ՏՏ համաշխարհային համաժողովին Հայաստան են ժամանելու ընկերությունների 2000-ից ավելի լիդերներ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունիսի 9-10-ը կանցկացվի «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը: Այս տարին ֆորումի համար հոբելյանական է: Այն արդեն 10-րդ անգամ յուրօրինակ հարթակ է դառնում ՏՏ ոլորտի և բիզնեսի մյուս ճյուղերի ներկայացուցիչների համար:
«Խելացի լուծումներ՝ խելացի բիզնեսի համար» խորագիրը կրող երկօրյա ֆորումը Հայաստանում անցկացվող B2B ֆորմատի կարևոր միջոցառումներից է: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը նշեց, որ միջոցառման նպատակն է նպաստել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ներդրմանը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
«Այս տարի ֆորումի ժամանակ կհայտարարվի Երևանում 2019 կայանալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մասին: Այս կարևոր միջոցառումն անցկացնելու համար պահանջվում է հսկայածավալ աշխատանք: Հայաստանում այս կոնգրեսի անցկացումը մեծ հնարավորություններ է ենթադրում, քանի որ համաշխարհային IT ընկերությունների 2000-ից ավելի լիդերներ են գալու Հայաստան: Դա նշանակում է, որ կարող ենք նրանց ցույց տալ Հայաստանի IT լուծումները, հնարավորությունները, ներուժը»,-ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Այս տարի կայանալիք «ԴիջիԹեք» ֆորումի հյուրն են լինելու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology And Services Alliance -WITSA) նախագահն ու քարտուղարը։ Կքննարկվեն 2019 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները: Կներկայացվի ՀՀ-ում անցկացվելիք համաժողովի բրենդը՝ գրաֆիկական և տեքստային մոտեցումները, որոնք մշակել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի տեղեկացմամբ՝ «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը 2017-ին կշարունակի նախորդ տարվա ուղղությունները, որոնք, մասնավորապես, նվիրված են ռազմարդյունաբերությանը, անվտանգությանը։
«Նախորդ տարի ապրիլյան դեպքերից հետո մեծ քննարկումներ տեղի ունեցան, որից հետո Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների և ձեռնարկությունների միությունը ինժեներների մոբիլիզացիա հայտարարեց: Այսօր ձևավորված խումբն աշխատում է ՊՆ-ի հետ նոր զինատեսակների մշակման առումով»,-ասաց նա` ընդգծելով որ ՊՆ-ի հետ համագործակցության մակարդակն անհամեմատ մեծացել է: Նրա խոսքով, ՊՆ-ի հետ աշխատում են տարբեր ուղղություններով` գաղտնագրված կապ, հակառակորդի անօդաչու սարքերի հայտնաբերումը, հարձակվողական գործիքների հեռահար կառավարում, հետախուզության գործիքներ, բանակի կառավարման համակարգ և այլն: Առաջարկվում են IT լուծումներ այդ նշված ուղղություններով:
Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ վերջին տարիներին նկատվում է, որ անհատները, բիզնեսը սկսել են ավելի շատ օգտագործել ՏՀՏ տեխնոլոգիաներ: Այդ գործում առաջատարը բանկային ոլորտն է:
Ամենամյա «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը 2008թ-ից իրականացվում է ԻՏՁՄ-ի կողմից ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: 2016-ին բիզնես ֆորումին ներգրավված են եղել 900-1000 մասնակից: Այս տարի ակնկալվում է առավել ակտիվ մասնակցություն:

Более 2000 лидеров отрасли приедут для участия в работе всемирного конгресса ИТ-отрасли в Армении
В этом году 10-й – юбилейный, бизнес-форум «ДиджиТек» состоится 9-10-го июня. «Умные решения для умного бизнеса» - под таким лозунгом пройдет 3-дневное мероприятие в формате B2B, предназначенное для диалога представителей бизнеса и ИТ-отрасли. Цель мероприятия - способствовать внедрению ИТ и коммуникационных технологий в различные отрасли экономики Армении. Форум организует Союз предприятий ИТ-отрасли, под покровительством премьер-министра Армении.
Исполнительный директор Союза предприятий ИТ-отрасли Карен Варданян и председатель Союза предприятий ИТ-отрасли Александр Есаян представили детали предстоящего форума.
Как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами председатель Союза предприятий ИТ-отрасли Александр Есаян сказал, что цель мероприятия – способствовать внедрению ИТ и коммуникационных технологий в различных отраслях в Армении.
«В этом году на бизнес-форуме «ДиджиТек» состоится анонсирование проведения в Ереване всемирного конгресса ИТ-отрасли (World Congress on Information Technologies - WCIT) в 2019 году. В Армению приедут председатель и секретарь Всемирного альянса ИТ-отрасли и услуг (World Information Technology And Services Alliance -WITSA). Будут обсуждены подготовительные работы, бренд армянского конгресса, графические и текстовые подходы к его брендированию, разработанные Союзом предприятий ИТ-отрасли Армении. Соберутся более 2000 лидеров отрасли, и Армения сможет показать свои решения, возможности и потенциал»,- сказал председатель Союза предприятий ИТ-отрасли Александр Есаян.
По словам Карена Варданяна, бизнес-форум «ДиджиТек»-2017 продолжит прошлогодние направления, посвященные, в частности такимтемам, как военная промышленность, безопасность.
«После прошлогодних апрельских событий прошли обсуждения, и мы объявили мобилизацию инженеров. Сформировавшаяся на сегодня группа работает в сотрудничестве с МО Армении над разработкой новых вооружений»,- сказал исполнительный директор Союза предприятий ИТ-отрасли Карен Варданян.
Как сказал исполнительный директор Союза предприятий ИТ-отрасли Карен Варданян, заметно более активное использование технологий как со стороны физлиц, так и бизнеса, однако некоторые крупные компании находятся вне конкуренции, поэтому в них нет тяги к автоматизации. Если же есть некоторая автоматизация, то она больше направлена на снижение финансовых потерь, а не на развитие эффективности и прогресс. По его словам, технологии чаще применяются там, где высока конкуренция.
Ежегодный бизнес-форум «ДиджиТек» состоится 9-10-го июня. Форум организует Союз предприятий ИТ-отрасли, под покровительством премьер-министра Армении. В 2016 году в нем приняли участие 900-1000 человек. В этом году ожидается более активное участие.