Քաղաքագետը Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը դրական է համարում հայկական կողմի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը դրական է գնահատում բանակցությունների վերսկսման համար հայկական կողմի առաջ քաշած նախապայմանները կյանքի կոչելու առումով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քաղաքագետը կարևորեց այն հանգամանքը, որ հանդիպման ընթացքում համանախագահող երկրների արտգործնախարարները շեշտել են, որ 1994թ. հրադադարի պայմանագրի և 1995թ. այդ պայմանագրի ամրապնդման համաձայնագիրը շարունակում են ուժի մեջ մնալ: «Դուք գիտեք, որ Ադրբեջանը ցանկանում էր հրաժարվել այդ պայմանագրերից և Լեռնային Ղարաբաղին ընդհանրապես դուրս թողնել, բայց մենք տեսանք, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտգործնախարարները շեշտել են դրանց ուժի մեջ լինելն ու հրադադարը պահպանելու անհրաժեշտությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց քաղաքագետը:
Նա ընդգծեց, որ, հանդիպման արդյունքներից դատելով, կարելի է ասել, որ համանախագահող երկրները բանակցությունների վերսկսման համար հայկական կողմի առաջ քաշած նախապայմաններից գոնե երկուսը կատարելու պատրաստակամություն են ստանձնել: «Խոսքը հրադադարի պահպանման երաշխիքների և շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման մասին է: Հիմա կարևոր է, որպեսզի ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան հետևողական լինեն այս ուղղությամբ հստակ քայլեր կատարելու առումով, որի դեպքում գործընթացը կարող է առաջ շարժվել: Ընդհանուր առմամաբ կարող ենք ասել, որ հանդիպումը դիվանագիտական իմաստով դրական էր հայկական կողմի համար»,- ընդգծեց Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա հավելեց նաև, որ շատ կարևոր է հետևել Ադրբեջանի գործողություններին, որը մեկ անգամ չէ, որ խախտել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: «Ցավոք, մենք տեսանք, որ գիշերը ևս մեկ զոհ ենք ունեցել Արցախում, ինչը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը կարող է շրջանցել նաև Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- եզրափակեց քաղաքագետը:
Վիեննայումմայիսի16-իերեկոյանՀայաստանիՀանրապետությաննախագահՍերժ ՍարգսյանըևԱդրբեջանիՀանրապետությաննախագահԻլհամԱլիևըմասնակցելենԵԱՀԿ Մինսկիխմբիհամանախագահողերկրներիարտաքինգործերինախարարների նախաձեռնությամբևԱՄՆպետքարտուղարՋոնՔերիի,ՌԴարտգործնախարարՍերգեյ Լավրովի,ՖրանսիայիեվրոպականհարցերովպետքարտուղարԱրլեմԴեզիրի մասնակցությամբտեղիունեցածքննարկմանը:Հանդիպմանըմասնակցելեներկուերկրների արտաքինգործերինախարարներԷդվարդՆալբանդյանըևԷլմարՄամեդյարովը,դեսպաններ ԻգորՊոպովը(Ռուսաստան),ՋեյմսՈւորլիքը(ԱՄՆ),ՊիեռԱնդրիոն(Ֆրանսիա)ևԵԱՀԿ գործողնախագահիանձնականներկայացուցիչԱնջեյԿասպշիկը:ՔննարկվելենԼՂ հակամարտությանգոտումս.թ.ապրիլիսկզբինզինադադարիկոպիտխախտմանհետևանքով ստեղծվածլարվածիրավիճակըևդրանիցդուրսգալուուղիները:Համանախագահողերկրների ներկայացուցիչներըպնդելեն1994 թ.զինադադարիև1995 թ.զինադադարիամրապնդմանմասինհամաձայնագրերիանշեղիրագործմանանհրաժեշտությունը:Համաձայնությունէձեռքբերվելքայլերձեռնարկելուդրանցիրականացմանմշտադիտարկմանևմիջադեպերի հետաքննությանմեխանիզմիներդրման,ԵԱՀԿգործողնախագահիանձնականներկայացուցչի թիմիկարողություններիավելացման,հակամարտությանկարգավորմանբանակցային գործընթացիհնարավորվերսկսմանուղղությամբ:

Политолог положительно оценивает встречу президентов Армении и Азербайджана для армянской стороны
Политолог Грант Мелик-Шахназарян положительно оценивает встречу 16 мая в Вене президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева по инициативе глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, особенно, в контексте выполнения предусловий для возвращения за стол переговоров.
В беседе с «Арменпресс» он оценил важность того обстоятельства, что представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ подчеркнули необходимость неукоснительного исполнения соглашений о перемирии 1994 г. и об укреплении перемирия 1995 г.
«Вы знаете, что Азербайджан хотел отказаться от этих соглашений и оставить вне процесса НКР, однако мы увидели, что представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ подчеркнули необходимость неукоснительного исполнения соглашений о перемирии 1994 г. и об укреплении перемирия 1995 г.»,- сказал Грант Мелик-Шахназарян.
Политолог подчеркнул, что, судя по результатам встречи, можно сказать, что представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ высказали готовность исполнить по крайней мере 2 из выдвинутых армянской стороной условий. «Речь идет о гарантиях сохранения перемирия и внедрении механизмов контроля. Сейчас важно, чтобы США, Франция и РФ были последовательны в совершении четких шагов в этом направлении, тогда процесс двинется вперед. В общем, можно сказать, что встреча – в дипломатическом смысле, была положительной для армянской стороны»,- сказал Грант Мелик-Шахназарян.
Он добавил, что важно проследить за действиями Азербайджана, который уже неоднократно нарушал достигнутые договоренности. «К сожалению, мы увидели – ночью была еще одна жертва в Арцахе, что говорит о том, что Азербайджан может обойти венские договоренности»,- сказал Грант Мелик-Шахназарян.
16-го мая президент Армении Серж Саргсян встречался в Вене с комиссаром по внешней политике ЕС Федерикой Могерини, госсекретарем США Джоном Керри, с представителями стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева. Во встрече президента Армении Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева принимали участие госсекретарь США Джон Керри, министр ИД РФ Лавров, госсекретарьФранции по европейским вопросам Арлем Дезир, а также министры ИД Армении и Азербайджана Налбандян и Мамедьяров, послы Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андре (Франция), а также Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик. Были обсуждены сложившаяся вследствие грубого нарушения перемирия в зоне нагорно-карабахского конфликта в начале апреля с.г. ситуация и пути выхода из нее. Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ подчеркнули необходимость неукоснительного исполнения соглашений о перемирии 1994 г. и об укреплении перемирия 1995 г.
Было достигнуто согласие о предприятии шагов по внедрению механизмов мониторинга выполнения этих соглашений и расследования нарушений перемирия, увеличении возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, возможном возобновлении переговорного процесса по урегулированию конфликта.