Հայ զինվորները ռազմաքաղաքական և աշխարհաքաղաքական կարևոր խնդիրներ են լուծել. Սամվել Նիկոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի նպատակն էր գրավել կենսական նշանակության տարածքներ և բանակցային գործընթացում պարտադրել իր պայմանները:
Մայիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Նիկոյանը: «Ադրբեջանը ցանկանում էր շատ արագ գրավել անհրաժեշտ քանակի տարածքներ ու հասնել Ստեփանակերտ: Դրա մասին են վկայում այն փաստաթղթերը, որոնք գտնվում են մերոնց ձեռքին: Նրանք ցանկանում էին գրավել իրենց համար կենսական տարածքներ, որպեսզի կարողանային բանակցային գործընթացում պարտադրել իրենց պայմանները: Միջազգային միջնորդ կազմակերպությունները, համանախագահները, նրանց լղոզված հայտարարությունները, ըստ էության, Ադրբեջանին թույլ տվեցին իրականացնել այն, ինչ ցանկանում էր: Սակայն Ադրբեջանը չկարողացավ լուծել այն խնդիրը, որի համար դիմեց նման ագրեսիայի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Նիկոյանը:
Նիկոյանն այն կարծիքին է, որ քառօրյա պատերազմից հետո բոլորովին նոր իրավիճակ է առաջացել: Նրա խոսքով՝ հնարավոր է, որ ռազմական գործողությունների առաջին օրերին միջնորդ երկրներից շատերը սկսել են մտածել, որ մի քանի օրից Հայաստանն օգնության խնդրանքով դիմելու է իրենց: «Բայց հայկական բանակը կարողացավ արժանի հակահարված տալ հակառակորդին և հետ շպրտել նրան: Առաջին հայացքից մեր զինվորներն անում էին շատ պարզ բան՝ պաշտպանում էին իրենց հայրենիքը, սակայն իրականում նրանք աշխարհաքաղաքական և ռազմաքաղաքական կարևոր խնդիրներ են լուծել: Մեր զինվորները կարողացել են շատ պետությունների խաղաքարտերը խառնել, իսկ հայկական կողմին հնարավորություն են ընձեռել ավելի կոշտ դիրքորոշում որդեգրել»,- նշեց պատգամավորը:
Անդրադառնալով բանակցությունների վերսկսման հնարավորությանը՝ Սամվել Նիկոյանն ընդգծեց, որ անիմաստ է խոսել բանակցային գործընթացի մասին, երբ զուգահեռաբար ռազմական գործողություններ են ընթանալու: «Այն վստահության առաջարկները, որ հայկական կողմն առաջ է քաշել բանակցությունները վերսկսելու համար, արդարացված են, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են: Մենք բանակցությունների կողմնակից ենք, սակայն բանակցությունների մասին խոսելու համար վստահության երաշխիքներ են հարկավոր»,-ասաց նա:
Խոսելով Հայաստանի կողմից ԼՂ անկախության ճանաչման նպատակահարմարության մասին՝ պատգամավորը նկատեց, որ դա կլինի այն պահին, երբ Ադրբեջանը հերթական անգամ ռազմական ագրեսիայի կդիմի:

Армянский военнослужащий решил важные военно-политические и геополитические задачи: Самвел Никоян
Целью агрессии Азербайджана начала апреля был захват территорий, имеющих жизненное значение, и навязывание своих условий в переговорах.
Подобное мнение на встрече с журналистами 6-го мая высказал депутат от РПА НС Армении Самвел Никоян. «Азербайджан хотел быстро захватить необходимое количество территорий и дойти до Степанакерта. Об этом свидетельствуют документы, которые находятся в наших руках. Они хотели захватить территории, имеющие жизненное значение, и навязать в переговорах свои условия. Международные посредники, сопредседатели, их смазанные заявления – по сути, позволили Азербайджану сделать то, чего он хотел. Однако Азербайджан не смог решить задачи, ради которой прибег к агрессии»,- сказал Никоян.
Как передает «Арменпресс», Никоян придерживается того мнения, что после 4-дневной войны образовалась совершенно новая ситуация. По его словам, возможно, что в первые дни военных действий многие из стран-посредников думали, что через несколько дней Армения обратится к ним с просьбой о помощи. «Однако армянская армия смогла дать достойный отпор и отбросить их назад. На первый взгляд, наши военнослужащие делали очень простые вещи – они защищали свою родину, однако на самом деле они решали важные военно-политические и геополитические задачи. Наши военнослужащие смешали карты многим странам, а армянской стороне они дали возможность выступить с более жестких позиций»,- сказал депутат.
Обратившись к возможности возобновления переговоров, Никоян подчеркнул, что бессмысленно говорить о переговорном процессе, когда параллельно идут военные действия. «Те предложения о доверии, которые выдвинула армянская сторона для возобновления переговоров, оправданны, и в этом направлении ведется работа. Мы являемся сторонниками переговоров, однако для того, чтобы говорить о переговорах, необходимы гарантии доверия»,- сказал он.
Говоря о целесообразности признания независимости НКР со стороны Армении, депутат заметил, что это будет в тот момент, когда Азербайджан в очередной раз прибегнет к агрессии.