ՏՏ համաշխարհային համաժողովին Հայաստան են ժամանելու ընկերությունների 2000-ից ավելի լիդերներ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունիսի 9-10-ը կանցկացվի «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը: Այս տարին ֆորումի համար հոբելյանական է: Այն արդեն 10-րդ անգամ յուրօրինակ հարթակ է դառնում ՏՏ ոլորտի և բիզնեսի մյուս ճյուղերի ներկայացուցիչների համար:
«Խելացի լուծումներ՝ խելացի բիզնեսի համար» խորագիրը կրող երկօրյա ֆորումը Հայաստանում անցկացվող B2B ֆորմատի կարևոր միջոցառումներից է: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը նշեց, որ միջոցառման նպատակն է նպաստել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ներդրմանը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
«Այս տարի ֆորումի ժամանակ կհայտարարվի Երևանում 2019 կայանալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մասին: Այս կարևոր միջոցառումն անցկացնելու համար պահանջվում է հսկայածավալ աշխատանք: Հայաստանում այս կոնգրեսի անցկացումը մեծ հնարավորություններ է ենթադրում, քանի որ համաշխարհային IT ընկերությունների 2000-ից ավելի լիդերներ են գալու Հայաստան: Դա նշանակում է, որ կարող ենք նրանց ցույց տալ Հայաստանի IT լուծումները, հնարավորությունները, ներուժը»,-ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Այս տարի կայանալիք «ԴիջիԹեք» ֆորումի հյուրն են լինելու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology And Services Alliance -WITSA) նախագահն ու քարտուղարը։ Կքննարկվեն 2019 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները: Կներկայացվի ՀՀ-ում անցկացվելիք համաժողովի բրենդը՝ գրաֆիկական և տեքստային մոտեցումները, որոնք մշակել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի տեղեկացմամբ՝ «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը 2017-ին կշարունակի նախորդ տարվա ուղղությունները, որոնք, մասնավորապես, նվիրված են ռազմարդյունաբերությանը, անվտանգությանը։
«Նախորդ տարի ապրիլյան դեպքերից հետո մեծ քննարկումներ տեղի ունեցան, որից հետո Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների և ձեռնարկությունների միությունը ինժեներների մոբիլիզացիա հայտարարեց: Այսօր ձևավորված խումբն աշխատում է ՊՆ-ի հետ նոր զինատեսակների մշակման առումով»,-ասաց նա` ընդգծելով որ ՊՆ-ի հետ համագործակցության մակարդակն անհամեմատ մեծացել է: Նրա խոսքով, ՊՆ-ի հետ աշխատում են տարբեր ուղղություններով` գաղտնագրված կապ, հակառակորդի անօդաչու սարքերի հայտնաբերումը, հարձակվողական գործիքների հեռահար կառավարում, հետախուզության գործիքներ, բանակի կառավարման համակարգ և այլն: Առաջարկվում են IT լուծումներ այդ նշված ուղղություններով:
Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ վերջին տարիներին նկատվում է, որ անհատները, բիզնեսը սկսել են ավելի շատ օգտագործել ՏՀՏ տեխնոլոգիաներ: Այդ գործում առաջատարը բանկային ոլորտն է:
Ամենամյա «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը 2008թ-ից իրականացվում է ԻՏՁՄ-ի կողմից ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: 2016-ին բիզնես ֆորումին ներգրավված են եղել 900-1000 մասնակից: Այս տարի ակնկալվում է առավել ակտիվ մասնակցություն:

More than 2000 leaders of IT companies to attend IT World Congress in Armenia
The 10th annual forum entitled ‘Smart solutions for smart business’ becomes a unique platform for representatives of IT sector and other fields of business. It is one of the key events of B2B format being held in Armenia.
Alexandr Yesayan, President of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), told a press conference in Armenpress that the event aims at contributing to installation of information and communication technologies in different fields of Armenia’s economy.
“This year during the Forum it will be announced about the preparation works of the 2019 World Congress on Information Technologies (WCIT). Significant works need to be carried out for organizing this important event. Holding this World Congress in Armenia supposes great chances since more than 2000 leaders of IT companies will arrive in Armenia. This means that we can show them Armenia’s IT solutions, opportunities and the potential”, Alexandr Yesayan said.
The President and Secretary of the World Information Technology And Services Alliance (WITSA) will be the guests of the DigiTech. The preparation works will be discussed, the brand of the Congress will be presented, which has been designed by UITE.
UITE Executive Director Karen Vardanyan said the DigiTech 2017 forum will continue the directions of the last year, which mainly are dedicated to defense industry and security.
“Last year after the April events major discussions were held after which the Union of Information Technology Enterprises announced engineers mobilization. Today the already formed group is working with the Defense Ministry on developing new types of weapons”, Vardanyan said, stating that the level of cooperation with the Defense Ministry has been significantly increased. He informed that they work with the Defense Ministry at various directions - encrypted communication, detection of enemy drones, remote control of attacking tools, intelligence tools, the army management system and etc. IT solutions are proposed for these directions.
Karen Vardanyan said over the past years individuals, business started to more frequently use the ICT technologies. The banking sector is leading in this field.
The annual DigiTech forum is being held since 2008 by UITE under the auspices of the Prime Minister of Armenia. The 2016 forum was attended by 900-1000 participants. This year more active participation is expected.