Եկ Արցախ. Զբոսաշրջիկներին կարող է հիացնել Տողի Մելիքական ապարանքն ու գինու համի գաղտնիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախկին բերդաքաղաք Տողի հենց կենտրոնում Մելիք Եգանի պալատական համալիրն է՝ Մելիքական ապարանքը՝ կառուցված 19-րդ դարում: Ժամանակի ընթացքում հնացած ու քանդված ապարանքը պատմամշակութային արգելոց է, որի տարածքում իրականացված պեղումների ժամանակ հայտնաբերված իրերին կարելի է ծանոթանալ հենց ներսում: Կառույցը եզակի է նրանով, որ Արցախի հինգ մելիքությունների ապարանքներից միակն է, որ պահպանվել է:
Տող գյուղն այժմ ունի շուրջ 800 բնակիչ, երեք եկեղեցի՝ Սուրբ Հովհաննես, Սուրբ Ստեփանոս եւ Անապատ, մանկապարտեզ, դպրոց, որտեղ սովորում է 150 աշակերտ, ինչպես նաեւ արվեստի դպրոց, որտեղ թե Տողի, թե հարակից գյուղերի աշակերտները հաճախում են երաժշտության, կիրառական արվեստի, պարի դասերի:
Ապարանքի զբոսավար Ռուզաննա Խաչատրյանի խոսքով՝ զբոսաշրջիկների հոսքը սկսվում է մայիսից եւ ավարտվում սեպտեմբեր-հոկտեմբերին, սակայն գյուղը չունի ո՛չ հյուրանոց, ո՛չ հյուրատներ:
«Եղել են, որ մեկ-երկու օրով եկել, հյուրընկալվել են մեկի տանը, բայց այդպիսի տեղեր չունենք: Զբոսաշրջության վարչությունում մտածում են աշխատել էկոտուրիզմի ուղղությամբ. ասեմ, որ այստեղ վերեւում որպես լավ ժողովրդական ճարտարապետության նմուշներ պահպանվել են որոշակի տներ, որոնք վերականգնելու դեպքում կարող են ծառայել որպես գեղեցիկ ոճով հյուրատներ. դա արդեն ֆինանսների հարց է»,-«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ նշեց նա:
Ապարանքի տարածքում շատ շուտով՝ սեպտեմբերի 16-ին, արդեն 4-րդ անգամ կանցկացվի Արցախյան գինու փառատոնը, որը, ըստ Արցախիէկոնոմիկայի նախարարությանզբոսաշրջության վարչության ծրագրերի կառավարիչ Արտակ Գրիգորյանի՝ ներառվում է զբոսաշրջային ընկերությունների փաթեթներում: Զբոսաշրջիկները գալիս են եւ այլ գինիների հետ միասին համտեսում աշխարհի մի շարք երկրների համար գյուղի այցեքարտը համարվող «Կատարո» գինին, որի գործարանը ապարանքի մոտակայքում է: Դեռեւս 15 տարի առաջ Ավետիսյանների ընտանիքը չէր էլ պատկերացնում, որ սեփական արտադրանքը մի օր կհամալրի լավագույնների շարքը: Գինեգործարանի հիմնադիր Էդիկ Ավետիսյանը, դեռեւս տարիներ առաջ դժգոհ լինելով խաղողի համար առաջարկվող գումարից, բերքը հետ է բերել, գինի ստացել ու բաժանել բարեկամ, հարեւաններին, ապա մտածել՝ իսկ ինչու չստեղծել սեփական գինին:
«Ուզում էինք իմանալ՝ խնդողնու տեսակից կարող ենք գինի ստանալ՝ որակով»,-ասաց նա:
Սեզոնային հավաքի ժամանակ արտադրամասի աշխատակիցներով՝ 40-45 հոգով, ձեռք ձեռքի են տալիս, ընտրում լավն ու ստանում գինին, որի մասին իրենց գնահատականն են տվել նաեւ արտերկրից ժամանած փորձագետները:
«Գալիս են շատ փորձագետներ, տանում եմ նրանց այգի, ուսումնասիրում են հողը, ասում են՝ արտասահմանում որ ուզում ենք այս համն ու հոտը ստանալ, անպայման ուրիշ բաներ ենք խառնում, ի՞նչ բան ա, որ բույրը հենց այստեղ է, չգիտենք՝ գաղտնիքը կեղեւում է, հատիկներում է»,-ասաց Էդիկ Ավետիսյանն ու հավելեց, որ 10 հազար շշի արտահանումից արդեն իսկ հասել են 70 հազարի:
«Կատարո»-ն տեղական եւ միջազգային շուկաներին առաջարկում է գինու սպիտակ, կարմիր եւ «Rose» տեսակները: Գինին արտահանվում է Իսպանիա, Չեխիա, Ռուսաստան, Ամերիկա, Անգլիա, Մերձբալթյան երկրներ, իսկ շուտով՝ նաեւ Կանադա:
