Հայաստանը դրախտ փախստականների համար. ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում պահպանել ֆինանսական հատկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը ողջունել է Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամներ Էն Էշուի, Ֆրեն Փալոնեի, Ջեքի Սփայերի, Ադամ Շիֆի և մյուս դեմոկրատ գործիչների կողմից ջանքերի գործադրումը, որոնք նպատակ ունեն կասեցնել նաև Հայաստանի նկատմամբ «վնասակար կրճատումները», որոնք նախատեսվում են ԱՄՆ նախագահի 2018 թվականի ֆինանսական տարվա բյուջեով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի հանձնախմբից:
«Կոնգրեսականների նախաձեռնությունը կարևոր է Հայաստանի նկատմամբ նախագահի առաջարկած լուրջ կրճատումները կասեցնելու առումով: Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը կրճատելու փորձերը պետք է հանդիպեն երկկուսակցական ուժեղ ընդդիմության»,- նշել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը:
Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամների կողմից ստորագրված նամակում կոչ է արվում 40 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրերով աջակցել Հայաստանին՝ որպես մերձավորարևելյան փախստականների համար ապահով տարածաշրջանային դրախտ: Ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել Արցախին ցուցաբերվող օգնությանը՝ մասնավորապես 8 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրելով ականազերծման, վերականգնման ծրագրերի ու ջրամատակարարման համակարգերի համար: Նրանք ուշադրություն են դարձրել նաև Ադրբեջանի կողմից կիրառվող բռնություններին՝ հորդորելով առնվազն 20 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրել Ռոյս-Էնգել առաջարկի գործարկման համար, դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական աջակցությունը Բաքվին: Բացի այդ, կոնգրեսականներն առաջարկել են 40 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրել Հայաստանին տնտեսական աջակցության շրջանակում, ինչպես նաև առնվազն 11 մլն ԱՄՆ դոլար՝ որպես ռազմական օգնություն:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հրապարակել է 2018 թվականի ֆինանսական տարվա բյուջեի մասին առաջարկությունները Կոնգրեսին, որում առաջարկվում է, ընդհանուր առմամբ, օգնության ծավալները կրճատել 29 տոկոսով, իսկ Եվրոպային ու Եվրասիային՝ 60 տոկոսով:
Համաձայն առաջարկի՝ Հայաստանին տրամադրվող բյուջեն պետք է կրճատվի 67 տոկոսով՝ 2016 թվականի համեմատ 20,4 մլն ԱՄՆ դոլարից 2018 թվականին նվազելով 6,8 մլն դոլարի: Հետխորհրդային մյուս երկրներում՝ Վրաստանում ու Ուկրաինայում հատկացումները պետք է կրճատվեն 58 և 70 տոկոսով, իսկ Ադրբեջանին տրվող օգնությունը՝ 90 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլն դոլար:

Congressional Armenian Caucus members seek reversal of proposed Trump Administration cut in aid to Armenia
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) welcomes a renewed Congressional effort – spearheaded by Reps. Anna Eshoo (D-CA), Frank Pallone (D-NJ), Jackie Speier (D-CA), Adam Schiff (D-CA), and other Democratic members of the Armenian Caucus – to reverse “harmful cuts” to U.S. foreign aid to Armenia included in the President’s Fiscal Year (FY) 2018 budget, ANCA reported.
“Congressional leadership is essential in rolling back the President’s proposed deep cuts in U.S. aid to Armenia,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “Attempts to slash aid to Armenia need to be met with strong bipartisan opposition”.
Among the specific priorities cited in that Congressional Armenian Caucus-led letter were:
— U.S. support for Armenia as a regional safe haven for Middle East refugees, in the form of a $40 million appropriation to support transitional programs, including short-term housing/rental assistance and social and economic integration initiatives.
— A renewed focus on aid to Artsakh, with an appropriation of at least $8 million for de-mining, rehabilitation programs (such as the Lady Cox Rehabilitation Center), and water supply systems.
— A focused effort to check Azerbaijani aggression, through the appropriation of at least $20 million to support implementation of the Royce-Engel peace proposals, the suspension of U.S. military aid to Baku, and the strengthening of Section 907 of the FREEDOM Support Act.
— An appropriation of at least $40 million in economic aid to Armenia, and no less than $11 million in military aid, with a focus on advancing U.S.-Armenia defense cooperation goals, promoting NATO interoperability, and supporting increased Armenia’s participation in global peacekeeping operations.
In a June 6th letter to Chairman Hal Rogers (R-KY) and Ranking Member Nita Lowey (D-NY), the leaders of the House Appropriations Subcommittee on Foreign Operations, over 25 U.S. Representatives raised alarms about President Trump’s call for a 67% cut to U.S. foreign aid to Armenia (reducing overall aid from $20.4 million in FY16 to $6.8 million in FY18), urging the restoration of aid levels for both Armenia and Artsakh.