ՌԴ դեսպանը պարգեւատրեց չեռնոբիլյան աղետի հետեւանքների վերացմանը մասնակցած 5 փրկարարի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը պարգեւատրեց 1986 թվականին ապրիլի 26-ին Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարի հետեւանքների վերացմանը մասնակցած հայ փրկարարներին:
Չեռնոբիլյան աղետի ծանր պահին ուկրաինացի ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնելու պատրաստակամություն են հայտնել եւ ԱԷԿ-ի վթարի փրկարարական աշխատանքներին իրենց արժանի մասնակցությունն են ունեցել նաեւ բազմաթիվ հայ փրկարարներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այսօր ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության շքանշանների արժանացան Հայաստանի «Չեռնոբիլ միություն» հասարակական կազմակերպություն անդամներ Գեւորգ Վարդանյանը, Խաչատուր Քլիջյանը, Գեւորգ Մելքոնյանը, Արթուր Հարությունյանը, Երեմ Ավագյանը:
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինն ընդգծեց աղետի ժամանակ աջակցություն ցուցաբերած անձանց մշտապես հիշելու անհրաժեշտությունը:
«Աղետը փոխեց հարյուրավոր մարդկանց ճակատագրեր` ոչ միայն գիտնականների, փրկարարների, զինվորների, հարակից տարածքներում ապրող բնակիչների, այլեւ թերեւս, ամբողջ աշխարհի: Այն պատճառեց խոշոր տնտեսական վնաս, որը թեպետ չի կարելի համեմատել այն վնասի հետ, որը հասցվեց մարդկանց եւ շրջակա միջավայրին: Այսօր մենք հնարավորություն ունենք վերհիշելու նրանց, ովքեր իրենց առողջության, իրենց կյանքի գնով պայքարել են սարսափելի աղետի հետեւանքների դեմ»,-ասաց դեսպանը:
Երեմ Ավագյանը մինչեւ այսօր առողջական խնդիրներ ունի եւ գտնվում է բժշկական վերահսկողության տակ, սակայն, միեւնույն է, չի զղջում արածի համար, քանի որ նրա խոսքով` այդ օրերին աղետը համախմբել էր բոլորին:
«1986 թվականին ծառայում էի բանակում, երբ աղետի հաջորդ օրը մեզ անմիջապես տեղափոխեցին ատոմակայանի տարածք: Ես զբաղվում էի քիմիական ուսումնասիրությամբ: Իսկ այս պարգեւատրումը կարեւոր էր ոչ միայն ինձ, այլեւ իմ ընկերների համար, ովքեր նույնպես մասնակցություն են ունեցել այդ աշխատանքներին: Սա ուշադրության եւս մեկ նշան է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց նա:
30 տարի առաջ Ուկրաինայում Չեռնոբիլի ատոմակայանում տեղի ունեցած պայթյունը մարդկության պատմության մեջ մտավ որպես միջուկային խոշորագույն աղետներից մեկը: Այդ ժամանակաշրջանում Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ը ամենախոշորն էր Խորհրդային Միությունում:

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin awarded the Armenian rescuers who had participated in eliminating the consequences of the accident in the Chernobyl Nuclear Power Planton April 26, 1986, reports “Armenpress”.
Members of “Chernobyl Union” of Armenia NGO Gevorg Vardanyan, Khachatur Klijyan, Gevorg Melkonyan, Artur Harutyunyan, Yerem Avagyan have been awarded with medals of the Russian Emergency Situations Ministry for taking part in the rescue operations during the Chernobyl disaster.
Russian Ambassador Ivan Volynkin emphasized the necessity of always remembering the persons who showed support during the disaster.
“The disaster changed the fates of hundreds of people, not only those of scientists, rescuers, soldiers, people living in nearby settlements, but perhaps, the entire world. It caused major economic damage which although cannot be compared with the damage caused to the people and the environment. Today we have a chance to remember those who have endangered their health and lives for fighting against the consequences of the terrible disaster”, Volynkin said.
Yerem Avagyan still has healthcare problems and is under medical control, however, doesn’t regret for what he has done.
“In 1986 I was serving in the army, when the next day of the disaster we were immediately taken to the nuclear power plant. I have been engaged in chemical research. And this award was important not only for me, but also for my friends who had also participated in those works. This is another sign of appreciation”, he said.
The Chernobyl disaster was one of the major nuclear accidents in the history of mankind. During that time the Chernobyl Nuclear Power Plant was the largest in the Soviet Union.