Տավուշում քրիստոնեական դաստիարակության 43 կրթօջախ է հիմնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անցնող տարվա ընթացքում Տավուշի հոգևոր թեմի նախաձեռնությամբ քրիստոնեական դաստիարակության 43 կրթօջախ է հիմնվել «1 համայնք 1 դպրոց» ծրագրի շրջանակում՝ շուրջ 2100 աշակերտով:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրառում է կատարել Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով այդ գործում աջակցություն ցուցաբերած բոլոր կազմակերպություններին ու անհատներին։ «Փառք և գոհություն մեր շնորհաբաշխ Տիրոջը, որ օրհնեց մեզ տարին ամփոփելու այսպիսի շնորհաշատ կերպով: Դեկտեմբերի 21-ից սկսած՝ յուրաքանչյուր տարածաշրջանային կենտրոնում (Նոյեմբերյան, Դիլիջան, Բերդ-Նոյեմբերյան) շրջակա համայնքների երեխաների հետ տարին ամբողջացրինք տոնահանդեսներով, որի ընթացքում մեր երեխաներին տոնական նվերների հետ բաժանվեցին նաև Մանկական Աստվածաշնչեր, որպեսզի իրենց հոգևոր դաստիարակությունն էլ ավելի ամբողջական լինի: Այսօր Տավուշի թեմի 2100 աշակերտներն արդեն ունեն իրենց Աստվածաշնչերը: Աստծու կամքով պիտի կարողանանք հասնել բոլորին…»,-գրել է Բագրատ Սրբազանը։
Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալաստանյանը Տավուշի թեմի առաջնորդությունը պաշտոնապես ստանձնել է 2015 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, որից հետո Տավուշի հատկապես սահմանապահ շրջանները գտնվում են հոգևոր առաջնորդի անվերապահ ուշադրության կենտրոնում։ Նոր տարվա նախաշեմին կազմակերպվում են այցեր սահմանապահ զորամասեր՝ օրհնություն տանելով հայրենիքի սահմանները պաշտպանող զինվորներին։

YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. At the initiative of the Diocese of Tavush, 43 Christian education schools were established during 2016 within the framework of the “1 community 1 school” program, with approximately 2100 school children, Bishop Bagrat Galstanyan, Primate of the Tavush Diocese said, expressing gratitude to all organizations and individuals who supported the process.
“Praise our Lord, who helped us to summarize this year in such a gifted way. Beginning December 21, we celebrated with festivities the year with children in each regional center (Noyemberyan, Dilijan, Berd-Noyemberyan) and nearby communities, during which we gave children’s bibles to the kids, along with other presents, in order for their spiritual education to be more complete. Today, 2100 students of the Tavush Diocese have their Bibles. By the Will of God, we must reach everyone….” The Bishop said.
Bishop Bagrat Galastanyan officially assumed the leadership of the Diocese of Tavush in September 7, 2015, and ever since the regions of Tavush, namely the bordering regions, are under his unconditional attention.
On New Year’s Eve, the Diocese organizes visits to border military posts, blessing the soldiers who are defending the borders of the Fatherland.