Պատմաբանը երկու փաստարկ է բերում, թե ինչու Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Իսրայելի շահերից չի բխում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, պատմաբան Սուրեն Մանուկյանը Իսրայելի Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը քվեարկության չդնելը և Կրթության ու մշակույթի հանձնաժողով լրամշակման ուղարկելը հիմնավորեց երկու փաստարկով: Նախ՝ Իսրայելը յուրահատուկ մոտեցում ունի Հայոց և, ընդհանրապես, մյուս ցեղասպանությունների նկատմամբ: «Այդ տեսանկյունից կարող ենք ասել, որ գոնե մոտ ժամանակներս դժվար է սպասել, որ այդ երկրում Հայոց ցեղասպանությունը կճանաչվի: Իսրայելի էլիտայի մեծ մասը Հոլոքոստին նայում է որպես բացառիկ դեպքի, միակ ցեղասպանության, և այդ առումով դժվար է պատկերացնել, որ Հայոց ցեղասպանության պարագայում նման որոշում կկայացնեն»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Սուրեն Մանուկյանը:
Այնուհետև՝ Մերձավոր Արևելքում կա մի պետություն, որի հետ Իսրայելի հարաբերությունները երբեմն վատանում են, երբեմն, հակառակը, լավանում: Այնուամենայնիվ, նրա հետ իր քաղաքականությունը երկարատև կտրվածքով է կառուցում: Դա Թուրքիան է: Հետևաբար, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումըԻսրայելի շահերից չի բխում:
«Իսրայելի Կնեսետում պարբերաբար հարցն օրակարգում կլինի, և դա շատ լավ է, որովհետև քննարկման թեմա կդառնա, բայց չեմ կարծում, որ մոտ ժամանակներս Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության հարցի ճանաչում լինի: Հասարակական հատվածում առանձնապես խնդիր չկա, շատ դեպքերում Իսրայելի գիտական շրջանակներում կոնսենսուս է, որ կատարվածը ցեղասպանություն է, բայց քաղաքական մակարդակում ներկա փուլում բացառում եմ, որ այդ հարցը մեզ համար դրական լուծում կգտնի»,-հավելեց Սուրեն Մանուկյանը:
Հուլիսի 5-ին Իսրայելի խորհրդարանում արդեն 3-րդ անգամ քննարկվեց Հայոց ցեղասպանության հարցը «Մերեց» կուսակցության նախագահ Զեհավա Գալոնի նախաձեռնությամբ: Իսրայելի Կնեսետը Հայոց ցեղասպանության բանաձևն ուղարկեց կրթության եւ մշակույթի հանձնաժողով լրամշակման:

Historian: Armenian Genocide recognition is not in interests of Israel
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute of the NAS of Armenia Suren Manukyan gave two explanations over not holding a voting on the Armenian Genocide recognition resolution by the Israeli Parliament (the Knesset) and sending it to the Education and Culture Committee.
First of all, Israel has a unique approach towards the Armenian, and the other genocides in general. “From this perspective it is difficult to say whether in the nearest future the Armenian Genocide will be recognized by that country. Majority of Israel’s elite views the Holocaust as an exclusive event, the only genocide, and from this point of view, it is difficult to imagine that they will make similar decision on the Armenian Genocide”, he said in an interview with “Armenpress”.
Then, there is a state in the Middle East with which the relations of Israel are sometimes worsening, and vice versa, are improving. It conducts long-term policy with that state which is Turkey. Thus, the Armenian Genocide recognition is not in the interests of Israel.
“The issue will be regularly discussed in the Israeli Parliament’s agenda, and it is very good since it will become a topic of discussion, but I don’t think Israel will recognize the Armenian Genocide in the nearest future. There is no problem within the public sector, in many cases consensus exists within the Israeli scientific circles who admit that what happened is genocide, but at this stage I exclude this issue will find positive solution within the political circles”, Manukyan said.
On July 5, the 3rd debate on the Armenian Genocide issue took place in the Israeli Parliament. The debate was initiated by Zehava Gal-On, President of the Meretz party. The Israeli Parliament sent the Armenian Genocide resolution to the Education and Culture Committee.