Միջազգային ֆեդերացիան Հռիփսիմե Խուրշուդյանի որակազրկման մասին որոշում չի կայացրել. Փաշիկ Ալավերդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիային գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պարզաբանեց ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանի որակազրկման մասին լուրերը:
«Առաջին պարզաբանումը եղել է հունիսին, և առաջարկ ենք ստացել երկրորդ սրվակը բացել: Քանի որ չունենք մասնագետ, ով կգնար, կնստեր և կմասնակցեր այդ գործընթացին, մենք համաձայնեցինք նրանց որոշման հետ: Ընդհանուր առմամբ հավաքվել է 170 մարդ տարբեր երկրներից, ովքեր հետևել են գործընթացին: Յուրաքանչյուր մարզաձևում որակազրկման հետ կապված որոշում կայացնում է ֆեդերացիան: Իսկ Մալազիայում ֆեդերացիայի նիստի ժամանակ ասվել է, որ միայն մեդալը պետք է վերադարձնենք: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն չի կարող որակազրկել մարզիկին: Մենք համաձայնել ենք նրանց որոշման հետ, սակայն որակազրկման մասին որոշում պետք է կայացնի միջազգային ֆեդերացիան, իսկ նիստի ժամանակ նման որոշում չի կայացվել»,-«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կայացած ասուլիսի ժամանակ շեշտեց Ալավերդյանը:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն հրապարակել է 2012 թվականի Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի դոպինգ նմուշների վերանայված արդյունքները: Հրապարակված ցուցակում ընդգրկված է Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75 կգ), ով պետք է վերադարձնի օլիմպիական բրոնզե մեդալը:

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. General Secretary of Armenia’s Weightlifting Federation Pashik Alaverdyan commented on news about disqualification of Hripsime Khurshudyan.
“The first clarification was made in June, and we were offered to open the second flask. Since we don’t have an expert who would have gone and taken part in the process, we agreed with their decision. Overall 170 people were gathered from various countries, who followed the process. In any sports, decisions on disqualification are made by the Federation. And during the session of the Federation in Malaysia, it was said that we only have to return the medal. The International Olympic Committee cannot disqualify an athlete. We agreed with their decision, however a decision on disqualification must be made by the International Federation, whereas no such decision was made during the session”, he said.
The IOC issued results of re-tested samples from 2012 London Olympics. Armenia’s Khurshudyan - competing in the women’s +75kg weightlifting event in which she ranked 3rd and for which she was awarded a bronze medal, has been disqualified from the Olympic Games London 2012. Re-analysis of Khurshudyan’s samples from London 2012 resulted in a positive test for the prohibited substances dehydrochlormethyltestosterone (turinabol) and stanozolol. The IOC withdrew Khurshudyan’s medal, disqualified her and ordered the medal to be returned.