«Մաքսային մուտքի անդորրագիր» համակարգից օգտվել է 54 550 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մաքսային մուտքի անդորրագիր» համակարգը, որը Պետական եկամուտների կոմիտեն գործարկել է ընթացիկ տարվա փետրվարի 13-ին, ֆիզիկական անձանց համար դյուրինացրել է սահմանահատման գործընթացը, իսկ մաքսային մարմնին՝ էլեկտրոնային հարթակում անհրաժեշտ վերահսկողություն իրականացնելու հնարավորություն ստեղծել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, համակարգի գործարկմամբ ֆիզիկական անձիք այլևս ստիպված չեն լինելու վճարել մաքսային միջնորդներին անձնական օգտագործման ապրանքի հայտարարագիր ներկայացնելու համար, քանի որ ձևակերպումներն իրականացվում են մաքսային ծառայողների կողմից՝ առանց լրացուցիչ վճարի: Սեպտեմբերի մեկի դրությամբ նոր համակարգից օգտվել է 54 550 քաղաքացի, որոնց շուրջ 50 տոկոսը սահմանը հատել է Բագրատաշենի մաքսակետով: Համակարգի միջոցով է իրականացվում նաև ՀՀ ժամանակավոր ներմուծվող և վերաարտահանվող մարդատար տրանսպորտային միջոցների հաշվառումը։

Системой “Квитанция таможенного сбора” воспользовались 54 550 граждан
Система “Квитанция таможенного сбора”, введенная госкомитетом по доходам с 13 февраля, существенно облегчила процесс пересечения границы и создала для таможенной службы возможность осуществления необходимого контроля на электронной площадке.
Как сообщили «Арменпресс» из отдела информации и по связям с общественностью Комитета по госдоходам, по положению на 1 сентября системой воспользовались 54 550 граждан, около половины из них пересекли границу в таможенном пункте “Баграташен”.
Система производит также учет временно ввозимых в Армению и реэкспортируемых средств легкового автотранспорта.Читайте на: Հայերեն