«Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի նոր նախագիծը կհանդիսանա հակակոռուպցիոն գործիք
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի փոփոխությունների նախագծում նախատեսված փոփոխությունները կապահովեն պետական համակարգի թափանցիկությունը, արդյունավետությունը և քաղաքացիների մասնակցությունը պետական քաղաքականության մշակմանը, ինչպես նաև կհանդիսանան հակակոռուպցիոն գործիք:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մայիսի 25-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասացՀՀարդարադատությաննախարարիտեղակալՍուրենՔրմոյանը:
«Շուրջ երկու տարի Արդարադատության նախարարությունն աշխատում է տեղեկատվության ազատության ոլորտում օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ: Հիմնական նպատակն է ապահովել սահմանադրության ամրագրված տեղեկություններ ստանալու մարդու իրավունքը և ծառայեցնել տեղեկատվության ազատությունը, որպեսզի ունենալ արդյունավետ, թափանցիկ պետական կառավարման: Սա կլինի նաև հակակոռուպցիոն գործիք, որովհետև ինչքան պետական մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերաբերյալ տեղեկությունները բաց են, այնքան կոռուպցիոն ռիսկերը ցածր են»,- ընդգծեց Քրմոյանը:
Նրա խոսքով՝ ընտրվել են այն օրենքներին վերաբերող չկարգավորված հարցերը, որոնք ծագել են նախորդ օրենքի ընդունման ժամանակ, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիայի զարգացմամբ պայմանավորված:
«Օրենքի նախագծում ամրագրվել է տեղեկության միասնական էլեկտրոնային հարթակի գաղափարը, որը թույլ է տալու քաղաքացիներին այդ հարթակի միջոցով բոլոր պետական մարմիններին հարցումներ ուղարկել և տեղեկություններ ստանալ: Բացի այդ, նախագծով փորձում ենք լուծել էլեկտրոնային հարցումների հետ կապված խնդիրները, որոնք ծագում են վճարովի տեղեկությունների հետ կապված: Այս մասով որպես հիմնական սկզբունք ամրագրվել է, որ տեղեկության տրամադրումը անվճար է բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի՝ փաստաթղթի պատրաստման, առաքման ծախսերի համար»,- նշեց Քրմոյանը:
Արդարադատության նախարարի տեղակալը հավելեց, որ սույն նախագիծը քաղաքացիական հասարակության հետ քննարկման կարիք ունի, և առանց փոխհամաձայնության Ազգային Ժողով չի ներկայացվի:
«Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի փոփոխությունների նախագծին կարող եք ծանոթանալ https://www.e-draft.am/projects/151 հղումով:

Новый проект закона “О свободе информации” будет представлять собой антикоррупционный инструмент
Предусмотренные в проекте закона “О свободе информации” изменения обеспечат прозрачность, эффективность государственной системы, а также участие граждан в разработке государственной политики, будут представлять собой антикоррупционный инструмент. По сообщению«Арменпресс», 25 мая во время встречи с журналистами об этом заявил заместитель министра юстиции Армении Сурен Крмоян.
“Около 2-х лет Министерство юстиции работает над усовершенствованием законодательства в сфере свободы информации. Наша основная цель – обеспечить закрепленное Конституцией право граждан на получение информации, чтобы получить эффективное, прозрачное госуправление. Это также будет служить в качестве антикоррупционного инструмента, поскольку, чем открытее будет информация о госорганах, ОМС, тем ниже будут коррупционные риски”, - отметил он.
По словам Крмояна, отобраны неурегулированные вопросы, касающиеся тех законов, которые возникли во время принятия предыдущего закона, в частности, обусловленные развитием информационных технологий.
“В проекте закона закреплена идея единой электронной платформы информацжии, которая позволит гражданам отправлять запросы во все государственные органы и получать соответствующую информацию. Кроме того, посредством проекта мы пытаемся решить проблемы, связанные с кибер-атаками”, - добавил Крмоян.
Замминистра юстиции РА отметил, что данный проект нуждается в обсуждении с гражданским обществом, и без взаимного согласия не будет представлен в Национальное собрание.
С проектом изменений в законе “О свободе информации” можно ознакомиться, перейдя по следующей ссылке: https://www.e-draft.am/projects/151.