ՀՀ ՊՆ-ում քննարկվել են «Զինվորական հաշմանդամների վերականգնողական կենտրոնի» ստեղծման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հուլիսի 24-ին հանդիպել է Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցում «Զինվորական հաշմանդամների վերականգնողական կենտրոնի» ստեղծման նախաձեռնող խմբի անդամներին և կենտրոնում ապաքինվող զինհաշմանդամների։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է ի սկզբանե հասարակական բնույթ կրող նախաձեռնությունը, նշելով, որ դա քաղաքացիական կեցվածքի լավագույն դրսևորումներից մեկն է։ Նախարարը հավաստիացրել է, որ զինհաշմանդամների առողջության վերականգնման հետ կապված խնդիրները մշտապես լինելու են պաշտպանության նախարարության ուշադրության կենտրոնում։
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը համառոտ ներկայացրել է արդեն կատարված աշխատանքները և առաջիկայում կենտրոնը վերականգնողական անհրաժեշտ ժամանակակից բուժսարքավորումներով հագեցնելու ծրագրերը։
Ամփոփելով հանդիպումը՝ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ արդեն աշնանը կենտրոնը կգործի և հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներին հնարավորություն կտա վերականգնել առողջությունը։

Works on creating ‘Military Disability Rehabilitation Center’ discussed at defense ministry
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan on July 24 met with the members of an initiative group to create a ‘Military Disability Rehabilitation Center’ in the #1 hospital complex of the M. Heratsi Yerevan State Medical University (YSMU), as well as military disabled undergoing treatment at the center, press service of the defense ministry told Armenpress.
From the very start the Defense Minister attached importance to this initiative, stating that it is one of the best manifestations of civilian stance. The Minister assured that the health recovery problems of disabled military servicemen will always be in the spotlight of the ministry.
YSMU rector Armen Muradyan briefed on the carried works and the upcoming programs to equip the center with necessary rehabilitation equipment.
At the end of the meeting Defense Minister Vigen Sargsyan expressed hope that the center will operate already in autumn and will enable the servicemen disabled while defending the homeland to recover their health.