ԵԱՀԿ-ն Հադրութի շրջանի ուղղությամբ դիտարկում կանցկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը սեպտեմբերի 12-ին, Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Հադրութի շրջանի արևելյան ուղղությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ)դաշտային օգնականներԳենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Միխաիլ Օլարուն (Մոլդովա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակիցՄարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու ենԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):

OSCE to conduct monitoring in direction of Hadrut region
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. On September 12, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, in the eastern direction of the Hadrut region, the Artsakh foreign ministry told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ghenadie Petrica (Moldova) and Mihail Olaru (Moldova), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE CiO Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Personal Assistant Simon Tiller (Great Britain).