Կոնգրեսի հանձնաժողովը հաստատել է Սիրիայից փախստականներ ընդունող երկրներին օժանդակություն տրամադրող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովը հաստատել է 2018թ-ի ֆինանսական տարվա համար արտաքին գործողությունների և հարակից ծրագրերի համար նախատեսվող բյուջետային հատկացումների վերաբերյալ օրինագիծը: Օրինագիծը նախատեսում է առաջիկա տարվա համար նշված գործողությունների համար տրամադրել 47.4 միլիարդ դոլար: Փաստաթղթում պահպանվում է Ազատությանն աջակցության ակտի 907 հոդվածը, ինչպես նաև ներառվել են դրույթներ Սիրիայից փախստականներ ընդունող երկրներին օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Փաստաթղթում շեշտվում է, որ հավելյալ օգնություն է տրամադրվելու «Սիրիայում և հարակից երկրներում խոցելի բնակչությանն» օժանդակելու համար, մասնավորապես Սիրիայից փախստականներին, քրիստոնյաներին և այլ փոքրամասնություններին, որոնք տուժել են Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի և «Իսլամական պետություն» խմբավորման գործողությունների արդյունքում: Հանձնաժողովը մտահոգություն է հայտնել նաև Սիրիայում մարդկանց տեղահանության և դրա արդյունքում «հյուրընկալ համայնքների վրա դրված բեռի» առնչությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանձնաժողովի կողմից օրինագծի հաստատումը ողջունել է նաև Ամերիկայի հայկական համագումարը: «Մինչ օրս Հայաստանը հյուրընկալել է շուրջ 22000 փախստականների Սիրիայից, ովքեր փախուստի են դիմել են ընտանիքներով: Սիրիայում իրավիճակի վատթարացմանը զուգահեռ, Հայաստանն ապաստան է դարձել հետապնդվող քրիստոնյաների և Մերձավոր Արևելքում ցեղասպանության ու այլ բռնությունների վտանգի առջև կանգնած խմբերի համար: Հումանիտար ճգնաժամը Սիրիայում խորանում է, ուստի մենք պետք է վստահանանք, որ հումանիտար օժանդակությունը հասնում է կարիք ունեցողների, որոնց թվում է նաև Հայաստանը, որը դարձել է փախստականների վերահաստատման վայր»,- նշել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. The U.S. House Appropriations Committee approved the Fiscal Year (FY) 2018 State, Foreign Operations, and Related Programs (SFOPS) Appropriations Bill, the Armenian Assembly of America reported.
In total, the bill provides $47.4 billion in funding for SFOPS, which is $10 billion less than FY17. The bill maintains Section 907 of the FREEDOM Support Act and includes language for aid to nations hosting Syrian refugees.
The SFOPS Report highlighted the need for additional assistance to "vulnerable populations in Syria and in neighboring countries," comprised of Syrian refugees, Christians, and other minorities affected by the Syrian civil war and persecuted by the Islamic State (ISIS). The Committee raised concerns regarding "the lengthy displacement of Syrians and the ongoing burden they face, as well as the continued strain Syrian refugees are placing on host communities."
The Armenian Assembly of America welcomed approval of the bill by the Committee. "To date, Armenia has welcomed over 22,000 refugees from Syria who have escaped with their families. As conditions worsen in Syria, Armenia continues to serve as a sanctuary for persecuted Christians and other at-risk groups escaping genocide and violence in the Middle East. As the humanitarian crisis in Syria continues, we must ensure that relief aid reaches those in need, which includes Armenia as a host nation for refugee resettlement," Assembly Executive Director Bryan Ardouny said.