Անդամակցելով ԵԽ-ին՝ Հայաստանը բռնել է բարեփոխումների ուղին. ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անդամակցելով Եվրոպայի խորհրդին՝ Հայաստանը ստանձնեց պարտավորություններ ու հանձնառություններ և բռնեց բարեփոխումների ուղին: Այդ պահից ի վեր, Հայաստանի ժողովուրդը և երկրի իշխանությունները կայուն քայլերով սերմանել են ընդհանուր եվրոպական արժեքները` ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, օրենքի գերակայություն, երկրի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներում և հասարակական կյանքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 15-ամյակի կապակցությամբ Երևանում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատայնի-Դրագոնին: «2001 թվականի հունվարի 25-ին Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի խորհրդի անդամ: Հաջորդ օրը ձեր դրոշը` Եռագույնը, բարձրացվեց Ստրասբուրգում գտնվող մեր գլխավոր գրասենյակի դիմաց` նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայությամբ: Հիշում եմ, որ կանգնած էի ձեր հայրենակիցների կողքին և նայում, թե ինչպես է Եռագույնը իր ճիշտ տեղը գտնում եվրոպական դրոշների ծիածանի մեջ` «Մեր հայրենիք» հիմնի նվագակցությամբ: Անդամակցության գործընթացը սկսել էր դեռևս 1996 թվականին, և դրա ավարտը նշանավորվեց եվրոպական ընտանիքում Հայաստանի` որպես լիարժեք անդամի ճանաչումով: Դա պատմական և երկար սպասված պահ էր: Եվ դա միայն պատմության սկիզբն էր»,- ասել է նա:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի խոսքով՝ այս կայուն առաջընթացը եղել է ինչպես ի շահ Հայաստանի քաղաքացիների, այնպես էլ Եվրոպայի խորհրդի և մյուս անդամ պետությունների: «Մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը և Հայաստանի ներդրումը Եվրոպայում խաղաղություն և բարգավաճում ապահովելու մեր Կազմակերպության համապարփակ օրակարգին, որը հիմնված է ազատության և օրենքի վրա: Եվ այսօր, Եվրոպայի համար դժվար ժամանակներում, մենք ողջունում ենք ձեր կողմից ստանձնած համագործակցային և կառուցողական դերը: Մենք ունեցել ենք կայուն երկխոսության և համագործակցության 15 տարիներ: 15 տարի Հայաստանը մեկը մյուսի հետևից հանձնառություններ է կատարել: Այդ են վկայում ոչ միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի, այլ նաև 59 այլ կոնվենցիաների վավերացումը և մի շարք բարեփոխումներ, օրինակ` մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Սահմանադրության մեջ, դատական համակարգի անկախության խթանումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ինչպես նաև քրեակատարողական համակարգում առկա խնդիրներին արձագանքելը և շատ այլ հարցեր: Սա երկար և խրախուսանքի արժանի ցանկ է: Այս ձեռքբերումների համար բարձր գնահատականը ստանում է Հայաստանի ժողովուրդը և իրար հոջորդող իշխանությունները, ովքեր նվիրված են մնացել ժամանակակից եվրոպական պետություն կառուցելու գործին: Սա տեղի է ունեցել անկախ այն դժվարություններից, որոնք ի հայտ են եկել վերջին 15 տարիների ընթացքում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Եվրոպայում: Եվ այս վճռականությունը ընդգծված էր Խորհրդարանական վեհաժողովում 2013 թվականի հոկտեմբերին Նախագահ Սարգսյանի ելույթում, երբ Հայաստանը ստանձնել էր Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը, և որի համար արժանացավ մեծ գովեստի»,- ընդգծել է Բատայնի-Դրագոնին:
Նրա գնահատմամբ՝ 15 տարի հետո ամեն ինչ կատարյալ չի կարող լինել, և ոչ բոլոր բարեփոխումներն են ավարտված: Կան խնդիրներ, որոնք ուշադրություն և գործողություն են պահանջում: «Դրանցից մեկը` հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրությունների` եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցումն է: Նոր սահմանադրությունը դեռևս կիրարկման կարիք ունի: Արդարադատության ոլորտում կարևոր բարփոխումները նույնպես ընթացքի մեջ են: Եվրոպայի խորհրդի Գործողությունների ծրագիրը մշակվել է ձեզ հետ` նպաստելու հենց այս աշխատանքներին: Թևակոխելով մեր համագործակցության հաջորդ փուլը` ինձ համար պարզ է, որ մենք դա անում ենք նոր խանդավառությամբ: Երևան գալուն պես` ես գրեթե բոլորից լսել եմ, որ ապագայում մենք բարեփոխումներին պետք է մոտենանք նույնպիսի նվիրվածությամբ, ինչպես դա արել ենք առ այսօր: Մենք Ստրասբուրգում լիովին համաձայն ենք: Այսպիսով, քանի դեռ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր ստանձնած պարտավորություններին, Եվրոպայի խորհուրդը կմնա ձեր կողքին` որպես գործընկեր և ընկեր»,- եզրափակել է Գաբրիելա Բատայնի-Դրագոնին:

