Հայաստանը դրախտ փախստականների համար. ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում պահպանել ֆինանսական հատկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը ողջունել է Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամներ Էն Էշուի, Ֆրեն Փալոնեի, Ջեքի Սփայերի, Ադամ Շիֆի և մյուս դեմոկրատ գործիչների կողմից ջանքերի գործադրումը, որոնք նպատակ ունեն կասեցնել նաև Հայաստանի նկատմամբ «վնասակար կրճատումները», որոնք նախատեսվում են ԱՄՆ նախագահի 2018 թվականի ֆինանսական տարվա բյուջեով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի հանձնախմբից:
«Կոնգրեսականների նախաձեռնությունը կարևոր է Հայաստանի նկատմամբ նախագահի առաջարկած լուրջ կրճատումները կասեցնելու առումով: Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը կրճատելու փորձերը պետք է հանդիպեն երկկուսակցական ուժեղ ընդդիմության»,- նշել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը:
Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամների կողմից ստորագրված նամակում կոչ է արվում 40 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրերով աջակցել Հայաստանին՝ որպես մերձավորարևելյան փախստականների համար ապահով տարածաշրջանային դրախտ: Ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել Արցախին ցուցաբերվող օգնությանը՝ մասնավորապես 8 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրելով ականազերծման, վերականգնման ծրագրերի ու ջրամատակարարման համակարգերի համար: Նրանք ուշադրություն են դարձրել նաև Ադրբեջանի կողմից կիրառվող բռնություններին՝ հորդորելով առնվազն 20 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրել Ռոյս-Էնգել առաջարկի գործարկման համար, դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական աջակցությունը Բաքվին: Բացի այդ, կոնգրեսականներն առաջարկել են 40 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրել Հայաստանին տնտեսական աջակցության շրջանակում, ինչպես նաև առնվազն 11 մլն ԱՄՆ դոլար՝ որպես ռազմական օգնություն:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հրապարակել է 2018 թվականի ֆինանսական տարվա բյուջեի մասին առաջարկությունները Կոնգրեսին, որում առաջարկվում է, ընդհանուր առմամբ, օգնության ծավալները կրճատել 29 տոկոսով, իսկ Եվրոպային ու Եվրասիային՝ 60 տոկոսով:
Համաձայն առաջարկի՝ Հայաստանին տրամադրվող բյուջեն պետք է կրճատվի 67 տոկոսով՝ 2016 թվականի համեմատ 20,4 մլն ԱՄՆ դոլարից 2018 թվականին նվազելով 6,8 մլն դոլարի: Հետխորհրդային մյուս երկրներում՝ Վրաստանում ու Ուկրաինայում հատկացումները պետք է կրճատվեն 58 և 70 տոկոսով, իսկ Ադրբեջանին տրվող օգնությունը՝ 90 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլն դոլար:

Армения – рай для беженцев: конгрессмены США призвали сохранить финансовые отчисления
Комитет Айдата США приветствовал усилия конгрессменов Энн Эшу, Фрэнка Паллоне, Джеки Спайер, Адама Шифа и др., направленные на отмену «вредных сокращений» и сохранение финансовых отчислений в пользу Армении в бюджете США 2018 года. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Комитет Айдата США.
«Попытки сократить финансовую помощь Армении должны встретить сопротивление обеих партий»,- сказал директор Комитета Айдата США Арам Ампарян.
В письме, подписанном членами армянской группы Конгресса, призывается программами в размере 40 млн долларов помочь Армении, “которая является надежным региональным раем для беженцев с Ближнего Востока”.
Предлагается оказать больше внимания помощи Арцаху, предоставив 8 млн на разминирование, водоснабжение и реставрационные работы. На осуществление предложений Ройса-Энгеля предлагается выделить 20 млн долларов. Затем конгрессмены предлагают оказать Армении помощь в размере 40 млн долларов на развитие экономики и 11 млн долларов в качестве военной помощи.
Администрация президента Трампа опубликовала предложения по бюджету на будущий финансовый год, в которых предлагается сократить общие объемы оказываемой финансовой помощи на 29%, а в регионах Европы и Евразии - на 60%.
Бюджет оказываемой Армении финансовой помощи предлагается сократить на 67%. В Грузии и Украине это, соответственно, на 58% и 70%, а бюджет оказываемой Азербайджану финансовой помощи предлагается сократить на 90%.
Под сокращение подводятся программы по оказанию технической помощи в развитии, по борьбе с нарокотиками, нераспространению оружия, по борьбе с терроризмом, разминированию территорий и пр.
С учетом сохранениия паритета между Арменией и Азербайджаном, администрация предлагает помощь в военном обучении в размере 600 тысяч долларов, причем, обеим странам отказано во внешнем военном финансировании.
Как сообщает Армянской конгресс Америки, они продолжат бороться за то, чтобы Армении выделили средства для помощи сирийским беженцам, которых Армения приняла во время кризиса.