ՀՀ զբոսաշրջության պետական կոմիտեի «Բացահայտիր քեզ համար քո երկիրը» արշավի շրջանակում Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ հուլիսի 22-24-ը հայաստանյան մի շարք ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել էր ճանաչողական այց դեպի Արցախ: Հայաստանյան 5 մեդիաընկերությունների 8 ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել են մի շարք էքսկուրսիաներ դեպի Արցախի հիմնական զբոսաշրջավայրեր, տեղեկատվություն է փոխանցվել արցախյան զբոսաշրջային ներուժի, Արցախում գործող թանգարանների, պետական պատմամշակութային ու բնապատմական արգելոցների, հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների և զբոսաշրջության բնագավառին առչնվող այլ ուղղությունների մասին` նյութեր պատրաստելու և զբոսաշրջիկներին ներկայացնելու նպատակով:

«Приезжай в Арцах»: Туристы могут любоваться Меликским дворцом в Тохе и опробовать вкус вина
В центре бувшего города-крепости Тоха находится Меликский дворец – дворцовый комплекс Мелик-Егана, построенный в 19-м веке. Полуразрушенный комплекс является заповедником, здесь во время раскопок обнарружены артефакты, с которыми можно ознакомиться на месте. Постройка уникальна тем, что является единственной сохранившейся из 5 дворцовых комплексов Арцаха.
Сейчас в селе Тох проживает около 800 жителей, имеются 3 церкви, детсад, школа с 150 учениками, школа искусств, где преподают музыку, прикладное искусство, танцы.
Гид дворца Рузанна Хачатрян сообщает, что туристический сезон начинается здесь в мае и завершается в сентябре-октябре, однако в селе нет ни гостиниц, ни гостевых домов.
«Некоторые гостили у нас дома на пару дней. Госкомитет по туризму думает об эко-туризме. Здесь, наверху, сохранилось несколько домов, которые могут служить образцами народной архитектуры. Если их восстановить, то можно будет использовать в качестве красивых гостевых домов: это уже вопрос финансов»,- сказала она.
Как передает «Арменпресс», на территории комплекса 16-го сентября пройдет 4-й фестиваль вина, который, со слов управляющего турпрограммами Министерства экономики Арцаха Артака Григоряна, включен в турпакеты.
Туристы могут здесь опробовать ряд вин, в том числе, считающееся визитной карточкой села вино «Катаро». Винзавод, производящий его, находится рядом с замком. Основатель винодельческого производства Эдик Аветисян, будучи недоволен ценами на заготовки винограда, привез обратно свой урожай, сам сделал из него вино и раздал знакомым, соседям, затем решил создать собственную марку вина.
В сезон на производстве работают 40-45 человек, они создают вино которое по достоинству оценили зарубежные эксперты.
«Приезжают эксперты, изучают почву, не могут раскрыть секрет особого аромата вина»,- говорит Эдик Аветисян. По его словам, начали они с экспорта 10 тысяч бутылок, а сейчас достигли экспорта 70 тысяч бутылок.
Марка «Катаро» предлагает на рынках белое, розовое и красное вино. Экспорт осуществляется в Испанию, Чехию, РФ, США, Англию, Прибалтику, скоро намечено новое направление – Канада.
Госкомитет по туризму Армении в рамках программы «Познай свою страну» организовал для представителей СМИ 22-24-го июля познавательный тур в Арцах. Для журналистов организовали экскурсии, их ознакомили с информацией о туристическом потенциале Арцаха, о музеях, заповедниках, гостиничном комплексе и пр.