Ադրբեջանն իր բաղձալի նպատակներին հասնելու համար պետք է ճանաչի ԼՂՀ-ն և վերադարձնի օկուպացված տարածքները. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն իր բաղձալի նպատակներին հասնելու համար պետք է առաջին հերթին ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը և վերադարձնի իր կողմից օկուպացված Արցախի տարածքները: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Ադրբեջանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման ողջ փաթեթից փորձում է մշտապես դուրս բերել միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, դա նաև վկայում է Էլմար Մամեդյարովի՝ Գերմանիայում երեկ արած հայտարարությունը: Շատ կարևոր է արձանագրել հետևյալը. մինչև տարածքային հարցերն առաջ քաշելն Ադրբեջանը պարտավոր է առնվազն վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության` իր կողմից օկուպացված տարածքները և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը: Ճանաչելով, նա կունենա այն սուբյեկտը, որն իրավազոր է քննարկել տարածքային հարցեր: ՀՀ-ն չի կարող այդպիսի հարցեր լուծել ԼՂ-ի փոխարեն: Սա է ամենակարճ ճանապարհը, որպեսզի Ադրբեջանը հասնի իր բաղձալի նպատակին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը պետք է ԼՂՀ-ին վերադարձնի Մարտունու շրջանի, Մարտակերտի շրջանի հատվածները, ինչպես նաև Շահումյանը:
Միաժամանակ, Քոչարյանն ընդգծեց, որ առ այսօր Ադրբեջանը բանակցային գործընթացն ակնհայտորեն օգտագործել է իր ապատեղեկատվությունը տարածելու, քարոզչությունն առաջ տանելու, սպառազինվելու և հարցի ուժային լուծման նախապատրաստվելու համար: Դա, ըստ փոխարտգործնախարարի, ապացուցեցին նաև ապրիլյան դեպքերը: «Չնայած իր չհաջողված բլից կրիգին, ակնհայտ չի երևում, որ Ադրբեջանի մոտեցումներում կան փոփոխություններ: Այդ տեսակետից մենք պետք է միշտ պատրաստ լինենք նոր արկածախնդրության, այն, ինչն այսօր կոչվում է բանակցություններ, որոնք ըստ էության չկան, դրանցում առաջնային շեշտադրումը պետք է դրվի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վրա»,- ասաց Քոչարյանը:

MFA of Armenia: Azerbaijan to achieve its desired goals must recognize NKR independence and return its occupied territories
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Armenian Deputy Minister of Foreign Affairs Shavarsh Kocharyan says Azerbaijan to achieve its desired goals must recognize Nagorno Karabakh independence and return Nagorno Karabakh territories occupied by it.
“Azerbaijan always tries to bring out only the principle of territorial integrity from the whole settlement package of Karabakh conflict, the evidence of which is the statement of Elmar Mammadyarov in Germany. We should note the following: before the territorial issues, Azerbaijan must at least return NKR territories occupied by it and recognize Nagorno Karabakh. By recognition, Azerbaijan will have the entity which is entitled to discuss territorial issues. Armenia cannot resolve such issues instead of Nagorno Karabakh. This is the shortest way for Azerbaijan to reach its desired goal”, “Armenpress” reports, Kocharyan said this during the briefing. He says Azerbaijan should return parts of Martuni and Martakert regions, as well as Shahumyan.
At the same time, Kocharyan stated that till now Azerbaijan used the negotiation process for spreading disinformation, running propaganda, arming and preparing for the military solution of the conflict. April events proved this. “Despite the failure of its blitzkrieg, we see that Azerbaijani approaches did not change. From this perspective, we should always be ready for a new adventure, and a priority in negotiations, which today do not exist, should be given to the maintenance of the ceasefire regime”, Kocharyan said.