուտների գրեթե կեսը, մնացածն ԻՊ-ն ստանում Էր բանկերի եւ գրավված քաղաքների բնակիչների թալանից:
«Նրանց կողմից եկամուտների կեսի կորուստը շատ զգալի Է: Նրանց տարածքը կրճատվում Է, նվազում Է նաեւ մարդկանցից հարկեր հավաքելու նրանց հնարավորությունը»,-ասել Է Վաշինգտոնի մերձավորարեւելյան քաղաքականության ինստիտուտի վերլուծաբան Էնդրյու Թեբլերը:

СМИ сообщили о резком падении нефтяных доходов ИГ
Доходы террористической организации «Исламское государство» (ИГ, запрещена в России) от продажи нефти за два года упали на 90 процентов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает USA Today.
Выручка ИГ от реализации нефти, добытой в Сирии и Ираке, с 2015 года упала в 12 раз — с 50 до четырех миллионов долларов в месяц. Посредники перепродавали сырье в Сирии или перевозили в другие страны, отмечает издание.
Продажа нефти приносила террористам почти половину доходов, остальное ИГ получало от грабежей банков и жителей захваченных городов.
«Потеря ими половины доходов очень многое значит. Их территория уменьшается, а также снижается их возможности собирать с людей налоги», — сказал аналитик Вашингтонского института ближневосточной политики Эндрю Тэблер (Andrew Tabler).