Տավուշում քրիստոնեական դաստիարակության 43 կրթօջախ է հիմնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անցնող տարվա ընթացքում Տավուշի հոգևոր թեմի նախաձեռնությամբ քրիստոնեական դաստիարակության 43 կրթօջախ է հիմնվել «1 համայնք 1 դպրոց» ծրագրի շրջանակում՝ շուրջ 2100 աշակերտով:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրառում է կատարել Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով այդ գործում աջակցություն ցուցաբերած բոլոր կազմակերպություններին ու անհատներին։ «Փառք և գոհություն մեր շնորհաբաշխ Տիրոջը, որ օրհնեց մեզ տարին ամփոփելու այսպիսի շնորհաշատ կերպով: Դեկտեմբերի 21-ից սկսած՝ յուրաքանչյուր տարածաշրջանային կենտրոնում (Նոյեմբերյան, Դիլիջան, Բերդ-Նոյեմբերյան) շրջակա համայնքների երեխաների հետ տարին ամբողջացրինք տոնահանդեսներով, որի ընթացքում մեր երեխաներին տոնական նվերների հետ բաժանվեցին նաև Մանկական Աստվածաշնչեր, որպեսզի իրենց հոգևոր դաստիարակությունն էլ ավելի ամբողջական լինի: Այսօր Տավուշի թեմի 2100 աշակերտներն արդեն ունեն իրենց Աստվածաշնչերը: Աստծու կամքով պիտի կարողանանք հասնել բոլորին…»,-գրել է Բագրատ Սրբազանը։
Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալաստանյանը Տավուշի թեմի առաջնորդությունը պաշտոնապես ստանձնել է 2015 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, որից հետո Տավուշի հատկապես սահմանապահ շրջանները գտնվում են հոգևոր առաջնորդի անվերապահ ուշադրության կենտրոնում։ Նոր տարվա նախաշեմին կազմակերպվում են այցեր սահմանապահ զորամասեր՝ օրհնություն տանելով հայրենիքի սահմանները պաշտպանող զինվորներին։

В Тавуше основано 43 образовательных центра христианского воспитания
В течение уходящего года по инициативе Тавушской епархии в рамках программы “1 община – 1 школа” было основано 43 образовательных центра христианского воспитания для более, чем 2100 учеников.
По сообщению«Арменпресс», подобную запись сделал предводитель Тавушской епархии епископ Баграт Галстян, поблагодарив за оказанную поддержку все организации и отдельных лиц.
“Начиная с 21 декабря в каждой общине (Ноемберян, Дилижан, Берд-Ноемберян) мы завершили год праздничными торжествами для детей близлежащих общин, раздав им подарки и детские Библии для того, чтобы их духовное воспитание было более цельным. Сегодня 2100 учеников Тавушской епархии имеют собственные Библии. По воле Бога мы должны суметь протянуть руку помощи каждому…”, - написал епископ Галстян.
Епископ Баграт Галстян официально был назначен главой Тавушской епархии 7 сентября 2015 года, после чего особенно приграничные районы Тавушской области находятся в центре постоянного внимания духовного наставника. В преддверии Нового года также организуются визиты в пограничные воинские части.