ԱՄՆ կոնգրեսականները երկրի Նախագահին եւ Կոնգրեսին կոչ են անում հետեւել Հռոմի պապի օրինակին եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆորնիայի կոնգրեսականներ Դեյվիդ Վալադաոն եւ Ջիմ Կոստան ողջունել են Հռոմի պապի հայաստանյան այցը` հատկապես ընդգծելով նրա` դեպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր սպասվող այցելության կարեւորությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Հռոմի պապի այցի նախօրեին կոնգրեսական Ջիմ Կոստան հայտարարել է, որ Սրբազան Քահանայապետի այցը ապացույցն է նրա` հայ ժողովրդի հանդեպ ունեցած հավատարմության:
Հիշատակելով 2015 թվականին Հռոմի պապի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը` նա ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին կոչ է արել հետեւել Հռոմի պապի օրինակին եւ ի վերջո որդեգրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հստակ քաղաքականություն:
«Շատ կարեւոր է, որ աշխարհի առաջնորդները շարունակում են ուշադրություն հրավիրել 100 տարի առաջ տեղի ունեցած այդ սարսափելի դեպքերին՝ Հայոց ցեղասպանությանը»,- իր հերթին ասել է մեկ այլ կոնգրեսական, «Հայոց ցեղասպանության ճշմարտության եւ արդարության»բանաձեւի գլխավոր հովանավոր Դեյվիդ Վալադաոն:
Նրանց են միացել կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Ռոբերտ Դոլդը եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնեն:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի այցը Հայաստանի Հանրապետություն նախատեսվում է հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակում Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, ինչից հետո Սրբազան Քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին: Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը ՀՀ նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան Քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ սուրբ և անմահ պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և խաղաղության աղոթք: Հունիսի 26-ին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ: Նույն օրը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը Երևանից կմեկնի Հռոմ:

US Congressmen Welcome Pope Francis’ Visit to Armenia; Urge US to Follow Pontiff's Lead in Reaffirming Armenian Genocide
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. California Congressmen David Valadao (R-CA) and Jim Costa (D-CA) welcomed Pope Francis’ trip to Armenia this weekend, highlighting the global importance of his impending visit to the Armenian Genocide Memorial (Tsitsernakaberd), reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In a statement released on the eve of Pope Francis’ arrival in Armenia’s capital, Yerevan, Rep. Costa called the Holy See a “moral compass of the Catholic faith and it is from this high moral ground that His Holiness rightfully recognizes Armenia as the first nation to recognize Christianity and speaks to the moral challenges of our time. The Pontiff’s visit to Armenia is further proof of his commitment to the Armenian people.” Referencing the Pope’s Centennial statement acknowledging this crime in 2015, Rep. Costa urged “the President and Congress to follow the lead of Pope Francis and finally adopt a clear policy recognizing the Armenian Genocide.”
Rep. Valadao, lead sponsor of the Armenian Genocide Truth + Justice Resolution (H.Res.154) along with House Intelligence Committee Ranking Democrat Adam Schiff (D-CA) and Congressional Armenian Caucus Co-Chairs Frank Pallone (D-NJ) and Rep. Robert Dold (R-Il), applauded Pope Francis’ decision to visit the Armenian Genocide Memorial. “It is important that world leaders continue to draw attention to the horrible events of the Armenian Genocide that took place over 100 years ago,” explained Rep. Valadao. “While we continue to work on H.Res. 154, U.S. reaffirmation of the Armenian Genocide, my hope is that the Pope offering homage to the victims provides a sense of peace to the Armenian community."
ANCA Central California’s Paul Jamushian welcomed the statements, noting, “The ANCA of Central California joins with Armenians worldwide in thanking Congressmen Valadao and Costa, echoing their powerful call upon our own government to follow the Pope's moral leadership in challenging Turkey’s ongoing denial of both truth and justice for the Armenian Genocide.”
Armenian Americans will be closely following His Holiness Pope Francis’ historic trip to Armenia this weekend, energized by his moral leadership during the Armenian Genocide Centennial last year and hopeful that his courage will inspire our U.S. President and Congress to end their complicity in Turkey’s genocide denial.
The Pope’s aircraft will land in Armenia’s “Zvartnots” Airport at 15:00 on June 24.
On June 25 Pope Francis will visit the Armenian Genocide Memorial, followed by a trip to Gyumri where a holy mass will be delivered in the Vardanants Square.
Later on the same day, an ecumenical ceremony and peace prayer will be held in Yerevan’s Republic Square.