ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը համահունչ է ՀՀ նախագահի հայտարարություններին. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը համահունչ է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին՝ վստահության մեխանիզմների ներդրման և զինադադարի պահպանման վերաբերյալ: Ազգային ժողովում մի քանի լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությանը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ցանկության վերաբերյալ: «Ընթերցել եմ համանախագահների հայտարարությունը, և կարող եմ ասել, որ այդ հայտարարությունը հիշեցնում է նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունների բառապաշարը: Բառապաշարը համահունչ է նախագահ Սարգսյանի հայտարարություններին՝ վստահության մեխանիզմների ամրապնդման և զինադադարի պահպանման մասին: Մենք տեսնում ենք, որ այսօր խոսք չկա նոր փաթեթի մասին, խոսքը գնում է բացառապես այն առաջարկների վերաբերյալ, որի մասին խոսել է հանրապետության Նախագահը՝ վստահության մեխանիզմների ներդրում, զինադադարի պահպանում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Շարմազանովը հիշեցրեց, որ նախորդ շաբաթ ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո հայտարարել է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն արդեն դրական է արձագանքել ՀՀ նախագահի առաջարկներին՝ հավելելով, որ արդեն կարելի է ասել, որ ոչ միայն ՌԴ ԱԳ նախարարը, այլև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն են դրական արձագանքել: «Եվ ցանկանում եմ նշել նաև, որ այն սկեպտիկները, ովքեր քննադատում էին Նախագահի դիրքորոշման կոշտացում, թե դա չի բխում մեր շահերից և կարող է հանգեցնել կոնֆլիկտի համանախագահ երկրների և Հայաստանի միջև, մենք տեսանք, որ դա կոնֆլիկտի չհանգեցրեց, այլ ընդհակառակը՝ նախագահի ամբողջական կոչից ու հնչեցրած ազդակից հետո այսօր համանախագահները խոսում են այն բառապաշարով, որով խոսում է մեր նախագահը»,- նշեց ԱԺ փոխնախագահը:
Հարցին, թե Հայաստանի իշխանություններն ինչպե՞ս են տրամադրված և կայանալո՞ւ է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի մասին խոսում են համանախագահները, Շարմազանովը պատասխանեց. «Նախագահների հանդիպման մասին պաշտոնական տեղեկատվությունը օրենքով սահմանված ժամկետներում դուք կունենաք, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա: Ինչ վերաբերում է իմ մասնավոր դիրքորոշմանը, ես նշեցի, որ համանախագահ երկրների այս հայտարարությունը շատ նման է այն բառապաշարին, որով խոսել է նախագահը: Այսինքն՝ նախագահի կողմից արված առաջարկների հիմնական մասը ներառված է այդ հայտարարության մեջ»,- եզրափակեց նա:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որում վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորմանը հասնելու հարցում: «Վերջին բռնությունների և շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտության լույսի ներքո մենք հավատում ենք, որ եկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակը: Մեր արտաքին գործերի նախարարները պատրաստ են նպաստելու այդ հանդիպման կազմակերպմանը հաջորդ շաբաթ Վիեննայում: Նրանց հիմնական խնդիրը կլինի ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը և հասնել վստահություն սերմանող միջոցների շուրջ համաձայնության, ինչը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի բանակցությունների վերսկսման համար` հանուն համապարփակ կարգավորման` հիմնված քննարկվող հիմնարար տարրերի և սկզբունքների վրա:
Բանակցությունները հաջողություն չեն ունենա, եթե բռնությունը շարունակվի, և չի կարող լինել խաղաղություն՝ առանց բանակցային գործընթացի: Մենք հաստատում ենք, որ հակամարտությունը զինված կարգավորում չի կարող ունենալ»,- ասվում է Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Vice-President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov says the statement by the OSCE Minsk Group Co-Chairs is in line with the statements by the Armenian President Serzh Sargsyan on installation of trust mechanisms and maintenance of the ceasefire. “I have reads the announcement, and I can say that it recalls the statements by the Armenian President. We see that today there is no talk about the new package, the talk is exclusively about those proposals by the President which are the installation of trust mechanisms and maintenance of the ceasefire”, “Armenpress” reports, Sharmazanov stated.
Sharmazanov recalled that he announced after the RPA Supreme Body session last week that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has positively reacted to the Armenian President’s proposals adding that it can already be stated that not only Lavrov, but also the OSCE Minsk Group Co-Chairs gave positive response.
To the questions what is the attitude to Armenian authorities towards the meeting between President of Armenia and Azerbaijan and whether it will take place, Sharmazanov said: “You will be officially informed about the meeting as in previous times. Concerning my personal stance, I stated that the statement of Co-Chairs is very similar to the words of our President. This means that the major part of the proposals made by the President is included in this statement”, Sharmazanov concluded.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs made a statement where they confirmed their full commitment to mediating a lasting settlement to the Nagorno Karabakh conflict. “In light of the recent violence and the urgency of reducing tensions along the Line of Contact, we believe the time has come for the Presidents of Armenia and Azerbaijan to meet. Our Foreign Ministers are prepared to facilitate this meeting next week in Vienna. Their main objectives will be to reinforce the ceasefire regime, and to seek agreement on confidence-building measures that would create favorable conditions for resuming negotiations on a comprehensive settlement on the basis of elements and principles under discussion.
There can be no success in negotiations if violence continues, and there can be no peace without a negotiation process. We reiterate that there is no military solution to the conflict”, the statement reads.