Մետաքսի ճանապարհի երկրները կկարողանան օգտվել ժամում մինչեւ 400 կմ արագությամբ գնացքներից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի կողմից մշակվող նոր ճեպընթաց գնացքը, որը կարող Է զարգացնել ժամում մինչեւ 400 կիլոմետր արագություն, մինչեւ 2020 թվականը հասանելի կլինի նոր Մետաքսի ճանապարհի երկայնքով տեղավորված երկրների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, China Daily թերթին հայտարարել Է China Railway Rolling Stock Corp.-ի դուստր ընկերության՝ CRRC Changchun Railway Vehicles Co-ի ավագ ինժեներ Ցյաո Ֆենը:
Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ CRRC-ի պլանավորում Է մագնիսական բարձի վրա երթեւեկող գնացքի մշակում, որը կզարգացնի ժամում մինչեւ 400 կիլոմետր արագություն: Նշվում Է, որ այս գնացքները նախատեսված են լինելու անդրսահմանային ուղեւորությունների համար:
Ցյաո Ֆենի խոսքով՝ նոր գնացքը մշակելիս ընկերությունը կիրառելու Է նոր նյութեր, օրինակ՝ ածխածնային նրբաթել եւ ալյումինե ձուլվածք: Նա նշել Է, որ նոր գնացքները մինչեւ 2020 թվականը հասանելի կլինեն նոր Մետաքսի ճանապարհի երկրների շուկաներում: Ցյաո Ֆենը հավելել Է, որ նոր գնացքները կօգնեն տարածքային կապերի զարգացմանը եւ նոր բիզնես կստեղծեն Չինաստանի եւ նոր Մետաքսի ճանապարհին գտնվող օտարերկրյա տնտեսությունների համար:
2013 թվականին Չինաստանը հայտարարել Է «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» տնտեսական զարգացման նոր ռազմավարության մասին, որն ուղղված Է ենթակառուցվածքների ստեղծմանը եւ Եվրասիայի երկրների միջեւ փոխադարձ կապերի հաստատմանը: Ռազմավարությունը ներառում Է զարգացման երկու հանգուցային ուղղություն՝ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտին եւ ծովային Մետաքսի ճանապարհը:
Խոսքը վերաբերում Է առեւտրական փոխադրամիջանցքի ստեղծմանը Արեւելքից Արեւմուտք արտոնյալ պայմաններով ապրանքների ուղղակի մատակարարման համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Страны Шелкового пути смогут использовать поезд, разгоняющийся до 400 км/ч
Разрабатываемый Китаем новый скоростной поезд, способный развивать скорость до400 километров вчас, будет доступен странам вдоль нового Шелкового пути к2020 году.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, oб этом газетеChina Dailyзаявил старший инженер дочерней компании China Railway Rolling Stock Corp.— CRRC Changchun Railway Vehicles Co,— Цяо Фэн.
Ранее сообщалось, что впланы CRRC входит разработка маглева (поезда намагнитной подушке), который будет развивать скорость до400 километров вчас. Отмечалось, что такие поезда будут предназначаться длятрансграничных поездок, смогут приэтом менять колодки взависимости отширины колеи: от0,6 метра до1,67 метра.
По словам Цяо Фэна, приразработке нового поезда компания будет применять новые материалы, например, углеродные волокна иалюминиевый сплав. Он отметил, что новые поезда будут доступны нарынках стран нового Шелкового пути к2020 году. Фэн Цяо добавил, что новые поезда помогут продвижению региональных связей исоздадут новый бизнес дляКитая ииностранных экономик вдоль нового Шелкового пути.
Китай в2013 году объявил оновой стратегии экономического развития "Один пояс— один путь", направленной насоздание инфраструктуры иналаживание взаимосвязей между странами Евразии. Стратегия включает два ключевых направления развития: экономический пояс Шелкового пути иморской Шелковый путь. Речь идет осоздании торгового коридора дляпрямых поставок товаров сВостока наЗапад нальготных условиях.