Հայաստանում առաջին կիսամյակում ՏՏ ոլորտը գրանցել է 35 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսական զարգացման գերակա ուղղություններից մեկը: «Հայկական ինտերնետ կառավարման 3-րդ համաժողով»-ին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունն իր որդեգրած քաղաքականությանը հավատարիմ՝ մեծ ջանքեր է գործադրում ՏՀՏ ոլորտի արդյունավետ զարգացման և ամրապնդման համար:
«Այդ առումով ուրախությամբ կարող եմ փաստել, որ 2017թ. առաջին կիսամյակում ոլորտում գրանցվել է 35 տոկոս տնտեսական աճ: Ինտերնետն այսօր մեր կյանքի մի մասն է դարձել, և առանց դրա, առանց հասարակության տարբեր շերտերի ներգրավման հնարավոր չէ այդ կառավարումն իրականացնել: Համոզված եմ, որ համաժողովի օրակարգում ընդգրկված թեմաների քննարկումները մարտահրավերների լուծման տարբերակներ գտնելու հնարավորություն կտան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը:
Այդ տեսանկյունից նա կարևորեց տեղեկատվական անվտանգության, ռադիո-հեռուստատեսության վրա ինտերնետի ազդեցության, գրադարանների թվայնացման, ամպային տեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա խնդիրների մասնագիտական քննարկումը և համատեղ ջանքերով դրանց լուծման ուղիներ գտնելու պատրաստակամությունը:
ICANN-ում Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գլոբալ շահառու կողմերի ներգրավվածության ղեկավար Ալեքսանդրա Կուլիկովան, կարևորելով նման համաժողովի անցկացումը, նշեց, որ այն հնարավորություն է ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու ոլորտում առկա խնդիրները:
«Քաղաքացիական հասարակությունը եղել է ինտերնետ կառավարման շարժիչ ուժը: Այս ոլորտի միջազգային հարթակում Հայաստանի ձայնը միշտ լսելի է եղել: Կարծում եմ` համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կարող ենք միասին շոշափելի արդյունքների հասնել»,-ասաց Ալեքսանդրա Կուլկովան:
Ինտերնետ հանրության եվրոպական մասնաճյուղերի զարգացման մենեջեր Ջերան Ունալը կարևորեց ինտերնետ անվտանգությունը:
«Ինտերնետ հարթությունում սպառնալիքներին դիմակայելու խնդիրը բոլորին է առնչվում: Արդյունքի հասնելու համար պետք է բոլոր օղակները լծված լինեն այս գործին: Որևէ օղակ, կազմակերպություն կամ անհատ չի կարող միայնակ հաջողության հասնել»,-ասա Ջերան Ունալը: Նա ընդգծեց առցանց վարվելաձևի նորմերի մշակման անհրաժեշտության մասին, որոնք կօգնեն նվազեցնել սպառնալիքների ազդեցությունը:
«Հայկական ինտերնետ կառավարման 3-րդ համաժողով»-ը նախատեսում է հանրային քննարկումներ մի շարք հարցերի շուրջ, որոնք առաջացել են ինտերնետի աննախադեպ արագ ներթափանցման հետևանքով: Համաժողովին քննարկվող թեմաներն են ավանդական գրադարաններ թվային դարում, ինտերնետի ազդեցությունը ռադիոյի և հեռուստատեսության վրա, անձնական տվյալները թվային դարում, ամպային տեխնոլոգիաներ և այլն:

Armenia’s IT field records 35% growth in first half of 2017
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The information technologies field remains one of the priority directions of Armenia’s economic development, Vahan Martirosyan – minister of transport, communication and information technologies, said at the 3rd Armenian Internet Governance Forum, adding that the Armenian government, committed to its policy, makes great efforts for the effective development and strengthening of the ICT field, reports Armenpress.
“In this sense I want to state that 35% economic growth in the field has been recorded in the first half of 2017. Today the Internet is a part of our life, and it is impossible to conduct governance without it and engagement of different sectors of the public. I am convinced that the discussions of topics included in the Forum agenda will enable to find solutions to the challenges”, the minister said.
He attached importance to the professional discussion on issues in the fields of information security, the Internet impact on radio-TV, digitization of libraries, cloud technologies and the readiness to find solutions to them through joint efforts.
Alexandra Kulikova - Global Stakeholder Engagement Manager for Eastern Europe and Central Asia at ICANN, attached importance to holding this Forum and said it is a chance to once again discuss the issues of the field.
“Civil society has been the driving force of internet governance. Armenia’s voice in the international platform of this field has always been heard. I think with joint efforts we can achieve tangible results”, she said.
Ceren Ünal – the European Chapter Development Manager at Internet Society, stressed the importance of internet security.
“The problem of countering threats at internet platform concerns to all. All circles should act in order to achieve a result. No circle, organization and individual can reach success alone”, she said.
The 3rd ArmIGF will hold public discussions on several issues. The Forum will focus on topics such as traditional libraries in the digitized era, the internet impact on radio and TV, personal data in the digitized era, cloud technologies and etc.