Անվտանգության ու խաղաղության երաշխավոր. ՀՀ բանակը 25 տարեկան է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը և աշխարհասփյուռ հայությունը հունվարի 28-ին նշում է հայկական բանակի կազմավորման 25-րդ տարեդարձը: ՀՀ բանակի կազմավորումը համընկնում է 1992-1994 թթ., երբ արդեն անկախ Հայաստանի Հանապետությունը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ, գտնվելով չհայտարարված, բայց փաստացի պատերազմի մեջ Ադրբեջանի հետ, միաժամանակ ձեռնամուխ եղավ նաև ազգային բանակի ստեղծմանը: Հայկական բանակի ստեղծման հարցում, սակայն, վճռորոշ դեր խաղաց 1990-ի անկախության հռչակագիրը, որով ազդարարվեց Հայաստանի փաստացի անկախությունը և որով նոր իրավական և գործնական հեռանկարներ բացեց ազգային բանակի ստեղծման հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ.-ի մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:
Հայաստանի Հանրապետության բանակի կազմավորումն անցել է մի քանի փուլերով: Առաջին փուլը տևել է 1988թ. փետրվարից մինչև 1992թ. մայիս: Այս ժամանակաշրջանում ղարաբաղյան շարժման ակտիվացման և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ծայրաստիճան սրման պայմաններում Հայաստանի և Արցախի բնակչության ռազմական անվտանգության ապահովումը դարձավ ավելի քան հրատապ։
Երրորդ փուլը սկսվել է 1994թ․ հունիսից և շարունակվում է մինչ այսօր։ Այս ժամանակաշրջանում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել բանակաշինության, զորքերի մարտունակության բարձրացման, կարգապահության ամրապնդման, սպայական ու ենթասպայական, ինչպես նաև պայմանագրային անձնակազմի պատրաստման ու վերապատրաստման, բանակ-հասարակություն հարաբերություններում որոշակի առաջընթացի ապահովման ուղղությամբ։ 1990թ․սեպտեմբերին կազմավորվեց Երևանի հատուկ գունդը, իսկ Արարատում, Գորիսում, Վարդենիսում, Իջևանում, Մեղրիում ձևավորվեցին հինգ վաշտեր։ 1991թ.-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց Նախարարների խորհրդին առընթեր Պաշտպանության պետական կոմիտե։
ՀՀ զինված ուժերում զորակոչը նախատեսված է 18-27 տարեկան արական սեռի ներկայացուցիչների համար՝ 2 տարի ժամկետով, որը կարգավորվում է ՀՀ զինապարտության մասին օրենքով։ Զորակոչն ու զորացրումը իրականացվում է տարին երկու անգամ՝ ամռանը և ձմռանը։ Հայկական Զինված ուժերը կազմավորման պահից մինչ այսօր շարունակում են համագործակցությունը միջազգային տարբեր կառույցների հետ և քայլեր են ձեռնարկվում այդ կապերն ավելի ընդլայնելու համար: Հայաստանի Հանրապետությունը, 1992թ. մայիսի 15-ին ստորագրելով Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը, դարձել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ։
ՀՀ զինված ուժերի միջազգային համագործակցության դաշտում մեծ տեղ ունի Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը։ Ռուսաստանի Դաշնությունը համարվում է Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական գործընկերը և երկու երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ հայկական զինված ուժերի համագործակցությունը նույնպես տարեցտարի խորանում է եւ ընդլայնում համագործակցության ոլորտները: Բանակաշինության հիմնական խնդիրներից մեկը կադրերի պատրաստությունն է: Այդ նպատակով ստեղծվեցին ռազմաավիացիոն, թռիչքատեխնիկական ուսումնարանը, որը հետագայում վերաճեց Ռազմաավիացիոն ինստիտուտի, Պաշտպանության նախարարության բարձրագույն զինվորական բազմաբնույթ հրամանատարական ուսումնարանը, այսօր արդեն` Վազգեն Սարգսյանի անվան Ռազմական ինստիտուտ, Հերացու անվան Երևանի Պետական Բժշկական համալսարանի ռազմաբժշկական ֆակուլտետը: Մինչ օրս այս ուսումնական հաստատությունները Զինված ուժերի համար պատրաստել են շուրջ 1300 շրջանավարտ-սպաներ: Շարունակվել է նաև սպայական կադրերի պատրաստումը և վերապատրաստումը արտասահմանյան երկրների ռազմա-ուսումնական հաստատություններում: Մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնությունում և Հունաստանի Հանրապետությունում ուսումնառել և այսօր շարունակում են իրենց ուսումը ավելի քան 1500 սպա և կուրսանտ: Հաշվի առնելով, որ Զինված ուժերի սպաների մի զգալի մասը կազմում էին ինքնապաշտպանական կամավորական ջոկատների մարտիկները, նրանց որակավորման և վերապատրաստման նպատակով ստեղծվեց սպաների որակավորման բարձրացման կենտրոնը, որն իր գործունեության ընթացքում, տվել է շուրջ 1500 սպա-շրջանավարտ: Շուրջ 1000 շրջանավարտ է տվել Ենթասպաների դպրոցը:
