Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանձևի ընդունումը կարող է բացել գերմանացիների և թուրքերի աչքերը. Գուստ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Գերմանիան Օսմանյան կայսրության ամենակարևոր դաշնակիցներից էր: Իր հյուպատոսներից ստացած զեկույցների արդյունքում երկիրը շատ լավ տեղեկացված էր, որ հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրականացվում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի հետ զրույցում ասել է Der Spiegel պարբերականի նախկին գլխավոր խմբագիր, գերմանացի պատմաբան Վոլֆգանգ Գուստը` խոսելով Հայոց ցեղասպանության հարցում Գերմանիայի պատասխանատվության մասին:
Պատմաբանը նշել է, որ Ցեղասպանության տարիներին գերմանացի դիվանագետները օսմանյան կառավարությանը շատ անվնաս նամակներ էին գրում` փորձելով միայն տպավորություն ստեղծել, թե ցանկանում են հայերին օգնել: Սակայն Գերմանիայի արտգործնախարարության արձագանքն այլ էր: Այն ժամանակվա կանցլեր Բեթման Հոլվեգն այդ տարիներին ասել էր. «Մեր միակ նպատակը մինչև պատերազմի ավարտը Թուրքիային մեր կողքին պահելն է, այդ ընթացքում հայերի լինել-չլինելը կարևորություն չունի»:
Գուստը փաստել է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցում պետք չէ աչքաթող անել նաև Թուրքիայում գերմանացի զինվորականների դերը: Կայսրության մի շարք հատվածներում նրանք անձամբ են ղեկավարել հայաբնակ շրջանների վրա իրականացվող հարձակումները:
«Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևը նման է այլ խորհրդարաններում ընդունված բանաձևերին, ինչը, մեղմ ասած, զարմացնող է, իսկ անձամբ իմ կարծիքով` սկանդալային, քանի որ գերմանացիները հայերի ապրած ողբերգության ականատեսները չէին, այլ գործող անձինք էին»,- նշել է Գուստը` հիշեցնելով, որ գերմանացիները ոչինչ չեն ձեռնարկել Ցեղասպանությունը կանխելու կամ ինչ-որ կերպ դրա հետևանքները թեթևացնելու համար:
«Այս բանաձևը, պաշտոնապես «ցեղասպանություն» անվանելով Հայոց ցեղասպանությունը, հնարավոր է, որ բացի շատ գերմանացիների, այդ թվում և թուրքական ծագում ունեցողների աչքերը: Բացի այդ, այն կարող է ավելի տեսանելի դարձնել գերմանացիների և մյուսների կողմից իրականացված այլ ցեղասպանությունները ևս»,- ասել է նա:

Wolfgang Gust: “Bundestag’s recognition of Armenian Genocide may open the eyes of Germans and Turks”
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. Former Editor in Chief of Der Spiegel, historian Wolfgang Gust said in an interview to AGOS that Germany was the most important ally of the Ottoman Empire during the years of WWI. Germany was well aware of the Genocide against Armenians through the reports of its Consuls.
According to the historian, during the Genocide years the German diplomats were sending harmless letters to the Ottoman Government, in order to just create an impression as if they are trying to help Armenians. However the response of the German Ministry of Foreign Affairs was different. The then Chancellor Bethmann Hollweg said during those years : “Our only goal is to keep Turkey at our side until the end of the war, during this the being or non being of Armenians is not important”.
According to Gust, the role of German military in Turkey should not be overlooked in the Armenian Genocide issue. In several parts of the Empire they personally led the attacks on Armenian-populated areas.
“The German Parliament’s resolution resembles the resolutions of other Parliaments, which, to say the least is surprising, and in my personal opinion – scandalous, because the Germans were not the witnesses of the tragedy, but acting figures”, Gust said.
“This resolution, which officially calls the Armenian Genocide as “Genocide”, might open the eyes of many Germans, including the ones with Turkish origins”, he said.