ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշում է ծննդյան 63-ամյակը
«Արմենպրես»-ի խմբագրակազմը շնորհավորում է ՀՀ Նախագահին ծննդյան տարեդարձի առիթով, մաղթում առողջություն, նորանոր հաջողություններ ու երկարակեցություն:
Սերժ Ազատի Սարգսյանը ծնվել է 1954 թվականի հունիսի 30-ին, Ստեփանակերտ քաղաքում: Ավարտել է տեղի միջնակարգ դպրոցը: 1971 թվականին ընդունվել է Երևանի պետական համալսարան: 1972-1974 թվականներին ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում: 1979 թվականին ավարտել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1975 թվականին Երևանի էլեկտրատեխնիկական գործարանում` որպես խառատ, աշխատել է մինչև 1979 թվականը:
1979-1988 թվականներին եղել է ԼԿԵՄ Ստեփանակերտի քաղկոմի բաժնի վարիչ, ապա` երկրորդ քարտուղար, առաջին քարտուղար, կոմկուսի Ստեփանակերտի քաղկոմի պրոպագանդայի և ագիտացիայի բաժնի վարիչ, ԼՂ մարզկոմի կուսկազմակերպությունների բաժնի հրահանգիչ, ԼՂ մարզկոմի առաջին քարտուղար Հենրիկ Պողոսյանի օգնական:
1989-1993 թվականներին ղեկավարել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեն:
1990 թվականին ընտրվել է Հայաստանի Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1993-1995 թվականներին եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարար:
1995-1996 թվականներին` ՀՀ պետական անվտանգության վարչության պետ, ապա` ազգային անվտանգության նախարար:
1996-1999 թվականներին` ՀՀ ներքին գործերի և ազգային անվտանգության նախարար:
1999 թվականին` ՀՀ ազգային անվտանգության նախարար:
1999-2000 թվականներին` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
1999-2007 թվականներին` ՀՀ նախագահին առընթեր ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
2000-2007 թվականներին` ՀՀ պաշտպանության նախարար:
2007 թվականի ապրիլի 4-ին նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ:
2007 թվականի հունիսի 7-ին կրկին նշանակվել է ՀՀ վարչապետ` գլխավորելով ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններից հետո ձևավորված կառավարությունը:
2008թ. փետրվարի 19-ին կայացած նախագահական ընտրություններում ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ: 2008թ. ապրիլի 9-ին ստանձնել է ՀՀ Նախագահի պաշտոնը:
2013թ. փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններում վերընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ: 2013թ. ապրիլի 9-ին ստանձնել է ՀՀ Նախագահի պաշտոնը:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է 2006 թվականից, 2006 թվականի հուլիսից մինչև 2007 թվականի նոյեմբերը` կուսակցության խորհրդի նախագահ: 2007 թվականի նոյեմբերին ընտրվել է ՀՀԿ նախագահ:
Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի և Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահն է:
Ստացել է Արցախի հերոսի կոչում, «Ոսկե արծիվ» շքանշան, ՀՀ «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, «Տիգրան Մեծ» շքանշաններ, պետական այլ պարգևներ:
Ամուսնացել է 1983 թվականին: Կինը` Ռիտա Սարգսյանը, ծնվել է Ստեփանակերտում` զինվորականի ընտանիքում: Մասնագիտությամբ երաժշտության ուսուցչուհի է:

Президент Армении Серж Саргсян отмечает свое 63-летие
Редакция «Арменпресс» поздравляет президента с днем рождения, и желает ему здоровья, новых успехов и долголетия.
Серж Азатович Саргсян родился 30 июня 1954 года в городе Степанакерте, где окончил среднюю школу. В 1971 году поступил в Ереванский Государственный Университет. В 1972-1974 гг. служил в вооруженных силах СССР. В 1979 году окончил филологический факультет ЕГУ.
Трудовую деятельность начал в 1975 году токарем на Ереванском электротехническом заводе, где проработал до 1979 года.
В 1979-1988 гг. был заведующим отдела, вторым секретарем, первым секретарем Степанакертского горкома ЛКСМ, заведующим отдела пропаганды и агитации Степанакертского горкома компартии, инструктором отдела партийных организаций обкома НКАО, помощником первого секретаря обкома НКАО Генриха Погосяна.
В 1989-1993 гг. руководил Комитетом сил самообороны НКР.
В 1990 году был избран депутатом Верховного Совета Армении.
В 1993-1995 гг. был Министром обороны РА.
В 1995-1996 гг. - Начальник управления государственной безопасности РА, затем - Министр национальной безопасности РА.
В 1996-1999 гг. - Министр внутренних дел и национальной безопасности РА.
В 1999 г. -Министр национальной безопасности РА.
В 1999-2000 гг. – Руководитель Аппарата Президента РА.
В 1999-2007 гг. - Секретарь Совета Национальной безопасности при Президенте РА.
В 2000-2007 гг. – Министр обороны РА.
4 апреля 2007 года назначен Премьер-министром Республики Армения.
7 июня 2007 года вновь назначен Премьер-министром РА, возглавив Правительство РА, сформированное после выборов в Национальное Собрание РА.
На состоявшихся 19 февраля 2008 г. президентских выборах Серж Саргсян избран Президентом Республики Армения. 9 апреля 2008 г. вступил в должность Президента РА.
На состоявшихся 18 февраля 2013 г. президентских выборах Серж Саргсян переизбран Президентом Республики Армения. 9 апреля 2013 г. вступил в должность Президента РА.
Член Республиканской партии с 2006 года, с июля 2006 года по ноябрь 2007 года – председатель Совета партии. В ноябре 2007 года избран Председателем РПА. Является председателем Совета Ереванского Государственного Университета и президентом Федерации шахмат Армении.
Получил звание Героя Арцаха, награжден орденом "Золотой орел", орденами РА "Боевой крест" первой степени и "Тиграна Великого". Имеет другие правительственные награды.
Женился в 1983 году. Супруга – Рита Саргсян, родилась в Степанакерте в семье военного. По специальности – учительница музыки.