Deputy Secretary General of CoE: Joining CoE, Armenia embarked on road to reform
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. Deputy Secretary General of the Council of Europe Gabriella Battaini-Dragoni says by accepting the obligations and commitments that came with membership, Armenia embarked on the road to reform. Ever since, the Armenian people and the country’s authorities have been steadily sowing our shared European values into the institutional and social fabric of this nation: democracy, human rights, the rule of law.
“It was on 25 January 2001 that Armenia joined the Council of Europe. On the following day the “Yeřaguyn” – your flag – was raised in front of the Palace of Europe – our Headquarters in Strasbourg – in the presence of the then-President Robert Kocharyan. I remember well standing with some of your compatriots, watching the “Yeřaguyn” take its rightful place among the rainbow of European flags, while “Mer Hayrenik”was played.
The accession process begun in 1996 and its completion marked the recognition of Armenia’s place as a full member of the European family. It was a historical and long-awaited moment”, she delivered a speech on the occasion of the 15th anniversary of Armenia’s accession to the CoE.
Deputy Secretary General of the CoE said this steady progress has been to the benefit of all Armenian citizens, as well as to the benefit of the Council of Europe and its member states.
“We appreciate greatly Armenia’s contribution to our Organization’s overarching agenda of building peace and prosperity in Europe on the twin foundations of freedom and law. And today, as Europe navigates difficult times, we welcome the collaborative and constructive role you play.
We have had 15 years of sustained dialogue and co-operation. 15 years of Armenia meeting commitment after commitment. Not just the ratification of the European Convention on Human Rights, but a further 59 conventions, and a vast array of reforms, such as strengthening the human rights protection in the Constitution, boosting the independence of the judiciary, addressing corruption, as well as the challenges in the functioning of the prison system. It is a long and encouraging list.
Credit for these achievements goes to the Armenian people, and to successive governments who have remained dedicated to building a modern European State. This has been in spite of the difficulties which have presented themselves during the last decade and a half, here in Armenia and in Europe as a whole. And this determination was underlined by President Sargsyan when he addressed our Parliamentary Assembly in October 2013, during Armenia’s Chairmanship of the Committee of Ministers – for which Armenia was highly praised”, Battaini-Dragoni highlighted.
According to her, after 15 years, not everything can be perfect; not every reform complete. There are challenges which remain and which require attention and action.
“Ensuring that the build up to next year’s parliamentary elections, and the holding of the elections themselves, meet European standards is one of them. Much of the new Constitution still needs to be phased in. Important reforms in the justice sector are also underway. Our Action Plan has been designed, with you, precisely to contribute to these efforts. As we enter into the next chapter in our partnership, it is clear to me that we can do so with renewed ambition. Since arriving in Yerevan I have heard repeatedly, from almost everyone I have spoken to, that we must approach the future with the same commitment to reform as until now. We in Strasbourg wholeheartedly agree. So, as Armenia continues to strengthen its commitment to the rights and freedoms at the heart of the European ideal, let there be no doubt that the Council of Europe will remain by your side, as a willing partner and a friend”, Deputy Secretary General of the CoE concluded.