Հայկական զինված ուժերի պատմության մեջ կարեւորագույն դերակատարում ունեն հայ խաղաղապահները: Նաեւ նրանց շնորհիվ աշխարհի բազմաթիվ երկրներում տեսան ու գնահատեցին հայ զինվորի տեսակը: Մի շարք երկրներում խաղաղապահ առաքելությանը միանալով` Հայաստանն ապացուցեց, որ համաշխարհային անվտանգության պահպանման եւ երկարատեւ խաղաղության կողմնակիցն է: Սա գաղափարախոսություն է, որի կրողը չի կարող լինել ագրեսոր: Եւ այսպես, 2004 թվականից սկսած հայ խաղաղապահներն իրենց առաքելությունը փայլուն կերպով իրականացրել են հետեւյալ պետություններում:
Սկսած 2010թ․ փետրվարից ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը (մեկ դասակ) ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ (Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժեր - ISAF) Հյուսիսային հրամանատարության կազմում և իրականացնում է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները։ Մինչև Աֆղանստան մեկնելը հայկական զորախումբը 4 շաբաթյա նախատեղակայման վարժանք է անցրել Գերմանիայում։ 2011թ. ավելացվել է Աֆղանստան գործուղված հայ խաղաղապահների թվակազմը՝ հասնելով 121-ի, որոնցից 40 պայմանագրային զինծառայողներ առաքելություն են իրականացնում Կունդուզ քաղաքում, իսկ 81-ը պաշտպանում են Մազարի-Շարիֆի օդանավակայանը և աջակցման ուժերի ռազմակայանը։ Եվս 5 հայ սպաներ վերապատրաստում են անցնում Կունդուզում՝ հետագայում աֆղանական բանակում որպես հրահանգիչներ ծառայելու համար։
Հայկական բանակը նաեւ տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման երաշխավորն է: Հենց սահմանին կանգնած զինվորի քաջությամբ է, որ լարված իրավիճակը երբեք պայթյունավտանգ չի դառնում ու սահմանապահ հայորդին կարողանում է թշնամուն պարտադրել խաղաղություն, ինչպես դրա ականատեսը եղան բոլորը 2016թ. ապրիլին, երբ Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա ռազմական գործողություններին վերջ տրվեց հայ զինվորի ու հրամանատարի սխրանքի շնորհիվ: Պարտադրված խաղաղություն. սա հայտարարություն է, որ վերջին շրջանում՝ հրադադարի խախտումների հաճախակիացման պարագայում սկսեց կիրառվել ավելի հաճախ: Կողմնակից լինելով երկխոսության խնդիրները հարթելու տարբերակին` հայկական զինված ուժերը նաեւ հայտարարում են. եթե քաղաքական ճանապարհով հնարավոր չլինի պարտադրել խաղաղություն, ռազմական ճանապարհով հաստատ արդյունքը շոշափելի կլինի:

Гарант мира и безопасности – Армянской армии 25 лет
Республика Армения и армяне всего мира 28 января отмечают 24 годовщину формирования Армянской армии. Создание ее пришлось на 1992-1994гг., когда уже независимая Армения вместе с Нагорным Карабахом находились в состоянии необъявленной, но фактической войны с Азербайджаном. Решающим фактором создания армии стало объявление в 1990г. независимости республики, ознаменовавшее фактическую независимость Армении и открывшее правовые и практические перспективы создания национальной армии.
Как передаетАрменпресс, 28 января 1992 года правительство приняло историческое решение «О Министерстве обороны Республики Армения», тем самым юридически отметив факт создания Армянской Национальной Армии. В мае 1992г. Минобороны объявило первый призыв на территории республики, положив основу крепкой традиции комплектования армии военнослужащими срочной службы.
Формирование армии происходило в несколько этапов. Первый продолжался с февраля 1988г. до мая 1992г. В то время, когда активизировалось карабахское движение и обострились армяно-азербайджанские отношения, обеспечение физической безопасности населения Армении и Арцаха стало более чем актуальным.
Второй этап длился с июня 1992 года по май 1994 года. В этот период Армения и Арцах стали мишенью агрессии Азербайджана.
