Տնտեսագետը Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թվի տարեկան 300 հազար աճ է կանխատեսում մինչև 2022 թվականը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը կարևորում է կառավարության ծրագրով նախանշված` 2022 թվականին 3 մլն զբոսաշրջիկների ներհոսքի ապահովման հետ մեկտեղ օտարերկրացիների այցելությունների թվի աճը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Խաչատրյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ իր կատարած հաշվարկների համաձայն` մինչև 2022 թվականը յուրաքանչյուր տարի զբոսաշրջիկների ներհոսքը պետք է ավելանա 300 հազարով:
«Ես մեր զբոսաշրջիկներին բաժանում են երկու խմբի` ծագումով հայեր և օտարերկրացիներ: Այստեղ ունենում ենք խնդիր, քանի որ զբոսաշրջիկների մեծ մասը ծագումով հայեր են, իսկ օտարերկրացիների այցելության բարձր ցուցանիշ ապահովելը բավականին բարդ է: Խնդիր ունենք կոնկրետ այդ թիվը մեծացնելու, քանի որ աշխարհում ապրող 7 մլն սփյուռքահայերի մենք չենք կարող ամեն տարի բերել Հայաստան, հետևաբար պետք է աշխարհի տարբեր երկրների քաղաքացիների ուղղությամբ աշխատենք»,-ասաց տնտեսագետը:

YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Economic Vilen Khachatryan highlights the growth of foreign visits to Armenia together with the 3 million tourist inflow in 2022, which is outlined under the government’s action plan.
At a press conference, the economic said according to his estimates, the tourist inflow must increase by 300,000 every year until 2022.
“I separate our tourists to 2 groups – ethnic Armenians and foreigners. Here we have an issue, because the majority of tourists are ethnic Armenians, while providing a high number of foreign visits is pretty hard. We have a task of specifically increasing this number, because we can’t bring the 7 million Diaspora Armenians of the world every year to Armenia, therefore we must work in the direction of citizens of various countries of the world”, he said.