ՀՀ Նախագահը ներկա է գտնվել «Էօրնեկեան հանրակրթական դպրոց»-ի նոր մասնաշենքի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, բարերար Էդուարդո Էռնեկյանի, մի շարք պաշտոնատար անձանց և պատվավոր հյուրերի հետ սեպտեմբերի 14-ին ներկա է գտնվել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Էօրնեկեան հանրակրթական դպրոց» հանրակրթական ուսումնական հաստատության նոր մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Դպրոցի օրհնության կարգը կատարել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրակրթական ուսումնական այդ հաստատությունը հիմնադրվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից և Էդուարդո Էռնեկյանի բարերությամբ՝ 2009թ. սեպտեմբերի 1-ին, Վաղարշապատի թիվ 13 հանրակրթական դպրոցի հենքի վրա: Դպրոցի ուսումնառության պայմանները բարելավելու նպատակով Վեհափառ Հայրապետի նախաձեռնությամբ և Էդուարդո Էօրնեկեանի հովանավորությամբ Էջմիածնում կառուցվել է «Էօրնեկեան հանրակրթական ուսումնական հաստատության» նոր և լավագույնս կահավորված դասասենյակներով ու հագեցած լաբորատորիաներով շենքը, որը կարող է իր հարկի տակ ընդունել 500 և ավելի աշակերտի:
Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել նորաբաց դպրոցում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և ուսումնառության համար ստեղծված պայմաններին, որից հետո մասնակցել է դպրոցի բակում կազմակերպված ծառատունկին:

President Sargsyan attends opening ceremony of new building of ‘Eurnekian Secondary School’
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on September 14 attended the opening ceremony of the new building of the Mother See of Holy Etchmiatsin’s ‘Eurnekian Secondary School’, press service of the President’s Office told Armenpress.
The President was accompanied by His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin II, philanthropist Eduardo Eurnekian, a number of officials and honorary guests.
School consecration ceremony has been conducted by Catholicos of All Armenians Garegin II.
The Eurnekian Secondary School was established in 2009 by the Catholicos and sponsored by Eduardo Eurnekian. The new building of ‘Eurnekian Secondary School’ equipped with classrooms and laboratories has been constructed by the initiative of the Catholicos and sponsorship of Eduardo Eurnekian. The school can host more than 500 children.
The President toured the newly-opened school, got acquainted with the carried out works and the conditions created for study, after which he participated in the tree-planting organized in the school’s yard.