Третий этап (с июня 1994 года и до наших дней) называют «армейским строительством». В этот период была проведена значительная работа по строительству армии, повышению боеспособности, укреплению дисциплины, по подготовке и переподготовке офицерского и младшего офицерского состава, по обеспечению определенного прогресса в отношениях армия-общество. В сентябре 1990 был создан Особый ереванский полк, а в Арарате, Горисе, Варденисе, Иджеване и Мегри были сформированы роты. В 1991г. был создан Государственный комитет обороны при Совмине.
Призыву в ВС РА подлежат 18-27-летние представители мужского пола. Призыв объявляется на 2 года и регулируется законом РА о призыве. Он объявляется дважды в год – летом и зимой. Со дня своего создания Армянская армия сотрудничает со многими международными структурами. С 15 мая 1992г., подписав соответствующий договор, Республика Армения стала членом Организации договора коллективной безопасности (ОДКБ).
Особое место в международном сотрудничестве ВС РА занимает Россия. Российская Федерация считается стратегическим партнером Армении, и стратегическое сотрудничество между нашими странами находится на высоком уровне. Сотрудничество ВС РА с Североатлантическим союзом также углубляется с каждым годом, расширяются сферы сотрудничества.
Одной из основных задач строительства армии является подготовка кадров. С этой целью были созданы военно-авиационное, летно-техническое училище, которое затем переросло в Военно-авиационный институт, Высшее командное училище Минобороны, сегодня – Военный институт им. Вазгена Саркисяна, военно-медицинский факультет ЕГМУ им. Гераци. Эти военные вузы на сегодняшний день подготовили для Вооруженных сил около 1300 офицеров.
Продолжается подготовка и переподготовка офицерских кадров в военных учебных заведениях других стран. В частности, в вузах России и Греции прошли обучение и сегодня обучаются более 1500 офицеров и курсантов. Учитывая, что значительную часть офицерского состава составляли бойцы добровольческих отрядов самообороны, для их подготовки и переподготовки был создан Центр повышения квалификации офицеров, который за время своего существования дал около 1500 выпускников. Около 1000 выпускников дала и Школа младших офицеров.
В истории ВС РА большое место занимают армянские миротворческие силы. Благодаря также их деятельности в мире узнали и оценили армянского воина. Во многом благодаря им мир узнал и оценил армянского воина. Присоединившись к миротворческой миссии ряда стран, Армения доказала, что является сторонником международной безопасности и долговременного мира. Это та идеология, носитель которой не может быть агрессором. И начиная с 2004г. армянские миротворцы блестяще выполняли свою миссию в следующих странах.
Косово
В 2004г. взвод армянских военнослужащих в составе греческого батальона участвовал миротворческой миссии НАТО в Косово. Служба проходила в интернациональной бригаде «Восток» в предместье города Феризач на границе Косово и Македонии.
Ирак
В январе 2005г. ВС РА присоединились к миротворческой миссии в Ираке. Вывод ВС РА из Ирака состоялся в октябре 2009г.
Афганистан
С февраля 2010г. подразделение ВС РА (1 взвод) вошло в состав Сил содействия международной безопасности в Афганистане (ISAF) и обеспечивает безопасность аэропорта в Кундузе. Перед этим взвод прошел 4-месячные учения в Германии.
В 2011г. численность армянских миротворцев в Афганистане достигла 121, из них 40 человек выполняют контрактную службу в Кундузе, 81 - охраняет аэропорт в Мазари- Шарифе. 5 человек проходят переподготовку в Кундузе для дальнейшей службы в качестве инструкторов.
Ливан
26 ноября 2014г. Подразделение армянских миротворцев в составе 32 человек выполняет миссию в Ливане. В составе итальянского полка они выполняют миссию «Временные силы ООН в Ливане».
Мали
Еще одно подразделение с 2015г. выполняет миротворческую мониторинговую миссию в Мали.
Армянская армия является также гарантом безопасности в регионе. Именно мужество солдата, стоящего на границе, не позволяет ситуации стать взрывоопасной, и ему удается принудить противника к миру. Принудительный мир – это выражение, которое наиболее часто употребляется в последнее время, когда участились случаи нарушения режима перемирия. Будучи сторонником разрешения проблем путем мирных переговоров, армянские Вооруженные силы заявляют: если политическим путем не удастся принудить к миру, то военным путем результат точно будет ощутимым.
По случаю 25-летия формирования Армянской армии высшее руководство Армении и Арцаха посетило Ераблур и почтило память сынов армянского народа, отдавших жизнь за независимость родины.