Հայաստանում առաջին կիսամյակում ՏՏ ոլորտը գրանցել է 35 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսական զարգացման գերակա ուղղություններից մեկը: «Հայկական ինտերնետ կառավարման 3-րդ համաժողով»-ին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունն իր որդեգրած քաղաքականությանը հավատարիմ՝ մեծ ջանքեր է գործադրում ՏՀՏ ոլորտի արդյունավետ զարգացման և ամրապնդման համար:
«Այդ առումով ուրախությամբ կարող եմ փաստել, որ 2017թ. առաջին կիսամյակում ոլորտում գրանցվել է 35 տոկոս տնտեսական աճ: Ինտերնետն այսօր մեր կյանքի մի մասն է դարձել, և առանց դրա, առանց հասարակության տարբեր շերտերի ներգրավման հնարավոր չէ այդ կառավարումն իրականացնել: Համոզված եմ, որ համաժողովի օրակարգում ընդգրկված թեմաների քննարկումները մարտահրավերների լուծման տարբերակներ գտնելու հնարավորություն կտան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը:
Այդ տեսանկյունից նա կարևորեց տեղեկատվական անվտանգության, ռադիո-հեռուստատեսության վրա ինտերնետի ազդեցության, գրադարանների թվայնացման, ամպային տեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա խնդիրների մասնագիտական քննարկումը և համատեղ ջանքերով դրանց լուծման ուղիներ գտնելու պատրաստակամությունը:
ICANN-ում Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գլոբալ շահառու կողմերի ներգրավվածության ղեկավար Ալեքսանդրա Կուլիկովան, կարևորելով նման համաժողովի անցկացումը, նշեց, որ այն հնարավորություն է ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու ոլորտում առկա խնդիրները:
«Քաղաքացիական հասարակությունը եղել է ինտերնետ կառավարման շարժիչ ուժը: Այս ոլորտի միջազգային հարթակում Հայաստանի ձայնը միշտ լսելի է եղել: Կարծում եմ` համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կարող ենք միասին շոշափելի արդյունքների հասնել»,-ասաց Ալեքսանդրա Կուլկովան:
Ինտերնետ հանրության եվրոպական մասնաճյուղերի զարգացման մենեջեր Ջերան Ունալը կարևորեց ինտերնետ անվտանգությունը:
«Ինտերնետ հարթությունում սպառնալիքներին դիմակայելու խնդիրը բոլորին է առնչվում: Արդյունքի հասնելու համար պետք է բոլոր օղակները լծված լինեն այս գործին: Որևէ օղակ, կազմակերպություն կամ անհատ չի կարող միայնակ հաջողության հասնել»,-ասա Ջերան Ունալը: Նա ընդգծեց առցանց վարվելաձևի նորմերի մշակման անհրաժեշտության մասին, որոնք կօգնեն նվազեցնել սպառնալիքների ազդեցությունը:
«Հայկական ինտերնետ կառավարման 3-րդ համաժողով»-ը նախատեսում է հանրային քննարկումներ մի շարք հարցերի շուրջ, որոնք առաջացել են ինտերնետի աննախադեպ արագ ներթափանցման հետևանքով: Համաժողովին քննարկվող թեմաներն են ավանդական գրադարաններ թվային դարում, ինտերնետի ազդեցությունը ռադիոյի և հեռուստատեսության վրա, անձնական տվյալները թվային դարում, ամպային տեխնոլոգիաներ և այլն:

В Армении в первом полугодии зафиксирован 35% рост в сфере ИТ
Сфера информационных технологий продолжает оставаться одним из приоритетных направлений развития экономики Армении. На Третьем армянском конгрессе интернет-управления министр транспорта, связи и ИТ Ваан Мартиросян отметил, что правительство РА, верное своей политике, прилагает большие усилия для продуктивного развития и укрепления информационно-коммуникационных технологий.
«В этом направлении могу с радостью констатировать, что в первом полугодии 2017 г в сфере зафиксирован 35% рост. Интернет сегодня стал частью нашей жизни и без него, без привлечения разных слоев общества эта коммуникация невозможна. Я убежден, что темы, обсуждаемые на форуме, дадут варианты решения многих вызовов”, - передает «Арменпресс» слова министра.
С этой точки зрения он выделил важность информационной безопасности, влияния интернета на радио и телевидение, оцифровку библиотек, профессиональное обсуждение проблем облачных технологий и готовность искать совместные пути для их решения.
Глава по глобальному взаимодействию с заинтересованными сторонами в Восточной Европе и Центральной Азии интернет-корпорации по присвоению имен и номеров (ICANN) Александра Куликова, отметив важность проведения конгресса, сказала, что он дает возможность еще раз поднять проблемы области.
“Гражданское общество было движущей силой интернет-коммуникации. На международной площадке в этой сфере голос Армении всегда был слышен. Я думаю, благодаря совместной работе мы можем достичь ощутимых результатов”, – сказала Куликова.
Менеджер развития европейских филиалов интернет-сообщества Джеран Унал говорил о важности интернет-безопасности.
«Этот вопрос касается всех. Для достижения результата нужна совместная работа всех звеньев. В одиночку невозможно достичь успеха”, - сказал Д. Унал. Он подчеркнул необходимость разработки норм поведения в онлайн-режиме, которые помогут снизить влияние угроз.
“Третий армянский конгресс интернет-управления предполагает провести общественные слушания по ряду вопросов, которые возникли в связи с беспримерно быстрым проникновением интернета в нашу жизнь. Темы обсуждения – влияние интернета на радио и телевидение, личные данные в цифровую эпоху, облачные технологии и т.д.