ՄԻՊ-ը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակին իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ադրբեջանական զինվածուժերի կողմից 2017թ. հուլիսի 20-22-ին Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերըգնդակոծելու վերաբերյալ, հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցչի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Արման Թաթոյանը մտահոգություն է հայտնել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են հատկապես քաղաքացիներին և նրանց գույքը, գնդակոծում են գյուղերի դպրոցները, մանկապարտեզները, բնակելի տները, հատկապես՝ օրվա այն ժամերին, երբ ավելի մեծ է խաղաղ բնակիչների կյանքին և առողջությանը վնաս պատճառելու հավանականությունը:
Պաշտպանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հրապարակայնորեն դատապարտի քաղաքացիական բնակչության թիրախային գնդակոծությունները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի պայմանավորվածության համաձայն՝ վերջին օրերին Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի, Բարեկամավան գյուղերի գնդակոծությունների ու դրանց հետևանքների վերաբերյալ տվյալները հատուկ սկզբունքով կամփոփվեն և կներկայացվեն հանձնակատարին:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan held a phone conversation with the representative of the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe (CoE) over the shelling of bordering villages of Armenia’s Tavush province by the Azerbaijani forces on July 20-22, 2017, the Ombudsman’s Office told Armenpress.
Ombudsman Tatoyan expressed concern that the Azerbaijani armed forces are targeting mainly civilians and their property, shell the schools, kindergartens, houses of the village, especially at the times of the day when the possibility of causing danger to civilians’ life and health is higher.
The Ombudsman stated that the international community must publicly condemn the targeted actions against civilians.
According to the agreement reached between the Ombudsman and the Office of the CoE Commissioner for Human Rights, the data on the recent shelling towards bordering Chinari, Barekamavan villages of Tavush province and their consequences will be summed up and submitted to the Commissioner.