Հայաստանի ուսանողներն ավելի շատ նախընտրում են Չինաստանի ուսումնական հաստատությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջպետական համաձայնագրերի շրջանակում Հայաստանը ներկայում ուսումնական ծրագրեր է իրականացնում 7 երկրների հետ: Այդ երկրներն են Ռուսաստանը, Հորդանանը, Վրաստանը, Բուլղարիան, Ռումինիան, Լեհաստանը և Չինաստանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Արտաքին կապերի և Սփյուռքի վարչության պետ Արթուր Ղազարյանը նշեց, որ Հայաստանի ուսանողներն ավելի շատ հետաքրքրված են Չինաստանի ուսումնական հաստատություններով, այնուհետև Ռուսաստանի: Տարեկան միջինը ունենում ենք 250-300 ուսանող տարբեր երկրներում:
«Հիմնականում Չինաստանն է, որ մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում մեր ուսանողների շրջանում, որովհետև չինական 3 տասնյակից ավելի բուհեր համաշխարհային վարկանիշային ցուցակի թոփ 500-ի մեջ են: Չնայած համաշխարհային վարկանիշային ցուցակում ռուսական մեկ տասնյակից ավելի բուհեր են ընդգրկված, ամեն դեպքում մեր երեխաները հետաքրքրված են նաև ՌԴ-ի բուհերով: Ռուսական կենցաղն ու մշակույթը մեզ ավելի մոտ է, տարածքային առումով այդ երկիրը նույնպես մոտ է, հետևաբար երեխաների մի ստվար զանգված նախընտրում է Ռուսաստանը: Ի դեպ, նշեմ, որ Ռուսաստանը նաև տեղերն է շատ հատկացնում, օրինակ` այս ուսումնական տարվա համար 187 տեղ է հատկացրել»,- ասաց նա:
Թե ո՞ր մասնագիտություններն են առավել պահանջված, Արթուր Ղազարյանը դժվարացավ պատասխանել: Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր երկրի դեպքում տարբեր է: Օրինակ` բնագիտական ուղղությամբ մասնագիտությունների դեպքում նախընտրությունը ռուսական բուհերն են, հումանիտարի դեպքում՝ Չինաստանը, Լեհաստանը:
«Օրինակ, Հորդանանի դեպքում հստակ է, մասնագիտությունները երկուսն են՝ արաբերեն լեզու և գրականություն, արաբագիտություն: Վրաստանի պարագայում՝ մշակութաբանություն, լեզու և գրականություն: Լեհաստանի դեպքում գրեթե բոլոր մասնագիտությունները հասանելի են: Ասեմ, որ փոխըմբռնման հուշագրերում հստակ նշված է, որ ուսումնական ծրագրերն իրականացվում են եռաստիճան մակարդակում՝ բակալավրիատ, մագիստրատուրա, ասպիրանտուրա: Փորձը ցույց է տալիս, որ ավելի շատ բակալավրիատի ուսանողներն են նախընտրում մեկնել այլ երկրներ ուսումը շարունակելու համար, թեպետ, Ռուսաստանում, Չինաստանում, Լեհաստանում մագիստրատուրայի դեպքում նույնպես բավական մրցակցություն եղավ»,-ասաց նա:
Միջպետական պայմանագրերի շրջանակում ուսանողները ստանում են անվճար կրթություն,տրամադրվում է անվճար կեցություն, և յուրաքանչյուր երկիր իր օրենսդրությանը համարժեք ամեն ամսվա համար հատկացնում է նախատեսված կրթաթոշակ:
«Բնականաբար առաջարկվում է, որ ուսանողները ետ վերադառնան մի քանի տարի աշխատեն Հայաստանում: Փորձը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի դեպքում հիմնականում մնում են, իսկ մյուս երկրների դեպքում մոտ 90 տոկոսը հետ է վերադառնում»,-ավելացրեց վարչության պետը:
Արթուր Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ նախարարությունը նախատեսում է ընդլայնել այն երկրների թիվը, որոնց հետ միջպետական համաձայնագրերով կիրականացնեն ուսումնական ծրագրեր: Քննարկվում է Իրանի, Ուկրաինայի, Սլովակիայի, Իտալիայի ուսումնական հաստատությունների հետ աշխատելու հարցը: Արթուր Ղազարյանը հույս հայտնեց, որ հաջորդ ուսումնական տարում այդ երկրների թիվը կավելանա:
Արթուր Ղազարյանը նշեց, որ որքան ուսանողներ Հայաստանն ուղարկում է այլ երկրներ, այդքան տեղեր էլ պարտավոր է հատկացնել: Միջպետական համաձայնագրերի շրջանակում հայաստանյան բուհերն ավելի շատ նախընտրում են Ռուսաստանի, Վրաստանի, Չինաստանի ուսանողները: Նրանք սովորում են Կոնսերվատորիայում, ԵՊՀ-ի պատմության ֆակուլտետում, Բժշկական, Ճարտարագիտական համալսարաններում և այլն:
Միջպետական համաձայնագրերից դուրս, դեպի Հայաստան ավելի շատ ուսանողներ են գալիս Հնդկաստանից, Իրաքից, արաբական այլ երկրներից: Այս դեպքում ուսանողներն իրենց նախաձեռնությամբ են գալիս:

YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. Within the framework of intergovernmental agreements currently Armenia carries out educational programs with 7 countries – Russia, Jordan, Georgia, Bulgaria, Romania, Poland and China.
Artur Ghazaryan – Head of Foreign Affairs and Diaspora Department at the Ministry of Education and Science, told Armenpress the Armenian students are more interested in China’s educational institutions, then comes Russia. We have an annual average of 250-300 students in different countries.
“China is the one where students are mainly interested in since more than 3 dozens of Chinese universities are in the list of top 500 world rankings. Although more than a dozen Russian universities are included in the world ranking list, in any case our students are also interested in Russian universities. The Russian lifestyle and culture is closer to us, the country is also closer to us geographically, therefore, some part of students prefers Russia. Moreover, Russia provides more seats, for instance, it has provided 187 seats for the current educational year”, he said.
Which professions are the most demanded, Artur Ghazaryan couldn’t answer, stating that it differs depending on the country. For instance, in case of selecting natural science professions, the preference is given to Russian universities, in case of humanitarian professions, China, Poland are preferred.
“For instance, in case of Jordan, there are two professions, Arabic language and literature, Arabic studies. Coming to Georgia, cultural studies, language and literature are widespread. As for Poland, all professions are almost available. I want to state that the memorandum of understanding clearly defines that the educational programs are being implemented at three-degree level, BA, MA and PhD. The experience shows that undergraduate students more prefer to depart for other countries to continue their studies, although there had also been competition for MA in Russia, China and Poland”, Artur Ghazaryan said.
Within the frames of intergovernmental agreements, students study for free, free accommodation is provided, and each country provides stipend monthly in accordance with its legislation.
“Of course, students are proposed to return back to Armenia to work for several years. The experience shows that in Russia’s case they mainly stay there, whereas in case of other countries nearly 90% of them returns back”, the department head said.
Ghazaryan informed that the Ministry plans to expand the number of countries with which they will carry out educational programs through intergovernmental agreements. The issue of working with educational institutions of Iran, Ukraine, Slovakia, Italy is being discussed. Artur Ghazaryan expressed hope the number of that countries will increase next educational year.
He stated that students of Russia, Georgia, China also prefer Armenian universities. They study at Conservatory, History Faculty of Yerevan State University, Engineering universities and etc.
Except from intergovernmental agreements, more students from India, Iraq, other Arabic countries arrive in Armenia to study. In this case students come at their own initiative.